logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Archívum
mobile logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
publikálva: 2016.08.12 - 9 éve
abrijudit

Rezíliencia – Nemcsak az olimpia idején aktuális

Rezíliencia. Manapság felkapott kifejezés és téma az önfejlesztés területén és az üzleti életben is. De most a rioi olimpia kapcsán a korábban elbukott, de most diadallal visszatérő versenyzőknél is tapasztalható és kitapintható:

Rezíliencia. Manapság felkapott kifejezés és téma az önfejlesztés területén és az üzleti életben is. De most a rioi olimpia kapcsán a korábban elbukott, de most diadallal visszatérő versenyzőknél is tapasztalható és kitapintható: a visszatérők ereje. De mit is takar ez a nekünk idegenül hangzó szó? Hogy jobban megértsük utánanéztem a szóhasználat eredetének, hogy a legelejéről kezdhessük. A ’rezíliencia’ kifejezés a fizikában volt használatos, és annak leírására szolgál, hogy az egyes anyagok milyen mértékben képesek visszanyerni eredeti állapotukat és alakjukat egy fizikai deformitást okozó behatás után. Ilyen rezíliens anyag például az acél, és ennek rendkívüli jelentősége van az építőiparban. Az Eiffel-torony kilengése a szél és hőmérsékleti különbségek miatt például 13-18 cm között mozog. Képzeljük el mi lenne, ha mindig egy kicsit meghajlana a széltől, de vissza már nem! Vagy állna-e még egy ilyen magas torony, ha kemény és rugalmatlan kőből készült volna, amely nem tudja a szél energiáját elnyelni? De ha a fák és növények nem lennének kellően rezíliensek elég lenne egy erősebb szél, hogy véglegesen elfektesse az összes fát és gabonát a földön, és akkor bizony nem sokmindent tudnánk learatni, sőt talán maga az élet sem lenne lehetséges.

woman-1209866_960_720

De a fizika után miért lett fogalom a rezíliencia egyének és szervezetek életében? És mennyire fontos a rezíliencia a sikerességért folyamatosan versengő világunkban? Ki tudhatna erről többet, mint egy Olimpikon és háborús zónákban dolgozó diplomata? Cath Bishop világbajnok evezős (2003) és olimpiai ezüstérmes (2004) és magas rangú diplomata, aki konfliktusos területek stabilizálására specializálódott. Szerinte a siker, a kiemelkedő teljesítmény és a hatékony vezetés kevésbé köthetőek a veleszületett tehetséghez vagy az értelmi intelligenciához, és sokkal több közük van a rezílienciához. Az IQ, a keménység vagy a sportban a fizikai erő nem tartoznak a magas teljesítményt hozó tényezők közé. A rezíliencia – vagyis az az ’okosság’, amivel hozzáállásunkból, viselkedésünkből és kapcsolatainkból a legtöbbet hozzuk ki - azonban annál inkább. Sport és diplomáciai karrierje során világossá vált, hogy a siker záloga abban rejlett, hogy milyen mértékben volt képes használni elméjének erejét, működőképes viselkedésmintákat kialakítani és autentikus, együttműködő kapcsolatokat kiépíteni, amelynek segítségével lehetséges volt a döcögősebb, de a jó időszakokat is, a legjobbá alakítani.

Cath Bishop szerint a rezíliencia egyéni, dinamikus és komplex is egyben. Egyéni, mert mindannyiunknak más-más személyes történelme van, más kihívásokkal kellett szembesülnünk, és eltérő tapasztalataink vannak. Dinamikus, mert folyamatosan változik. Komplex, mert számos kvalitást foglal magába. Az emberek leginkább olyasmit értenek rezíliencia alatt, hogy ’felkelsz, ha elbuktál’, ’tanulni a kemény leckékből’, ’nem nem adod fel, amikor a dolgok nehézzé válnak’. A rezíliencia azonban több, mint megbírkózni a nehézségekkel vagy visszatérni egy-egy visszacsúszást követően. A lényeg az, hogy mindez hogyan vezet egy magasabb teljesítményhez, hogyan állunk fel és hogy vajon tudjuk-e használni a visszaesést arra, hogy jobbá válljunk, mint a visszaesés előtt voltunk. A rezíliencia szépsége az a képesség, amelynek segítségével a múlt hibáit közvetlen kapcsolatba hozzuk a jövő sikerével. A kudarc nem más, mint tanulás. Cath tíz évig versenyzett olimpiákon és világbajnokságokon, de a kőkemény valóság az, hogy sokkalta több versenyt veszített el, mint amennyit megnyert. A top szinten ez már csak így van. Legjobban Michael Jordan foglalta ezt össze: ’ Több, mint 9000 esélyt puskáztam el a karrierem során… Újra és újra kudarcot vallottam. És ez az amiért sikeres vagyok.’ Cath-nek is eltartott egy ideig, amíg rájött, hogy minden kudarc megadta számára azokat az extra hozzávalókat, amely ahhoz kellett, hogy nyerjen a jövőben. Legelsősorban tehát a rezíliencia arról szól, hogy folyamatosan változunk, fejben sem limitáljuk saját magunkat az elérhető teljesítményeinket illetően, és hogy élethosszig tanulunk. Ebben az értelemben gyakorlatilag, a kudarc viszont nem más, mint a tanulás szinonímája.

