logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Archívum
mobile logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
publikálva: 2021.01.14 - 4 éve
abrijudit

A CHN a WBECS-ről jelenti: Tony Holmwood – A vezetők, mint coachok – emberközpontú megközelítés

A WBECS-ről jelentjük – a világ legnagyobb online coach képzési fóruma – itt minden előadásról beszámolót adunk hétről hétre.

Tony Holmwood előadásában azt mutatja be, hogy a vállalati kultúrákat alakító vezetők viselkedése hogyan alkalmazkodik. Célja, hogy a hagyományos irányító stílus, mint vezetői ismérv helyett egy sokkal hitelesebb, a helyzetekhez igazodó vezetői magatartás legyen a követendő példa. Ahhoz, hogy egy vezető jó coachként vezethesse a szervezeti átalakulásokat nyitottnak, elfogadónak, alkalmazkodónak és mindenek felett öntudatosnak kell lenni. Coachként tudatosítania kell munkatársaiban az önképüket, az öntudatosságukat, az önbizalmukat, a bizalmat és az önállóságot, hogy a legjobbat hozza ki belőlük.

A vezetőket a Függőleges Fejlődési (Vertical Development) vagy a Hét Vezetői Átalakulás (Seven Leadership Transformations) egyes lépcsőfokain vizsgálja.

 

Az ábra bal oldalán szereplő vezetők a hagyományosak. Az opportunista nagyon szókimondó és asszertív, a konformista a szabályoknak él és jó szabályalkotó, a szakértőre meg minden vállalatnak szüksége van szaktudása miatt. Alapvetően feladat orientáltak. A „törtető” (achiever) már célorientált. A reaktív beállítottságot proaktív gondolkodás váltja fel. Az ábra jobb oldalán találhatók az átalakítást irányító vezetői típusok. Az individualista és stratéga már célközpontú. Az individualista magasszintű öntudatossága már kinyitja számára a világot, hiszen ellentétben például a Törtető sikerfókuszával az Individualista már tisztában van nem csak az erősségekkel, hanem a gyengeségekkel is. Értik és érzékelik a motivációkat, félelmeket, vágyakat, figyelik a reakciókat és válaszokat. Az individualista az egy-egybeli coachingban nagyon jók. Gondolkodók és öntudatosságuk miatt a jelenben vannak és megélik azt. A már stratéga fázisban lévő vezetők az érzelmeket tekintve nagyon megfontoltak. Alkalmazkodó személyiségükkel kiaknázzák a kapcsolatokban rejlő lehetőségeket és azokat szisztematikusan beépítik a jövő formázásába. Az alkimisták a társadalom formálói, mint például Martin Luther King vagy Nelson Mandela. Míg a stratégák inkább csak szervezeten belül változások generálói, ők már a társadalom jövőképét formálják. Az átalakítással járó vezetés (transformational leadership) leginkább az érzelmi intelligenciával köthető össze, a megérzésekről és szívből jövő vezetésről szól. A fenti ábra bal és jobb oldalán álló eltérő vezetési stílusok közötti különbségeket az alábbi táblázat mutatja be legjobban (a hagyományos irányító vs szenvedélyes coach szemléletű vezetés).

 

 

Minél inkább nyitottak vagyunk és minél inkább a „meg-tudom-csinálni” hozzáállást képviseljük, annál inkább képesek vagyunk tanulni és alkalmazkodni. Ennek a kialakítása munkatársainkban egy nehéz feladat. Ehhez szükséges (példamutatáson keresztül) az önbecsülésüket tudatosan egyre magasabb szintre hozni. Hiszen a végső cél (ismétlem a bevezetésben elhangzottat) nem más, mint coachként elősegítse, hogy munkatársai fejlesszék az önképüket, az öntudatosságukat, az önbizalmukat, érezzék a bizalmat és önállóságot, ami által legjobbat nyújtják.

Holmwood egy párhuzamot hoz az emberi fejlődés fázisai és az önkép fejlesztés között.  

