Milyen adókat fizetni értékpapírok értékesítése után?

Az általános szabály szerint az értékpapírok értékesítésekor vagy beváltásakor keletkezett jövedelemből le lehet vonni a megszerzésükkel, tartásukkal és az elidegenítésükkel kapcsolatos költségeket. Az értékpapírok átruházásakor leggyakrabban az árfolyamnyereség keletkezik, de az értékpapír típusától függően - részvények, kötvények, letéti jegyek vagy például befektetési jegyek - lehet akár kamat- vagy ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó jövedelem is.
- árfolyamnyereség
Az árfolyamnyereségből származó jövedelem után 15% személyi jövedelemadót és 13% szociális hozzájárulási adót kell fizetni. A szociális hozzájárulási adónál felső fizetési korlátot alkalmazhatunk: amennyiben az összes jövedelmünk (szociális hozzájárulásiadó-köteles tőkejövedelmek és az összevont adóalapba tartozó jövedelmek összege) eléri a minimálbér huszonnégyszeresét, az ezen felüli összeg után már nem kell megfizetni.
- ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó jövedelem
Az ellenőrzött tőkepiaci ügylet a Magyar Nemzeti Bank által felügyelt tevékenység, amelyet bármely EGT-államban vagy olyan államban működő pénzpiacon tevékenységet folytató befektetési szolgáltatóval, vagy annak közreműködésével kötöttek, amely állammal Magyarországnak van a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezménye.
A befektetési szolgáltató az adóév összes ügylet adatairól igazolást állít ki. Ez az ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó jövedelem megállapításának az alapja.
Az ellenőrzött tőkepiaci ügyletek adózása lényegesen kedvezőbb, mint az árfolyamnyereségből származó jövedelemé: csak 15%-os személyi jövedelemadót kell fizetni, és adókiegyenlítésre is van lehetőség az adóévet megelőző két évben realizált ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó veszteségekkel szemben. Ezeket pontosan fel kell tüntetni a személyi jövedelemadó bevallásban.
Ugyanakkor lehetséges, hogy a külföldi befektetési szolgáltatók nem a magyar szabályoknak megfelelően állapítják meg a jövedelem típusát. Így az adókötelezettség meghatározásakor – különösen, ha élni szeretnénk a kedvező adózási lehetőségekkel – fontos a jogszabályok ismerete.
Az adókötelezettség megállapítása során pedig még sok más tényezőt is figyelembe kell venni: például az adóügyi illetőséget, a jövedelem forrását, az egyezményeket, a pénzváltási szabályokat, a külföldön megfizetett adót. Ezért érdemes lehet adótanácsadót bevonni az értékpapírokból származó jövedelmek után fizetendő adó kiszámolásába.