logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Archívum
mobile logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
publikálva: 2020.11.15 - 5 éve
abrijudit

A CHN a WBECS-ről jelenti: A csapat hatékonyság 6 feltétele

A WBECS-ről jelentjük – a világ legnagyobb online coach képzési fóruma – itt minden előadásról beszámolót adunk hétről hétre.

"Nem kérdéses, hogy amikor egy csapatod van, létezik annak a lehetősége, hogy mágikus élmény jön létre, ami valami rendkívüli ... de ne számíts rá. " J. Richard Hackman idézetével indította előadását Ruth Wagaman a Harvard Egyetem Pszichológiai tanszékének docense. Szakterülete a szervezeti magatartás, a tervezés és a vezetés tanulmányozása, különösen a vezetői csapatok előtt álló sajátos kihívások megoldása.

Csapat vs. Csoport:

Az igazi csapatot az különbözteti meg a csoportoktól, hogy a csapattagok között van-e egymásrautaltság vagy sem. Nem csak az a lényeg, hogy közös legyen a céljuk, hanem az, hogy ezt csak akkor tudják elérni, ha segítik egymást az úton.

Mitől lesz egy csapat kiváló?

  • Először: minden csapatnak vannak ügyfelei, érdekeltjei, akiket ki kell szolgálniuk. Az igazán jó csapat teljesíti vagy túl is teljesíti a kitűzött célokat.
  • Másodszor: ez nem elég, ha csak jól teljesít. Tagjai folyamatosan fejlődnek, egyre könnyebben oldják meg a kihívást jelentő feladatokat, gyorsabbak, okosabbak lesznek.
  • Harmadszor: a nagyszerű csapat támogatja a növekedést, a tanulást, az egyes tagok jóllétét.

 

I-P-O (Input-Process-Output) Modell, Bemenet-folyamat-kimeneti modell:

A csapatokat komplex rendszerként képzeli el a modell. Feltérképezi azon tervezhető feltételeket, amelyeket teljesítve a csapat sikeressé válhat. Mik azok a kritikus inputok, amelyek nagyszerű folyamatokhoz vezetnek és kiváló eredményeket hoznak. Ez a hat feltétel keretrendszere.

A legtöbb coach a folyamat közvetlen fejlesztésére összpontosít (pl. bizalomépítés), tanulmányok azonban azt bizonyítják, hogy ez nem változtatja meg a viselkedést vagy a csapat teljesítményét nem növeli hatékonyan. Ehelyett, a coachnak az alap- és kiegészítő feltételekre (inputok) kell összpontosítaniuk, amellyel egy csapatot alkothatnak. A folyamatok csak akkor működhetnek hatékonyan, ha egy erős kohézióval és csapattudattal rendelkező egységet hozunk létre.


 

 

 

Az alapok:

  1. Igazi csapat megteremtése (ismérvei: definiált szerepek, állandóság, függőség = a közös cél eléréséhez együtt kell működniük)
  2. Egy vonzó cél (ami nem azonos a szervezet küldetésével; lehetőség szerint a csapat közösen alkotja meg; a tagok tudják, hogy a siker hogyan néz ki; kihívást jelent és az emberek képességeit próbára teszi)
  3. Megfelelő emberek (csak az kerül a csapatba, akinek feltétlen a benne kell lennie, mert: megfelelő tapasztalattal és képességekkel rendelkezik; csapatjátékos; eltérő szakmai területek; a züllesztő alakok eltávolításra kerültek)

 

A kiegészítők:

  1. Az együttműködés tiszta szabályai, világos normák (pl. megbeszélések előre meghatározott napirend alapján, kitűzött célokkal)
  2. Támogató környezet (erőforrások biztosítása; akadályok elhárítása; a csapattagok ne versenyezzenek egymással, hanem egymásra utaltak legyen)
  3. Team coaching (ahol nem az egyéneket coacholjuk, hanem a csapatot; a coach olyan valaki, akinek megvan a megfelelő tapasztalata, rálátása és valós időben be tud avatkozni, látja, hogy mi működik és mi nem, aki segít, hogy a rendelkezésre álló erőforrásokat megfelelően használja a csapat)

 

Ha az alapokat rendbe rakjuk az már biztos út a sikerhez, mert a folyamatok is jól fognak működni, ami pedig a teljesítményen is látszódni fog.

