logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Archívum
mobile logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
publikálva: 2020.12.28 - 5 éve
abrijudit

A CHN a WBECS-ről jelenti: Új év, új én!

A WBECS-ről jelentjük – a világ legnagyobb online coach képzési fóruma – itt minden előadásról beszámolót adunk hétről hétre.

Dr. Taryn Marie Stejskal a Nike Executive Leadership Develompent Osztályának korábbi vezetője. Saját cége, a Resilience Leadership, egy gyakorlati alapon kifejlesztett a reziliencia-alkalmazásán nyugvó módszert alkalmaz a vezetői coaching és a csapathatékonyság fejlesztése érdekében.

A „VUCA” kifejezést gyakorta alkalmazzák a jelenlegi világ jellemzésére, a betűszó az alábbi jelentéssel bír:
V – Volatility – Változékonyság
U – Uncertainty – Kiszámíthatatlanság
C – Complexity – Komplexitás
A - Ambiguity - Többértelműség

Ha az idei évre vagy a mögöttünk levő évtizedre gondolunk méltán állíthatjuk, hogy ezek a kifejezések az általunk ismert világ főbb ismérvei. Ilyen környezetben a transzformációs és reziliens vezetés szerepe is egyre inkább előtérbe kerül.

Transzformációs és reziliens, huh?

Transzformációs vezetők voltak a nagy világvallások kialakulásakor a vallási vezetők, mint például Mohamed próféta vagy Názáreti Jézus. Közös jellemzőjük, hogy megkérdőjelezték az akkor ismert világ szabályrendszerét, pozitív jövőképük mellett megdönthetetlen optimizmussal álltak, karizmatikus személyiségek voltak, akik képesek voltak arra, hogy csoportjuk tagjai ne csak közösen munkálkodjanak a csoportcélok érdekében, de saját belső motivációjuk átformálásával azonosuljanak is azokkal.

A reziliens vezetőkre jellemző, hogy akkor is magasan tudják tartani saját és csapatuk energia szintjét, amikor elemi erejű kihívásokkal kell, hogy szembenézzenek, illetve birtokában vannak az új helyzethez történő rugalmas alkalmazkodás képességének is.

Ezen tulajdonságok nemcsak a vezetők privilégiumai. Dr. Stejskal előadásában bemutatja a Különösen Reziliens Emberek 5 Gyakorlatát (The Five Practices of Particularly Resilient People ) és azt, hogy ezt hogyan tudjuk személyre szabni, hogy felismerjük azt a belső erőt ami segít saját motivációnk felélesztésében. 

Taryn magyarázata alapján a reziliencia nem passzív és reaktív. Nagyon is aktív, olyan, mint egy izom, amit megfelelő edzéssel fejleszteni lehet. Az alábbi definíció jól tükrözi a fentieket:

„A reziliencia képessé tesz arra, hogy a kihívásokkal úgy tudjunk megküzdeni, hogy ezen tapasztalás elősegítse növekedésünket, és ne visszafogja azt”

 

A Különösen Reziliens Emberek 5 Gyakorlata

1. Sebezhetőség: az emberek általában félnek megmutatni a gyengébb oldalunkat. Félnek attól, hogy mit gondolnak majd róluk, hogy nem fogadják el őket vagy nem fogják szeretni őket. Sokkal jobb az erős, a segítő és a mindent megoldó szerepben. Aki viszont folyamatosan csak ad, egy idő után végletesen kimerül. Az igazi bátorság ahhoz kell, hogy merjünk támogatást kérni, és merjük felvállalni saját sebezhetőségünket. Ezekből a helyzetekből megerősödve fogunk kikerülni.

2. Produktív kitartás: az állhatatosság jó tulajdonság, de nem minden körülmények között. Pont a körülmények, a változó külső hatások azok, amelyeket összhangba kell hozni aktuális céljainkkal. Ez azt jelenti, hogy ne csak saját magunkon, hanem környezeten is rajta kell tartanunk figyelmünket, és céljainkat ennek megfelelően kell újra tervezni, ha szükséges. A produktív kitartás a céljaink elérésben megmutatkozó rugalmasságot jelenti. 

3. A kapcsolódás gyakorlata: az élet kapcsolatok hálózata, ezen kapcsolatok minősége nagy hatással van az életminőségünkre. Tudatos odafigyeléssel lehet javítani a körülöttünk levő csoportokkal való kapcsolódásunk minőségén, akár a munkahelyünkön vagy a magánéletünkben. Egy csoport csak annyira erős, mint a leggyengébb csoporttag. Saját magunkkal is fontos kialakítanunk a kapcsolódás útját. A belső hangunk, intuíciónk meghallása és meghallgatása ennek az eredményeképpen jöhet létre. Mindenkinek más módszer segít ebben a folyamatban, van, akinek a meditáció, másnak a sport, vagy a naplóírás. A külső és belső zaj lecsendesítésével tudunk jobban odafigyelni saját magunkra, és ezáltal másokra is.

