A CHN a WBECS-ről jelenti: Hangold újra a csapatot

A WBECS-ről jelentjük – a világ legnagyobb online coach képzési fóruma – itt minden előadásról beszámolót adunk hétről hétre.
Lori Shook úttörő a coaching világban: az 1990-es évek közepén kezdte pályafutását, 2001-től Master Certified Coach, több mint 20 éve coachol vezetőket, valamint képez coachokat.
Lori segít megértetni az agy, az emberi viselkedés és a coaching eszközök közötti kapcsolatokat.
Előadásában élőben láthattunk egy coaching demonstrációt egy 5 fős csapattal. Legelőször arról beszélt, hogy hogyan tudunk megérkezni egy csapatba, milyen érzések játszódhatnak le ilyenkor bennünk. Miként befolyásolja ez a közös munkát?
Résztvevőként az első döntésünk, hogy akarunk-e együttműködni, vagy inkább romboló a hozzáállásunk. Az agyunk egy antennaként öntudatlanul érzékeli környezetünket és mások érzéseit is.
A fő cél, hogy kialakítsuk a résztvevőkben az együttműködési kedvet és ezt fenn is tudjuk végig tartani.
Hangold újra a csapatot – az érzelmi szemszög
- ha pozitív: akkor kötődést, bizalmat és együttműködést eredményez – egy emelkedő spirál, ami termékeny
- ha negatív: akkor széthúzást, versengést és hibáztatást eredményez – egy negatív spirált generál.
Hangold újra a csapatot – a biztonságon alapuló felépítés
- Őseinknek egy törzshöz kellett tartozniuk a fizikai biztonság miatt.
- Úgy vagyunk programozva, hogy késztetést érzünk a valahova tartozásra.
- Biztonságos környezetet kell teremteni, mert csak akkor mernek megszólalni, belső számukra fontos dolgokról beszélni a résztvevők.
Hangold újra a csapatot – Légy biztonságban és biztos (BE SAFE & Certain)
- Összetartozás – a törzs nyújtotta biztonságérzet
- Pozíció – fontosság a törzsön belül
- Önállóság – függetlenség, új ötletek
- Méltányosság – a törzs egészének túlélésének záloga
- Várakozások – legyen remény, a jövőbe vetett hit
- Bizonyosság – felkészülés a jövőre, tervezés
Konfliktus akkor keletkezik, ha a szükségletek eltérnek egymástól.
Az igényeink veleszületett dolgok, nem lehet jó vagy rossz kategóriába sorolni őket. A kommunikáció lehetővé teszi számunkra egymás igényeinek figyelembevételét és kielégítését. Ez a cél a felfelé vivő spirál esetében. Az agyunk úgy van bekötve, hogy ötször könnyebben értelmez valamit a negatív aspektusba és válaszol rá ily módon, mint pozitívan. Hogyan szelídítsük meg a velünk született romboló hajlamokat?
Hangold újra a csapatot –segítő lépések:
- A csapat felfedi preferenciáit a Be SAFE and Certain tekintetében
- Felszínre hozza pozitív és negatív viszonyulásait a preferenciák terén.
- A csapat coacholása, hogy megértsék a csapattagok egymás irányába mutatott viselkedéseik hatását.
- Tervezd meg, hogyan kezelitek le közösen az egyes reakciókat, hogy egy építő és ne romboló spirálba kerüljetek.
A demonstráció alatt a résztvevők elmondták, hogy mit éreznek, ha pozitív megerősítést kapnak másoktól, és milyen reakciók vannak, amikor kritika éri őket. Folytatásként példákat mondtak, hogyan néz ki a csapat életében és milyen hatása van, amikor pozitív spirálban vannak. Az áramlás erejét kihasználva erősíti a csapatot, ami megteremti a kreatív teret az alkotáshoz, ezáltal kimagasló teljesítmények elérését teszi lehetővé. Majd megvizsgálták a másik oldalt is, milyen az a szituáció, amikor konfliktus van közöttük. Kicsit fentről nézve, hogy ilyen szituációban mi lenne számukra hasznos, hogyan tudják ezt átfordítani pozitív irányba.
A demonstráció végén a résztvevők kiemelték a saját nehézségeiket a team coachinggal kapcsolatban. Egyik legfőbb dilemma megtalálni a határvonalat, hogy mi az a rész, ami kell a csapatnak az együttműködéséhez, elősegíti azt és mi az, ami már teljesen személyes és az egyén saját nehézségei. Ezeket célszerű egyéni ülések alkalmával megoldani, mert könnyen elviheti a fókuszt a csapat érdekeitől.
Amikor egy csapatot vezetünk ennek a pozitív együttműködő hangulatnak a megteremtése és fenntartása a mi feladatunk, ehhez remek eszközöket kaptunk Loritól. Nem a konfliktus elkerülése a cél, hanem az, hogy egymás szükségleteit figyelembe véve tudjunk hatékonyan együttműködni.
Szeli-Bognár Nóra