A jól együttműködő csapatok titka a csapat kialakításán múlik. Hogyan tudjuk ezt támogatni?

A 60-30-10 Szabály:

60%: A legkritikusabb cselekedetek 60%-a még a csapat megszületése előtt történik. Mi lesz a céljuk? Hogyan fogjuk ezt a célt egyértelműen megfogalmazni nekik? Ki járulhat hozzá ehhez a célhoz? Milyen erőforrásokra van szükség?

30%: A csapat első találkozásakor történik, amikor megkapják a pozitív jövőképet és nagy lendülettel elindulnak.

10%: A valós idejű praktikus közbelépés, a folyamatos team coaching.

Ezért fontos, hogy először a csapatot összeszervező vezetőt coacholjuk, utána pedig csapatként kell coacholni őket, nem egyénként. Időnként felül kell vizsgálni a körülményeket, mert azok változhatnak.

Egy ütőképes csapat összeállítása előtt érdemes már megkezdeni egy team coach-csal a közös munkát, így a csapathatékonyság óriási mértékű növekedést fog/tud mutatni és a munkafolyamat közben csak kisebb beavatkozásokra lesz szükség. Ez a 6 feltétel és az azt kiegészítő 60-30-10 szabály hathatós segítséget nyújtanak a legjobb csapatok megalkotásához.

 

Szeli-Bognár Nóra

Coach, tréner

Címkék:
abrijudit

A Coaching Határok Nélkül (CHN) 2011 óta hoz friss nemzetközi tudást Magyarországra a vezetőfejlesztés és a coaching terén. A CHN Nemzetközi Coach Iskola 2014 óta tart ICF ACSTH szintű 60 órás coach képzést. 2020-ban a 14. évfolyam indul. A CHN képviseli a Motivációs Térképet, az Ifjúsági Motivációs Térképet és a Neuro-Agilitás Térképet.

A szerző összes bejegyzése
Bejegyzések, amik még érdekelhetnek
2025-07-02 14:15:43
Grade rendszer – A csapatok építésének alapja
2025-07-01 09:23:39
Termékeny zűrzavar
2025-06-30 07:46:15
KvantHumanisztika Kurzus 2
CHN (Coaching Határok Nélkül)

A Coaching Határok Nélkül (CHN) 2011 óta hoz friss nemzetközi tudást Magyarországra a vezetőfejlesztés és a coaching terén. A CHN Nemzetközi Coach Iskola 2014 óta tart ICF ACSTH szintű 60 órás coach képzést. A CHN képviseli a Motivációs Térképet, az Ifjúsági Motivációs Térképet és a Neuro-Agilitás Térképet.

A blog összes bejegyzése
Hirdetés
A szerkesztő ajánlja
  • 2024-04-02 16:03:10 | Kaló István

    Informatikusok Magyarországon: Alkalmazott vagy Vállalkozó? - Fókuszban az IT Contracting

Cimkefelhő
hr coaching álláskeresés karrier e-learning vezetés motiváció munkavállaló állásinterjú vezető munkáltató toborzas állás elearning Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda önéletrajz Scotwork tárgyalás Munka Törvénykönyve tárgyalástechnika stressz munka coach Linkedin Dr. Kocsis Ildikó felmondás képzés kiválasztás scotwork szervezetfejlesztés vezetőfejlesztés változás érthető jog tippek online tanulás szabadság profitárgyaló tanulás tárgyalásikészség-fejlesztás önismeret siker
Widget Image

Főszerkesztő: Karácsony Zoltán

E-mail : zoltan.karacsony kukac hrportal.hu

Felelős kiadó: Markovics András

A HR Blog.hu kiadója a HR Portal.hu

A szerkesztőség címe: 1135 Budapest, Petneházy u. 55. I./7.

Telefon: +36 (1) 781 75 96

Gépház

Blogger bejelentkezés

Blogger regisztráció

Adatvédelem

Kiadónk további kiadványai

hrportal.hu

munkaugyi.hu

hrclub.hu

allasportal.hu

edenkert.hu

haziallat.hu