A CHN a WBECS-ről jelenti: A csapat hatékonyság 6 feltétele

A WBECS-ről jelentjük – a világ legnagyobb online coach képzési fóruma – itt minden előadásról beszámolót adunk hétről hétre.
"Nem kérdéses, hogy amikor egy csapatod van, létezik annak a lehetÅ‘sége, hogy mágikus élmény jön létre, ami valami rendkÃvüli ... de ne számÃts rá. " J. Richard Hackman idézetével indÃtotta elÅ‘adását Ruth Wagaman a Harvard Egyetem Pszichológiai tanszékének docense. Szakterülete a szervezeti magatartás, a tervezés és a vezetés tanulmányozása, különösen a vezetÅ‘i csapatok elÅ‘tt álló sajátos kihÃvások megoldása.
Csapat vs. Csoport:
Az igazi csapatot az különbözteti meg a csoportoktól, hogy a csapattagok között van-e egymásrautaltság vagy sem. Nem csak az a lényeg, hogy közös legyen a céljuk, hanem az, hogy ezt csak akkor tudják elérni, ha segÃtik egymást az úton.
Mitől lesz egy csapat kiváló?
- ElÅ‘ször: minden csapatnak vannak ügyfelei, érdekeltjei, akiket ki kell szolgálniuk. Az igazán jó csapat teljesÃti vagy túl is teljesÃti a kitűzött célokat.
- Másodszor: ez nem elég, ha csak jól teljesÃt. Tagjai folyamatosan fejlÅ‘dnek, egyre könnyebben oldják meg a kihÃvást jelentÅ‘ feladatokat, gyorsabbak, okosabbak lesznek.
- Harmadszor: a nagyszerű csapat támogatja a növekedést, a tanulást, az egyes tagok jóllétét.
Â
I-P-O (Input-Process-Output) Modell, Bemenet-folyamat-kimeneti modell:
A csapatokat komplex rendszerként képzeli el a modell. Feltérképezi azon tervezhetÅ‘ feltételeket, amelyeket teljesÃtve a csapat sikeressé válhat. Mik azok a kritikus inputok, amelyek nagyszerű folyamatokhoz vezetnek és kiváló eredményeket hoznak. Ez a hat feltétel keretrendszere.
A legtöbb coach a folyamat közvetlen fejlesztésére összpontosÃt (pl. bizalomépÃtés), tanulmányok azonban azt bizonyÃtják, hogy ez nem változtatja meg a viselkedést vagy a csapat teljesÃtményét nem növeli hatékonyan. Ehelyett, a coachnak az alap- és kiegészÃtÅ‘ feltételekre (inputok) kell összpontosÃtaniuk, amellyel egy csapatot alkothatnak. A folyamatok csak akkor működhetnek hatékonyan, ha egy erÅ‘s kohézióval és csapattudattal rendelkezÅ‘ egységet hozunk létre.
Â
Â
Â
Az alapok:
- Igazi csapat megteremtése (ismérvei: definiált szerepek, állandóság, függőség = a közös cél eléréséhez együtt kell működniük)
- Egy vonzó cél (ami nem azonos a szervezet küldetésével; lehetÅ‘ség szerint a csapat közösen alkotja meg; a tagok tudják, hogy a siker hogyan néz ki; kihÃvást jelent és az emberek képességeit próbára teszi)
- MegfelelÅ‘ emberek (csak az kerül a csapatba, akinek feltétlen a benne kell lennie, mert: megfelelÅ‘ tapasztalattal és képességekkel rendelkezik; csapatjátékos; eltérÅ‘ szakmai területek; a züllesztÅ‘ alakok eltávolÃtásra kerültek)
Â
A kiegészÃtÅ‘k:
- Az együttműködés tiszta szabályai, világos normák (pl. megbeszélések előre meghatározott napirend alapján, kitűzött célokkal)
- Támogató környezet (erÅ‘források biztosÃtása; akadályok elhárÃtása; a csapattagok ne versenyezzenek egymással, hanem egymásra utaltak legyen)
- Team coaching (ahol nem az egyéneket coacholjuk, hanem a csapatot; a coach olyan valaki, akinek megvan a megfelelÅ‘ tapasztalata, rálátása és valós idÅ‘ben be tud avatkozni, látja, hogy mi működik és mi nem, aki segÃt, hogy a rendelkezésre álló erÅ‘forrásokat megfelelÅ‘en használja a csapat)
Â
Ha az alapokat rendbe rakjuk az már biztos út a sikerhez, mert a folyamatok is jól fognak működni, ami pedig a teljesÃtményen is látszódni fog.
A jól együttműködÅ‘ csapatok titka a csapat kialakÃtásán múlik. Hogyan tudjuk ezt támogatni?
A 60-30-10 Szabály:
60%: A legkritikusabb cselekedetek 60%-a még a csapat megszületése előtt történik. Mi lesz a céljuk? Hogyan fogjuk ezt a célt egyértelműen megfogalmazni nekik? Ki járulhat hozzá ehhez a célhoz? Milyen erőforrásokra van szükség?
30%: A csapat elsÅ‘ találkozásakor történik, amikor megkapják a pozitÃv jövÅ‘képet és nagy lendülettel elindulnak.
10%: A valós idejű praktikus közbelépés, a folyamatos team coaching.
Ezért fontos, hogy először a csapatot összeszervező vezetőt coacholjuk, utána pedig csapatként kell coacholni őket, nem egyénként. Időnként felül kell vizsgálni a körülményeket, mert azok változhatnak.
Egy ütÅ‘képes csapat összeállÃtása elÅ‘tt érdemes már megkezdeni egy team coach-csal a közös munkát, Ãgy a csapathatékonyság óriási mértékű növekedést fog/tud mutatni és a munkafolyamat közben csak kisebb beavatkozásokra lesz szükség. Ez a 6 feltétel és az azt kiegészÃtÅ‘ 60-30-10 szabály hathatós segÃtséget nyújtanak a legjobb csapatok megalkotásához.
Â
Szeli-Bognár Nóra
Coach, tréner