logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Archívum
mobile logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
publikálva: 2013.10.04 - 12 éve
A-Coaching

Társas | Játék

Mi jut eszedbe, ha azt mondom, coaching? A fenti című magyar sorozat díszbemutatóján tegnap este inspiráló élmények értek. Az egész produkciót – film, zene, tálalás, satöbbi – a profi munka jellemzi. A legapróbb részleteki

Mi jut eszedbe, ha azt mondom, coaching?

fotó (22)

A fenti című magyar sorozat díszbemutatóján tegnap este inspiráló élmények értek. Az egész produkciót – film, zene, tálalás, satöbbi – a profi munka jellemzi. A legapróbb részletekig. Minden elismerésem az alkotóknak.

Az este legnagyobb hozadéka azonban számomra az, hogy rátaláltam egy hozzám közel álló coaching definícióra. Vagy inkább metaforára. Ahogy egyre több mestercoachot hallok mesélni a tapasztalatairól, a hitvallásáról, egyre inkább azt látom, hogy a magas szintű coaching egy társas játék. (Szándékosan nem írom egy szóban, nem a táblás játékokra szeretnék asszociálni.) Olyan játék méghozzá, ahol minden résztvevő nyerhet. Alapesetben két fél játssza: a főhős (egy személy vagy csapat) és a kísérő, de játszhatják még többen is; bekapcsolódhatnak olyan további személyek, akik közvetlenül érintettek a főhős helyzetének alakulásában.

A coachingra számtalan definíció létezik. A neves szaktekintélyek sokféleképpen definiálták, nekem mégis fejtörést okoz, hogyan feleljek röviden, amikor hozzám fordul valaki: „De jó, Tőled végre megkérdezem… Annyit hallani róla, de tulajdonképpen mi is az a coaching?” Ilyenkor elgondolkodom, mert nagyon sok aspektusból lehet tekinteni ezt a szakmát, magát a tevékenységet.

Vannak, akik azt hangsúlyozzák, hogy ez egy segítő szakma. Ezzel érdemes csínján bánni. Igaz, hogy személyes és támogató jellegű szolgáltatást nyújt a coach a partnerének, és mint emberrel dolgozó szakembernek, mindenképpen fontos a saját személyiségünk és önismeretünk fejlesztése, valamint a szupervízió, de ha a segítő aspektust hangsúlyozzuk, akkor könnyen elvész a lényeg: az, hogy a coaching során a munka nagy részét a coacholt személynek kell elvégeznie ahhoz, hogy az elért változás tartós maradjon. Továbbá csak nagyon behatárolt keretek között, igen konkrét témában zajlik segítségnyújtás – személy szerint én sokkal helyénvalóbbnak találom a támogatás szót – a coaching során. A segítő szakmaként való definiálás másik veszélye az, hogy a coaching valódi értékét nem tükrözi vissza; a segítségért a társadalomban nem szokás ellenszolgáltatást nyújtani.

A coachingot definiálják úgy is, mint egyenrangú felek kölcsönös együttműködése, ahol az értéket a fenntartható változás adja. Más definíciók azt hangsúlyozzák, hogy a coacholt személy a coach támogatásával fokozza tudatosságát, és felelősségteljesebbé válik. Ezek a meghatározások jól összefoglalják a coaching főbb jellemzőit.

Van olyan irányzat, mely a coachingot a tánchoz hasonlítja: „tánc a pillanatban.” Horváth Tünde magyar mestercoach is többek között a táncművészet alkotásait hívja segítségül előadásain a coaching dinamikájának szemléltetéséhez. A legnagyobb szakmai világszervezet argentin származású elnöke, Damian Goldvarg tavaszi budapesti előadásában a tangó és a coaching analógiájáról beszélt.

Egyes szakemberek a szó etimológiai eredete alapján a kocsihoz hasonlítják a coachingot, amely az ügyfélnek segít eljutni A-ból B-be. Ez is izgalmas metafora.

A coaching jellegét igazán akkor érthetjük meg, ha nem csak szakirodalmat olvasunk, hanem élőben is meghallgatjuk a tapasztalt szaktekintélyeket. Ahogy visszagondolok a több ezer órás tapasztalatot szerzett mestercoachok rövid bemutató coachingüléseire, a hitvallásukra, az kezd kirajzolódni számomra: a legmagasabb színvonalú coaching igazából egy improvizatív „társas játék.”

Ebben a „társas játék”-ban a meghatározott keretek között az egyén személyes fejlődése, illetve a csapat fejlődése áll a középpontban. Minél gyakorlottabb a coach, annál jobban tudja a professzionális támogatást a hivatalos kérdés-válasz jellegű párbeszédtől a „társas játék”-ig finomítani. A műfaji könnyedség mellett ugyanúgy megtarthatók a legfontosabb aspektusok, viszont az alany nem arra koncentrál, hogy „itt most fejlesztés történik”, hanem önfeledten, a legőszintébb valóságában vesz részt a folyamatban. Tegyünk említést a flow-élményről is, ami a legjobb coaching üléseket körüllengi (mindkét fél oldalán).