 

 

Ehhez segítségül a BBDM-et használja (Balance Behavioral Development Model). A BBDM egyes kvadránsaira építi rá a Vertikális Fejlődés modelljének stádiumait. Az egyes az opportunista és a konformista. A kettes a szakértő és törtető. A hármas az individualista, míg a négyes a stratéga. Holmwood szemléletesen mutatja be az egyes fázisokat. Első fázis a gyermeki agy, amely a félelmek eloszlatására, a szülői kapcsolat és bizalom kialakítására összpontosít. A kapcsolatok számának növelésével az érzelmek menedzselését is megtanulja. A kettes fázisban, mint a gyermeki test esetében, megtanuljuk az erősségeinket kamatoztatni és elsajátítani az önreflekciót. A harmadik fázis – serdülőkor – amikor is meglátjuk és felfedezzük önmagunkat elfogadva önképünk annak minden erősségével és hibájával, megélve a pillanatot. Elérve a negyedik fázisba – mint meglett felnőtt – kezdődik a tényleges utazás, ahol már kamatoztatjuk minden tudásunk önmagunkról, nyitottan a lehetőségekre, ösztöneinkre hallgatva VEZETHETÜNK.

Összefoglalva tehát, minden egyes lépcsőfok egy mélyebb megismerést eredményez saját identitásunkból és az énképünk kapcsolatainkon keresztül formálódik.   

 

Szeli-Bognár Nóra

Coach, Motivációs Térkép Partner, tréner

Címkék:
abrijudit

A Coaching Határok Nélkül (CHN) 2011 óta hoz friss nemzetközi tudást Magyarországra a vezetőfejlesztés és a coaching terén. A CHN Nemzetközi Coach Iskola 2014 óta tart ICF ACSTH szintű 60 órás coach képzést. 2020-ban a 14. évfolyam indul. A CHN képviseli a Motivációs Térképet, az Ifjúsági Motivációs Térképet és a Neuro-Agilitás Térképet.

A szerző összes bejegyzése
Bejegyzések, amik még érdekelhetnek
2025-07-02 14:15:43
Grade rendszer – A csapatok építésének alapja
2025-07-01 09:23:39
Termékeny zűrzavar
2025-06-30 07:46:15
KvantHumanisztika Kurzus 2
CHN (Coaching Határok Nélkül)

A Coaching Határok Nélkül (CHN) 2011 óta hoz friss nemzetközi tudást Magyarországra a vezetőfejlesztés és a coaching terén. A CHN Nemzetközi Coach Iskola 2014 óta tart ICF ACSTH szintű 60 órás coach képzést. A CHN képviseli a Motivációs Térképet, az Ifjúsági Motivációs Térképet és a Neuro-Agilitás Térképet.

A blog összes bejegyzése
Hirdetés
A szerkesztő ajánlja
  • 2024-04-02 16:03:10 | Kaló István

    Informatikusok Magyarországon: Alkalmazott vagy Vállalkozó? - Fókuszban az IT Contracting

Cimkefelhő
hr coaching álláskeresés karrier e-learning vezetés motiváció munkavállaló állásinterjú vezető munkáltató toborzas állás elearning Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda önéletrajz Scotwork tárgyalás Munka Törvénykönyve tárgyalástechnika stressz munka coach Dr. Kocsis Ildikó Linkedin felmondás képzés kiválasztás scotwork szervezetfejlesztés változás vezetőfejlesztés érthető jog tippek online tanulás szabadság profitárgyaló tanulás siker önismeret tárgyalásikészség-fejlesztás
Widget Image

Főszerkesztő: Karácsony Zoltán

E-mail : zoltan.karacsony kukac hrportal.hu

Felelős kiadó: Markovics András

A HR Blog.hu kiadója a HR Portal.hu

A szerkesztőség címe: 1135 Budapest, Petneházy u. 55. I./7.

Telefon: +36 (1) 781 75 96

Gépház

Blogger bejelentkezés

Blogger regisztráció

Adatvédelem

Kiadónk további kiadványai

hrportal.hu

munkaugyi.hu

hrclub.hu

allasportal.hu

edenkert.hu

haziallat.hu