logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Archívum
mobile logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
publikálva: 2012.06.13 - 10 éve
azujmt

Szabadság a gyermeknevelésre tekintettel

A munka és a családi élet közötti összhang megteremtésének egyik legfontosabb munkajogi eszköze, hogy a szabályozás távolléteket biztosít a gyermekneveléssel összefüggésben. Az alábbiakban a gyermekneveléssel összefüggő szabads

A munka és a családi élet közötti összhang megteremtésének egyik legfontosabb munkajogi eszköze, hogy a szabályozás távolléteket biztosít a gyermekneveléssel összefüggésben. Az alábbiakban a gyermekneveléssel összefüggő szabadságokat tekintjük át.

A gyermeknevelésre tekintettel járó talán legismertebb kedvezmény a gyermek után járó pótszabadság. Az új Munka Törvénykönyve (Mt.) is fenntartja, hogy a munkavállalónak a 16 évnél fiatalabb 1 gyermeke után 2, 2 gyermeke után 4, kettőnél több gyermeke után összesen 7 munkanap pótszabadság jár. A pótszabadság először a gyermek születésének évében, utoljára pedig abban az évben jár, amelyben a tizenhatodik életévét betölti. Újdonság, hogy a fogyatékos gyermekek után további két munkanap pótszabadságot biztosít az új Mt.

Ahogy 2012. január 1-je óta jelenleg is, az új Mt. szerint is mindkét szülőt megilleti a gyermek után járó pótszabadság. Nem kell tehát vizsgálni, hogy melyikük vesz nagyobb mértékben részt a gyermeknevelésben. A pótszabadság akkor is mindkét szülőnek jár, ha például az egyikük gyermekgondozási szabadságon van, vagy mindketten ugyanannál a munkáltatónál dolgoznak. A gyermekek után járó pótszabadság célja az, hogy a szülő több időt tudjon a gyermekével tölteni. Ebből eredően a munkavállaló csak akkor tarthat igényt rá, ha valóban részt vesz a gyermek gondozásában, nevelésében. Az Mt. szerint ugyanis csak az után a gyermek után jár a pótszabadság, akit a munkavállaló a saját háztartásban nevel vagy gondoz, illetve akivel életvitelszerűen együtt él, és akinek gondozásából a gyermek rendszeres jelleggel legfeljebb csak napközbeni időszakra kerül ki (lásd a gyermek fogalmának meghatározását a törvény végén).

Az új törvény pótszabadsággá alakítja az apák munkaidő-kedvezményét. Ez alapján az apa 5 munkanapra mentesül a munkavégzési kötelezettség alól, ha gyermeke születik. Eltérően az összes többi pótszabadságtól, ezt nem a tárgyév folyamán akármikor, hanem legkésőbb a születést követő második hónap végéig kell kiadni a munkavállalónak, mégpedig a kérésének megfelelő ütemezésben. Ha a munkavállalónak ikergyermekei születnek, 7 munkanap pótszabadságra jogosult. A törvény kifejezetten kimondja, hogy a pótszabadság akkor is jár, ha a gyermek halva születik, vagy meghal. Érdekesség, hogy míg ma az apák munkaidő-kedvezményére járó távolléti díjat a munkáltató megigényelheti az állami költségvetésből, erre valószínűleg az új törvény mellett nem lesz lehetőség. Erre utal, hogy munkaidő-kedvezményből pótszabadsággá alakult ez a távollét. Így várhatóan ezekre a napokra a munkáltatót terheli majd a munkavállalónak fizetendő távolléti díj.

Az új törvénnyel megszűnik az a lehetőség, hogy a munkavállaló évente 3 munkanap szabadságot előzetes értesítés nélkül, akár azonnali hatállyal igénybe vehessen, ha ezt valamilyen különösen fontos személyi, családi körülmény indokolja. Ez a fajta expressz szabadság a gyermeket nevelőknek igen fontos lehet. Bár ez a lehetőség megszűnik, megmarad az a 2012. január 1-jétől már alkalmazandó szabály, hogy a munkavállaló mentesül a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól a különös méltánylást érdemlő személyi, családi ok miatt indokolt távollét tartamára. „Igazolt” távollétnek minősül tehát, ha a munkavállaló valamilyen rendkívüli családi ok miatt nem tud munkát végezni, például mert gyermekét kell orvoshoz vinnie. Erre az időre munkabér nem jár a munkavállalónak.

Fontos, hogy ennek a távollétnek nincs időbeli korlátja, tehát mindaddig fennáll a mentesülés, amíg a családi körülmény „különös méltánylást” érdemel. Például, a szülő jogszerűen marad távol a másnap reggeli munkavégzéstől, ha gyermeke éjszakai rosszul volt, reggel kórházba kellett vinnie. A mentesülés azonban csak a helyzet „rendkívülisége” alatt áll fenn, azaz itt például addig, amíg a gyermeket a kórházban elhelyezik, felügyeletét az egészségügyi szakszemélyzet átveszi. Természetesen a munkáltató kérheti annak igazolását, hogy a munkavállaló e jogcímen pontosan milyen okból maradt távol a munkavégzéstől. Az együttműködési kötelezettség alapján az is elvárható, hogy a munkavállaló amint lehetséges, bejelentse a munkáltatónak, hogy miért nem tud megjelenni.

Hozzászólni, valamint a hozzászólások és a teljes bejegyzés olvasásához kattintson, az Új Munka Törvénykönyve oldalra

Címkék:
azujmt

A szerző összes bejegyzése
Bejegyzések, amik még érdekelhetnek
2022-08-29 07:00:15
Csípőből Tüzelünk - Beszélgessünk a szakmai intuícióról [NexusTV]
2022-08-22 07:00:30
Csípőből Tüzelünk - Szakmai intuíció a döntéshozásban [NexusTV]
2022-08-10 23:06:54
[VNTV 2] Mi az éberség intelligencia (AQ)? [30e+]
Az új munka törvénykönyve

az új világ

A blog összes bejegyzése
Hirdetés
A szerkesztő ajánlja
  • 2022-05-19 10:39:48 | E-learning

    Gamifikáció előnyök és hátrányok

Cimkefelhő
hr álláskeresés coaching karrier e-learning motiváció vezetés állásinterjú munkavállaló vezető toborzas önéletrajz állás munkáltató elearning Linkedin Dr. Kocsis Ildikó stressz képzés kiválasztás munka tippek online tanulás Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda szervezetfejlesztés Scotwork tárgyalás változás Munka Törvénykönyve coach önismeret felmondás tanulás érthető jog tipp szabadság siker tárgyalástechnika Y generáció kommunikáció vezetőfejlesztés
Facebook
HR Portal
Widget Image

Főszerkesztő: Karácsony Zoltán

E-mail : zoltan.karacsony kukac hrportal.hu

Felelős kiadó: Markovics András

A HR Blog.hu kiadója a HR Portal.hu

A szerkesztőség címe: 1135 Budapest, Petneházy u. 55. I./7.

Telefon: +36 (1) 781 75 96

Gépház

Blogger bejelentkezés

Blogger regisztráció

Adatvédelem

Kiadónk további kiadványai

hrportal.hu

munkaugyi.hu

hrclub.hu

allasportal.hu

edenkert.hu

haziallat.hu