A coaching pedig mindettől lesz igazán eredményes.

coaching

Címkék:
A-Coaching

Szabados Andrea Vezetői coach, szervezetfejlesztő Az eredményorientált fejlesztés jegyében partnerként együtt gondolkodom ügyfeleimmel. Inspiráló, kreatív szellemi műhelyt teremtek. Kérdezek, visszajelzek, elgondolkodtatok. Kifogásokat irtok, cselekvésre buzdítok. Ügyfeleim elsősorban innovatív cégek vezetői és tehetséges munkatársai. Okleveles közgazdász vagyok, két évtizedes vállalati kommunikációs és humánfejlesztési tapasztalattal rendelkezem. Szakértőként számos sikeres egyéni és szervezetfejlesztési projektben vettem részt. Magyar, angol és német nyelven tartok tréningeket és vezetői coachingot. Nagyvállalatokkal és startupokkal is dolgozom. Főbb ügyfeleim: Vodafone Hungary, IBM DSS Hungary, Magyar Telekom, GE Hungary, Hewlett-Packard, Accenture, Dorsum Zrt., XAPT Kft., KBOSS.hu Kft. (Számlázz.hu). A Nemzetközi Coach Szövetség által akkreditált coachként a magas színvonal és az állandó szakmai fejlődés mellett köteleztem el magam. 2000 óra vezetői coaching tapasztalattal jelenleg a PCC minősítés megszerzésén dolgozom. Rendszeresen publikálok a nemzetközi és hazai szaksajtóban. A Professzionális Coaching Egyesület alapító elnökeként három évig tevékenyen részt vettem a coaching népszerűsítésében. Öt idegen nyelven beszélek. A TEDxLibertyBridgeWomen társalapítójaként és kurátoraként szívügyem a változás- és cselekvésorientált közösség építése, az értékes gondolatok megosztása szélesebb közönséggel. Két kamasz fiam van, akikkel folyamatosan gyakorlom a coaching szemléletű szülő szerepét.
Szakmai személyiségemet szupervízióban és egyéb önismereti formákban folyamatosan fejlesztem. Komplex programok esetén szakképzett, megbízható kollégák bevonásával, csapatban dolgozom. Együttműködéseim alapja minden esetben a kölcsönös bizalom. Hiszek a változásban és a fejlődésben. Ha fejlődnél vagy munkatársaidat, csapatodat fejlesztenéd, keress bizalommal. Szabados Andrea Tel.: 3630 2463131 Email: szabados at a-coaching.hu

A szerző összes bejegyzése
Bejegyzések, amik még érdekelhetnek
2025-06-26 11:21:13
Haladékot kapnak a cégek az ESG követelések teljesítésére
2025-06-24 11:27:01
Kreatív életbiztosítás – erről hallottál már?
2025-06-17 08:00:00
Melyek a teljesítménybér legfontosabb tudnivalói?
A vezetőkkel gondolkodó

Inspiráló és provokatív gondolatok, esettanulmányok vezetésről, szervezeti kultúráról, fejlődésről, együttműködésről, elakadásokról és megoldási lehetőségekről. Szabados Andrea vezetői coach, szervezetfejlesztő, TEDx kurátor blogja.

A blog összes bejegyzése
Hirdetés
A szerkesztő ajánlja
  • 2024-04-02 16:03:10 | Kaló István

    Informatikusok Magyarországon: Alkalmazott vagy Vállalkozó? - Fókuszban az IT Contracting

Cimkefelhő
hr coaching álláskeresés karrier e-learning vezetés motiváció munkavállaló állásinterjú vezető munkáltató toborzas állás elearning Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda önéletrajz Scotwork tárgyalás Munka Törvénykönyve tárgyalástechnika stressz munka coach Linkedin Dr. Kocsis Ildikó felmondás képzés scotwork kiválasztás szervezetfejlesztés változás vezetőfejlesztés érthető jog tippek online tanulás profitárgyaló szabadság tanulás önismeret siker tárgyalásikészség-fejlesztás
Widget Image

Főszerkesztő: Karácsony Zoltán

E-mail : zoltan.karacsony kukac hrportal.hu

Felelős kiadó: Markovics András

A HR Blog.hu kiadója a HR Portal.hu

A szerkesztőség címe: 1135 Budapest, Petneházy u. 55. I./7.

Telefon: +36 (1) 781 75 96

Gépház

Blogger bejelentkezés

Blogger regisztráció

Adatvédelem

Kiadónk további kiadványai

hrportal.hu

munkaugyi.hu

hrclub.hu

allasportal.hu

edenkert.hu

haziallat.hu