Időgazdálkodás: A nulladik lépés
Mindenkire érvényes, mindenki által sikeresen használható, garantáltan eredményes módszer nincs! A jó hÃr viszont az, hogy kialakÃthatod a saját, egyéni, a te személyiségedhez illÅ‘, azzal harmonikusan együttműködÅ‘, téged maximál
Az idÅ‘gazdálkodás kényes téma. Kényes, mert mi, tanácsadók, nem szeretjük bevallani, hogy bizony nekünk sem mindig működik tökéletesen (és még Ãgy is nagyot szépÃtettem), az üzleti életben tevékenykedÅ‘k pedig szintén titkolják, hogy nem megy. Hogy is nézne ki, ha a sikeres vállalkozó elmondaná, hogy állandóan kapkod, vagy, hogy éjszaka nem tud aludni, mert a feladatokon zakatol az agya? Hogy is nézne ki, ha az olvasott blogÃró azzal állna elÅ‘, hogy néha inkább abbahagyná, csak foglalkozhasson kicsit többet a gyermekével? Hogy is nézne ki, ha egy vezérigazgató azt állÃtaná, abban a pillanatban összetörik, amikor hazaér, mert nem bÃrja a problémák súlyát?Â
Nos, elárulom: őszintének tűnne. Persze a mai világként emlegetett mai világban ez (sajnos) nem feltétlenül a legjobb megoldás. Mégis, amikor valaki időgazdálkodásban kér tőlem tanácsot, azt mondom neki:
ElÅ‘ször is tudatosÃtsd magadban, hogy nem te vagy egyedül ilyen szerencsétlen, ez nem egyedül a te problémád, nem csak te küzdesz ezzel.Â
Egy olyan világban, ahol tökéletesebbnél tökéletesebb férfiakat és nÅ‘ket, sikeresebbnél sikeresebb vállalkozókat, üzletembereket látunk példaként bemutatva akár a médiában, akár egy-egy tanácsadói oldalon, nagyon fontosnak tartom tudatosÃtani azt, hogy mindez csupán illúzió. A felszÃn tökéletesnek hat, mögötte azonban ott a van a görcsös megfelelni vágyás. Egy ideálnak, egy közvetÃtett és hamis képnek. A legnagyobb kárt azzal okozzuk magunkban, ha azért kezdünk lelkifurdalást érezni, mert nem tudunk megfelelni ezeknek az elvárásoknak. Senki sem tud igazán. Csak van, aki kevesebbet görcsöl rajta.
Szóval aki azt állÃtja, hogy mindig minden pillanatban helyesen osztja be az idejét, soha nem kerül idÅ‘zavarba, és mindig van ideje a munkájára, a hobbijára, a családjára, a barátaira, a partnerére, a macskájára, a kutyájára, a hörcsögére… és a sportra, a szórakozásra, a pihenésre, a nyaralásra, a szexre, az én-idÅ‘re, a…. , az vagy
A nulladik lépés: őszinteség és önismeret.
Ki vagyok én és ki akarok lenni? Milyen tulajdonságokkal rendelkezem? Mire vagyok alkalmas és mire nem? Miben vagyok kiemelkedően jó? Mik a gyengeségeim? - Mindezeket fontos tisztázni, hiszen az időgazdálkodás csupán egy fogalom, te pedig nem egy fogalmon akarsz változtatni, hanem önmagadon. Ugye? Márpedig ahhoz, hogy jobban be tudd osztani az idődet, azaz változtatni tudj az időhöz való hozzáállásodon, tudnod kell, hogy mely tulajdonságaidat tudod ebben a harcban jól kihasználni, és melyek azok, amelyek még fejlesztésre szorulnak.
Szeretem a munkám? Mit szeretek benne? Mit nem? Motiválnak még a mindennapok? Vannak céljaim? Ez az a munka, amiben kiteljesedhetek? Ezt akartam elérni? Erről álmodtam? - Ezeket pedig azért kell megválaszolnod, mert lehet, hogy nem az időgazdálkodásoddal van a gond, hanem a motivációddal. Mert kiégtél. Mert nem azt csinálod, amit szeretnél.
Ahhoz, hogy tartós változást érhess el, a valós okokat kell feltárnod! Amennyiben nem ismered a rossz időgazdálkodásod tényleges okait, csupán tüneti kezelésként, tűzoltásként fogod alkalmazni az innen-onnan megszerzett módszereket, ez pedig hosszú távon nem tartható.
- Mivel töltöm legszÃvesebben az idÅ‘met? (általában és konkrétan a munkában)
- Mivel töltöm legkevésbé szÃvesen az idÅ‘met? (általában és konkrétan a munkában)
- Melyek azok a feladatok, amelyeket nem szeretek? Miért nem szeretem ezeket?
- Milyen érzéseim vannak, amikor az időbeosztásomra gondolok?
- Mennyi idő szükséges egy feladathoz és mennyi idő szokott lenni?
Tartsd magad egy ideig megfigyelés alatt! Hol úszik el az idő? Mikor és miért mondod, hogy ó, ráérünk arra még? Mi az, ami rendszeresen megzavar a munkádban? Mi vonja el a figyelmed? Milyen módszereket használsz, ezek közül mi az, ami jól működik, és mi az, ami nem?
De nem lehetne, hogy megmondod, hogyan csináljam, és kész?Â
NINCS olyan instant megoldás, amit csak bedobsz a gépbe, és már folyik is ki a forrón gÅ‘zölgÅ‘, Ãnycsiklandó megoldás. NINCS olyan módszer, amit bárki alkalmazhat, mert bárkinek megfelel. NINCS olyan tanácsadó, aki egy óra vagy egy fél nap alatt meg tud tanÃtani téged helyesen kezelni az idÅ‘det. NINCS. Aki azt állÃtja, hogy van, az semmi mást nem tesz, mint pénzt keres. Veled pedig elhiteti, hogy az Å‘ módszere működik, majd csúfos kudarcot vallasz a tuti tippel, és végül lelkifurdalsz tovább. Neked a saját módszeredet kell megtalálnod, és ebben bár valóban segÃthet a különbözÅ‘ lehetÅ‘ségek bemutatása, a példák megismerése, de a legfÅ‘bb agyas, a legjobb gondolkodó, a szuper kutató egyedül TE lehetsz.  Ehhez azonban elÅ‘ször valóban el kell végezned a fenti kutatást. S ha készen vagy, mehetsz tovább az úton.
A rossz hÃr tehát, hogy mindenkire érvényes, mindenki által sikeresen használható, garantáltan eredményes módszer nincs! A jó hÃr viszont az, hogy kialakÃthatod a saját, egyéni, a te személyiségedhez illÅ‘, azzal harmonikusan együttműködÅ‘, téged maximálisan támogató módszert, ami egészen biztosan eredményes lesz.
Már megint van egy rossz hÃrem… Sok idÅ‘be, energiába és munkába fog kerülni.
Folytatás hamarosan: Miért nem működnek a tuti tippek?