Sok sikert a megvalósításhoz!

Szlávik Krisztina www.teremtobeszelgetesek.hu Önbizalom, motiváció és támogatás a változni és változtatni akaróknak

CHN logo 2015_05_31

A Coaching Határok Nélkül (CHN) 2011 szeptembere óta zajló rendezvénysorozat, amelynek célja, Magyarországra hozni a nemzetközi coaching szakma és a vezetőfejlesztés elismert – nemzetközi viszonylatban is a legkimagaslóbb tudású – szakértőit. Rajtuk keresztül megismerjük a változatosságában és mélységében  folyamatosan bővülő és megújuló coaching világ legújabb trendjeit. Havi rendszerességgel egy új téma és  új előadó mutatkozik be.

A workshopok angol nyelven szinkrontolmácsolással folynak.

A programok szervezőjeként és ICF akkreditát coachként fontos számomra a folyamatos tanulás. Nemzetközi tudás hazai terepen megengedhető áron. Erre vállalkoztam. Ez a CHN.

Coaching ügyfeleimnél ezt a tudást alkalmazom, vezetőképzéseimen ezt a tudást adom át.

Címkék:
abrijudit

A Coaching Határok Nélkül (CHN) 2011 óta hoz friss nemzetközi tudást Magyarországra a vezetőfejlesztés és a coaching terén. A CHN Nemzetközi Coach Iskola 2014 óta tart ICF ACSTH szintű 60 órás coach képzést. 2020-ban a 14. évfolyam indul. A CHN képviseli a Motivációs Térképet, az Ifjúsági Motivációs Térképet és a Neuro-Agilitás Térképet.

A szerző összes bejegyzése
Bejegyzések, amik még érdekelhetnek
2025-07-02 14:15:43
Grade rendszer – A csapatok építésének alapja
2025-07-01 09:23:39
Termékeny zűrzavar
2025-06-30 07:46:15
KvantHumanisztika Kurzus 2
CHN (Coaching Határok Nélkül)

A Coaching Határok Nélkül (CHN) 2011 óta hoz friss nemzetközi tudást Magyarországra a vezetőfejlesztés és a coaching terén. A CHN Nemzetközi Coach Iskola 2014 óta tart ICF ACSTH szintű 60 órás coach képzést. A CHN képviseli a Motivációs Térképet, az Ifjúsági Motivációs Térképet és a Neuro-Agilitás Térképet.

A blog összes bejegyzése
Hirdetés
A szerkesztő ajánlja
  • 2024-04-02 16:03:10 | Kaló István

    Informatikusok Magyarországon: Alkalmazott vagy Vállalkozó? - Fókuszban az IT Contracting

Cimkefelhő
hr coaching álláskeresés karrier e-learning vezetés motiváció munkavállaló állásinterjú vezető munkáltató toborzas állás elearning Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda önéletrajz Scotwork tárgyalás Munka Törvénykönyve tárgyalástechnika stressz munka coach Linkedin Dr. Kocsis Ildikó felmondás képzés scotwork kiválasztás szervezetfejlesztés vezetőfejlesztés változás tippek érthető jog online tanulás profitárgyaló szabadság tanulás siker tárgyalásikészség-fejlesztás önismeret
Widget Image

Főszerkesztő: Karácsony Zoltán

E-mail : zoltan.karacsony kukac hrportal.hu

Felelős kiadó: Markovics András

A HR Blog.hu kiadója a HR Portal.hu

A szerkesztőség címe: 1135 Budapest, Petneházy u. 55. I./7.

Telefon: +36 (1) 781 75 96

Gépház

Blogger bejelentkezés

Blogger regisztráció

Adatvédelem

Kiadónk további kiadványai

hrportal.hu

munkaugyi.hu

hrclub.hu

allasportal.hu

edenkert.hu

haziallat.hu