Hogyan hozzunk jó döntést? 4 tipp, hogy mire ügyeljünk
Életünket meghozott döntéseink határozzák meg, az egészen kicsiktől az élet nagy döntésein át. Amikor döntéshozatalról van szó, mindenki más. Vannak, akik szeretnek gyorsan cselekedni, míg mások attól fé
Életünket meghozott döntéseink határozzák meg, az egészen kicsiktől az élet nagy döntésein át. Amikor döntéshozatalról van szó, mindenki más. Vannak, akik szeretnek gyorsan cselekedni, míg mások attól félnek milyen problémák adódhatnak
Döntéseinket befolyásolja személyiségünk, értékeink, előítéleteink, érzelmeink és korábbi tapasztalataink. Jó eséllyel különböznek azon emberek döntésbefolyásoló tényezői sajátunkétól, akikkel együtt dolgozunk. Ezek a különbségek konfliktusokhoz vezethetnek kollégák, csapatok, beosztottak között, ezzel késést okozva és folyamatokat gátolva. A kérdés, hogyan lehet biztosítani, hogy döntéseinket időben és kollektívan hozzuk?
1. Ismerd önmagad! Az első lépés ahhoz, hogy megértsük döntéseinket, az önismeret. Hogyan hozol napi szintű döntéseket, stratégiai vagy gyakorlatias alapon? Hogyan befolyásolja a stressz a folyamatot, elakadsz, vagy meggondolatlan leszel? A meghozandó döntés megegyezik az értékeiddel?
2. Ismerd a csapatod! Tudod, hogy mi a fontos azoknak a személyeknek vagy csoportoknak, akikkel együtt dolgozol? Milyen információkat kértek a múltban a döntéshozáshoz? Jelenleg stressz alatt vannak vannak-e, illetve kérésed további stresszt okozhat? Elfogadva, hogy kollégáid döntéshozatali módja változhat stressz hatása alatt, segíthet részedről enyhíteni a frusztrációt.
3. Kommunikáció. A közvetlenebb kommunikációs stílussal rendelkezők úgy érezhetik, hogy szeretnének hízelegni nekik egy rossz ötlettel. Azoknál, akik szeretnek kimerítő magyarázatokat adni példákkal és pontos részletekkel úgy érezhetik, hogy aki másképp kommunikál, az nem ad elég magyarázatot. Ügyelj arra, hogy mások hogyan kommunikálnak veled. Használd az ő stílusuk ötleted átadására.
4. Politikai hozzáértés. Amilyen nehéz tud lenni egy szervezet politikai ösvényeit egyengetni, még nehezebb lehet ötletek megvalósítását elkezdeni és döntéseket meghozni. Jártassá válni abban és megtanulni, hogy mi vezeti azokat, akikkel együtt dolgozunk, segíthet nekünk olyan módon előadni az információkat, ami megegyezik az értékeikkel és döntéshozatali módjukkal.
Változások ösztönzése és döntéshozatal befolyásolása rengeteg energiát, hozzáértést és kemény munkát igényel.