Ismét egyre többen választják az ingatlanos szakmát

Az ingatlanok adásvételénél egyre többen veszik igénybe ingatlanszakember segítségét, mert szeretnék ügyleteiket biztonságos keretek között lebonyolítani. A folyamatosan növekvő igény láthatóan a munkaerőpiacra is hatással van, hiszen a KSH adatai alapján az ingatlanszakmában dolgozó egyéni vállalkozók száma 2023. január és április között közel 1000 fővel nőtt Magyarországon.
Egy ingatlan adásvétel folyamat általánosságban több részből áll. Először is meg kell találni a megfelelő ingatlant, – amelyet a jelenlegi kínálati piac is nehezít – hiszen egy komoly döntést hozunk arról, hogy hol szeretnénk élni a jövőben. Az ingatlan megtekintésekor a kevésbé tájékozott vásárlóknak szüksége van egy szakember segítségére, aki a rejtett hibákra is fel tudja hívni a figyelmet és tanácsot tud adni, valamint ügyvédi segítségre az ajánlattételnél és az adásvételi szerződésnél.
Az ilyen, és ehhez hasonló szolgáltatások iránt egyre nagyobb a kereslet, amelyet az álláskeresők is felismertek. A KSH adatai alapján 2023. áprilisában Magyarországon az 578 885 egyéni vállalkozóból 10 871 fő ingatlanügyletekkel foglalkozik, amely nem tartalmazza az építőiparban dolgozó egyéni vállalkozók számát.
Ehhez hasonló pozitív irányú változást tapasztal az A-Z Home Kft., a Duna House franchise hálózat gyömrői, gödöllői és dunaharaszti irodáinak tulajdonosa. 2023. márciusában és áprilisában egyaránt több mint 100 fő jelentkezett hozzájuk az agglomerációs térségből. Mokos Zoltán cégvezető új folyamatokat vezetett be az értékesítési csoportvezetők körében. Ennek célja, hogy a megnövekedett számú jelentkezők közül kiválasztott értékesítő kollégák mihamarabb megkapják a lehető legtöbb szaktudást, munkájukat kimagasló szakértelemmel és ügyfélközpontúsággal végezhessék. Az újonnan érkezőknek több képzést kell elvégezniük, mielőtt önálló értékesítővé válnak, emellett folyamatos mentoring programban vesznek részt. A cégvezető szerint nagy segítséget jelent, hogy a belső képzések mellett maga a Duna House is jelentős hangsúlyt fektet a szakmaiságra. Ezt bizonyítja az évekkel ezelőtt indított Duna House Akadémia, ahol szakmai képzések széles választéka várja a kollégákat.
Az állásinterjúkból kiderült, hogy a kiemelkedő kereseti lehetőség mellett a szakma iránti megnövekedett érdeklődésnek több oka van. Ezek közé sorolható a magánélethez igazítható munkaidő, a több szabadnap és szabadidő, valamint az ingatlanirodák által kínált karrierutak. A legtöbb ingatlanos teljesen másik szakmából érkezik, majd ezután szerzi meg a felsőfokú ingatlanközvetítői képesítést. Kiemelkedően magas a jelentkezési arány a vendéglátó-, telekommunikációs és banki szektorokból.
Az állásinterjúk során a munkához kapcsolódó feladat- és felelősségi körök több ember számára jelentenek meglepetést. A legtöbben azt gondolják, hogy egy ingatlanos csak hirdetéseket kezel, telefonál és utazik, pedig ez messze áll a valóságtól. A háttérben olyan minősítési és szakmai folyamatok mennek végbe, amire általában nem gondolunk, ez azonban szimpatikusabbá teszi a lehetőséget a jelentkezők számára.
A magyar piacon az ingatlanközvetítők általában jutalékos rendszerben dolgoznak. Az értékesítők számára ez kifejezetten motiváló, hiszen a befektetett munkájuk jobban megtérül. Azok a főállású értékesítők, akik már legalább fél éve a szakmában vannak átlagosan nettó 600-900 ezer forint bevétellel számolhatnak.
A toborzás mellett a munkaerő megtartására is kiemelt hangsúlyt kell fektetni. Ezt felismerve, több ingatlaniroda is egyedi karrierutat kínál az értékesítői számára. A Duna House-on belül az A-Z Home Kft.-nél például ingatlanértékesítő, ingatlanszakértő, mentor, tréner, csoportvezető és értékesítési vezető pozíciókat tölthetnek be. Minden kolléga a saját képességei, motivációja és ambíciója alapán tudja bejárni az értékesítői ranglétrát.