Radioaktív környezet, párolgó benzol: Betekintés a Dunaferr dolgozóinak az életébe
2014. február 18-án Dunaújvárosba utaztam munkavédelmi szakértő kollégámmal, hogy ott a munkavállalókat érintő jogi és munkavédelmi kérdésekről tájékozódjunk. A látogatásra havi rendszerességgel kerül sor, tekin
2014. február 18-án Dunaújvárosba utaztam munkavédelmi szakértő kollégámmal, hogy ott a munkavállalókat érintő jogi és munkavédelmi kérdésekről tájékozódjunk. A látogatásra havi rendszerességgel kerül sor, tekintettel arra, hogy a társaság komoly átszervezések előtt áll. A Dunaferr átadására 1954 februárjában került sor Rákosi Mátyás és Nagy Imre jelenlétében. A társaság akkor közel 11.000 dolgozót foglalkoztatott, és területe akkora volt, mint maga a város, amely körbevette. A hosszú évek óta tartó átalakítások ellenére azonban jelenleg is közel 6000 munkavállalónak biztosít biztos megélhetést. Tekintettel arra, hogy más jövedelemforrás a környéken nincsen, a munkavállalók még az elképesztően rossz munkakörülményeket is tudomásul veszik.
A munkavállalókat alapvetően két jogi probléma foglalkoztatja: a 36 órás munkahét megszüntetése, valamint a folyamatos elbocsátások. A 36 órás munkahét megszüntetése közel 300 dolgozót érint, sokuk rendkívül mostoha körülmények között dolgozik. S habár a Dunaferr területén valóban történtek modernizáló beruházások, a munkaköri kockázati ártalmak továbbra is jelentősek, mivel a munkakörnyezetet érintő jelentősebb beruházás az elmúlt 5 évben nem történt. Az üzem egyes területein sugárveszély van, amelyet a technológia adottsága okán nem lehet kiküszöbölni. A dolgozók egy része pedig folyamatosan rákkeltő anyagokkal dolgozik. A dolgozók arra panaszkodtak, hogy az elszívók egy részét energiatakarékossági szempontból nem használják, amelynek következtében az expozíció jelentősen megemelkedik. További problémát jelent, hogy nyáron a benzol, a kátrány és egyéb fokozottan rákkeltő anyagok erősen párolognak, tovább rontván a dolgozók egészségi állapotát. A 36 órás munkahét bevezetését éppen az indokolta annak idején, hogy az expozíció idejét csökkentsék, s ezzel biztosítsák a szervezet regenerálódását, valamint a méreganyagok kiürülését. A 36 órás munkahét megtartásáért így a munkavállalók továbbra is küzdenek, és ragaszkodnak a kollektív szerződésben, illetve munkaszerződésekben lefektetett jogaikhoz. A 36 órás munkahét megszüntetésével párhuzamosan az elbocsátások is folyamatosak.
Kiemelten fontos, hogy a Dunaferr munkavállalói „egészséges” és emberhez méltó körülmények között dolgozhassanak. Ezzel összefüggésben úgy vélem, hogy az üzem területén téli és nyári időszakban is folyamatos munkaegészségügyi ellenőrzéseket, méréseket kell végezni, amelyen a szakszervezetek képviselőinek jelenlétét és közreműködését is biztosítani kell. Az ellenőrzéseket olyan körülmények között kell tartani, amelyek között a munkások ténylegesen dolgoznak, s ezen ellenőrzések eredményei tükrében lehetséges csupán annak eldöntése, hogy a munkaidő bizonyos munkakörökben 36 óránál hosszabb vagy rövidebb időtartamban legyen meghatározva. Kollektív szerződés, illetve munkaszerződések módosításához azonban a felek kölcsönös megállapodása szükséges.
Amennyiben további érdekes cikkekre kíváncsi, olvassa a munkajoga, valamint az adamsblog blogok cikkeit. Előbbi a www.liganet.hu oldalon keresztül érhető el a legegyszerűbben.
KÁ