4. Hála és nagylelkűség: amikor valamilyen kihívással kerülünk szembe, a hozzánk közel állók gyakran próbálnak egy ismerős közhellyel megnyugtatni: „Minden okkal történik” ez a fajta gondolkodásmód azonban kifelé irányítja a figyelmünket, és külső tényezőkben kezdjük el az okot keresni. Ha képesek vagyunk saját magunkban megtalálni azt a lehetőséget, amit az előttünk álló kihívás tanít, saját magunk felé fordítani a figyelmünket, akkor megtaláljuk azt az okot és azt az új tanulást is, amiért hálásak lehetünk. Ezen tapasztalatok nagylelkű megosztása kifelé segít abban, saját sebezhetőségünk megmutatásával, hogy példát mutassunk, ne tanácsot adjunk.

5. A lehetőségek felismerése: az a képesség, amely lehetővé teszi, hogy a lehetőséget és a fejlődési utat lássunk ez elénk kerülő akadályokban.
A jelenlegi pandémia sokunkat gondolkodásra késztet. Személyes tapasztalatom alapján is, egyre többen értékeljük át és értékeljük újra kapcsolatainkat, lehetőségeinket, céljainkat és jövőképünket. Mindenkinek a saját helyzete, az ő saját problémainak megoldása a legfontosabb és legsürgetőbb. A coaching beszélgetés hasznosnak bizonyul ilyenkor, hiszen segít egy elfogulatlan, érzelmek által nem befolyásolt külső perspektívát mutatni. Nemcsak egy coaching, de bármilyen más beszélgetésben előnyünkre válik, ha szem előtt tartjuk a fenti eszközöket saját rezilienciánk elősegítésére. Így nem passzívan várjuk a jelenlegi helyzet végét, de amikor oda jutunk, megerősödve, és motiváltan tudunk szembe nézni a következő új kihívásokkal.

Pozsik Darinka
Business & Executive coaching
a Károli Gáspár Református Egyetem pszichológia szakos hallgatója
 

 

Címkék:
abrijudit

A Coaching Határok Nélkül (CHN) 2011 óta hoz friss nemzetközi tudást Magyarországra a vezetőfejlesztés és a coaching terén. A CHN Nemzetközi Coach Iskola 2014 óta tart ICF ACSTH szintű 60 órás coach képzést. 2020-ban a 14. évfolyam indul. A CHN képviseli a Motivációs Térképet, az Ifjúsági Motivációs Térképet és a Neuro-Agilitás Térképet.

A szerző összes bejegyzése
Bejegyzések, amik még érdekelhetnek
2025-07-01 09:23:39
Termékeny zűrzavar
2025-06-30 07:46:15
KvantHumanisztika Kurzus 2
2025-06-27 22:06:40
Belülről nem megy? Mit tud az Interim HR, amit más nem?
CHN (Coaching Határok Nélkül)

A Coaching Határok Nélkül (CHN) 2011 óta hoz friss nemzetközi tudást Magyarországra a vezetőfejlesztés és a coaching terén. A CHN Nemzetközi Coach Iskola 2014 óta tart ICF ACSTH szintű 60 órás coach képzést. A CHN képviseli a Motivációs Térképet, az Ifjúsági Motivációs Térképet és a Neuro-Agilitás Térképet.

A blog összes bejegyzése
Hirdetés
A szerkesztő ajánlja
  • 2024-04-02 16:03:10 | Kaló István

    Informatikusok Magyarországon: Alkalmazott vagy Vállalkozó? - Fókuszban az IT Contracting

Cimkefelhő
hr coaching álláskeresés karrier e-learning vezetés motiváció munkavállaló állásinterjú vezető munkáltató toborzas állás elearning Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda önéletrajz Scotwork tárgyalás Munka Törvénykönyve tárgyalástechnika stressz munka coach Linkedin Dr. Kocsis Ildikó felmondás képzés kiválasztás scotwork szervezetfejlesztés változás vezetőfejlesztés érthető jog tippek online tanulás szabadság profitárgyaló tanulás önismeret siker tárgyalásikészség-fejlesztás
Widget Image

Főszerkesztő: Karácsony Zoltán

E-mail : zoltan.karacsony kukac hrportal.hu

Felelős kiadó: Markovics András

A HR Blog.hu kiadója a HR Portal.hu

A szerkesztőség címe: 1135 Budapest, Petneházy u. 55. I./7.

Telefon: +36 (1) 781 75 96

Gépház

Blogger bejelentkezés

Blogger regisztráció

Adatvédelem

Kiadónk további kiadványai

hrportal.hu

munkaugyi.hu

hrclub.hu

allasportal.hu

edenkert.hu

haziallat.hu