Kötetlen munkarendben = szabadon?
A munkaviszonyban a munkáltató joga, hogy meghatározza, a hét mely napjain és a nap mely óráiban kell teljesÃteni a munkaidÅ‘t. Ezt nevezzük a munkaidÅ‘ beosztásának. A munkáltató azonban úgy is rendelkezhet, hogy a munkaidÅ‘t a munkav
A munkaviszonyban a munkáltató joga, hogy meghatározza, a hét mely napjain és a nap mely óráiban kell teljesÃteni a munkaidÅ‘t. Ezt nevezzük a munkaidÅ‘ beosztásának. A munkáltató azonban úgy is rendelkezhet, hogy a munkaidÅ‘t a munkavállaló saját maga osztja be. Ez az ún. kötetlen munkarend. A kötetlen munkarend jelentette szabadság ugyancsak vonzó lehet, elvégre ki ne szeretné maga eldönteni, mikor dolgozik, és mikor pihen, él társas életet vagy sportol. A kötetlen munkarend alkalmazásának azonban fontos jogi és humánpolitikai korlátai is vannak.
Munkajogi megközelÃtésben, az új Munka Törvénykönyve szerint akkor beszélünk kötetlen munkarendrÅ‘l, ha a munkáltató heti átlagban a napi munkaidÅ‘ legalább fele beosztásának jogát – a munkakör sajátos jellegére, a munkavégzés önálló megszervezésére tekintettel – a munkavállaló számára Ãrásban átengedi. Az elsÅ‘ szembeszökÅ‘ újdonság a korábbi szabályokhoz képest, hogy a kötetlen munkarendben nem kell a munkaidÅ‘ egésze felett rendelkezési jogot biztosÃtani a munkavállalónak, hanem elegendÅ‘ a fele erejéig. Például, ha a munkavállaló 10-14 óra között köteles a munkahelyén tartózkodni, de a fennmaradó napi 4 órát saját választása szerinti idÅ‘ben dolgozhatja le, munkarendje kötetlennek minÅ‘sül. Ezt a munkaidÅ‘ szervezési módszert eddig rugalmas munkaidÅ‘nek hÃvta a szakirodalom, amelyben elkülönült a munkáltató által elÅ‘Ãrt beosztás szerint teljesÃtendÅ‘ törzsidÅ‘, és a munkavállaló által beosztható peremidÅ‘. Kötetlen a munkarend, ha a törzsidÅ‘ nem haladja meg a munkaidÅ‘ felét.
Nem kell minden munkanap legalább a munkaidő felét a munkavállalónak beosztania. Az is kötetlen munkarend, ha a munkavállaló heti átlagban rendelkezik a munkaidő fele felett. Például, hétfőn és kedden a munkáltató osztja be a munkaidőt (16 órát), de a hét második felében teljes egészében a munkavállaló dönti el, mikor dolgozik (24 óra).
A törvényszöveg szerint a kötetlen munkaidÅ‘ alkalmazása a munkáltató egyoldalú döntésével történik. Egy Ãrásos nyilatkozat szükséges, amelyben a munkáltató a munkaidÅ‘-beosztás jogát átengedi a munkavállalónak. A nyilatkozat azonban nem igényli a munkavállaló beleegyezését, ilyen formán tehát egy sajátos – a munkavállalónak elÅ‘nyös – utasÃtásról van szó.
A kötetlen munkarend elÅ‘nye a munkáltató oldalán, hogy a munkaidÅ‘ beosztásának szabályait nem kell alkalmaznia (pl. a munkaidÅ‘keret, a munkaidÅ‘-beosztás közlése, a pihenÅ‘idÅ‘k, a vasárnapi és munkaszüneti napi munkavégzés, az ügyelet és készenlét szabályait). Például, mivel a munkavállaló maga osztja be a munkaidÅ‘t, nem kérhetÅ‘ a munkáltatón számon, hogy a munkavállaló vajon részesül-e megfelelÅ‘ heti pihenÅ‘idÅ‘ben. A rendkÃvüli munkaidÅ‘ szabályait sem kell alkalmazni, éppen ezért nem értelmezhetÅ‘ a rendkÃvüli munkavégzésért járó pótlék sem. Emellett a munkáltató mentesül a munkaidÅ‘-nyilvántartás vezetésének kötelezettsége alól is, egyedül a szabadságra vonatkozó adatokat kell nyilvántartania. A munkavállaló szempontjából a kötetlen munkarend nagyobb szabadságot ad a munka és a magánélet, illetve más kötelezettségek összeegyeztetésében.
A kötetlen munkarendet azonban csak akkor lehet alkalmazni, ha ez a munkakör sajátos jellegére, a munkavégzés önálló megszervezésére tekintettel valóban lehetséges. Ha a munkaidÅ‘nek szükségszerűen igazodnia kell a munkáltató nyitvatartási idejéhez, vagy az alkalmazott technológia kötöttségeket jelent (pl. a munkaidÅ‘ kezdete fixen meghatározott), nem lehet szó kötetlen munkarendrÅ‘l. Nem lehet tehát a kötetlen munkarend alkalmazásával kibújni a munkaidÅ‘ szabályok betartása alól azzal, hogy a munkáltató olyan munkakörökben is átengedi a munkaidÅ‘-beosztás jogát, ahol valójában nem a munkavállaló osztja be a saját munkaidejét. Nehezen lenne hihetÅ‘, hogy 80 éjszakai műszakos operátor spontán éppen a 22 órás műszakkezdésre jön be dolgozni, mert véletlenül mindenki Ãgy döntött.
A kötetlen munkarend alkalmazása természetesen mindkét fél részéről a bizalomra épül. A munkáltatónak olyan munkavállaló esetén érdemes ezt a megoldást alkalmaznia, aki akkor is elvégzi a feladatot, ha maga dönt az ütemezésről. Nem csak a munkakörök jellege, de a munkavállaló személyisége is mérlegelendő tényező, amikor kötetlen munkarend alkalmazásáról döntünk.
Azt sem szabad elfelejteni, hogy bár kötetlen munkarendben beosztási szabályok nincsenek, a munkaidÅ‘ mértékre vonatkozó elÅ‘Ãrások nagyon is élnek. Például, a napi 8, heti 40 órás munkaidÅ‘re létrejött munkaviszonyban kötetlen munkarend mellett sem lehet ennél többet dolgozni. A kötetlen munkarend tehát nem csaphat át folyamatos, parttalan munkavégzésbe, ahol a munkavállaló legfeljebb a feladatok sorrendjérÅ‘l dönthet, mert a munka mennyisége egyébként minden idejét igénybe veszi. Ilyen esetben a munkavállaló a rá irányadó napi munkaidÅ‘n felül végzett munkáért dÃjazást követelhet, az általános elévülési idÅ‘re (3 év) visszamenÅ‘leg.
Hozzászólni, valamint a hozzászólások és a teljes bejegyzés olvasásához kattintson, az Új Munka Törvénykönyve oldalra