logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Archívum
mobile logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
publikálva: 2020.08.05 - 5 éve
abrijudit

Reziliencia a hétköznapokban

CHN Nemzetközi Coach Iskola végzett diákjai írták

A reziliencia vajon mi?

A reziliencia manapság egyre gyakrabban emlegetett fogalom. A mai gyorsan változó és kiszámíthatatlan világban mindinkább felértékelődik a szerepe.
A reziliencia azon képesség, amely lehetővé teszi, hogy a változásokra rugalmasan alkalmazkodva tudjunk reagálni.
Én a saját történetemet mesélem el, hogy hogyan hozta elő bennem ezt a képességet a jelenlegi pandémia. Megtalálni és megtartani, illetve alkalmazni coachként a reziliencia képességét, erről szól a cikk befejező része.

Mégis mi szükségünk egy újabb elvont fogalomra...

Rengeteg elvont fogalommal találkozunk. Ezeket értelmezzük, megértjük és sok esetben el is felejtjük, mindaddig, amíg valami relevanciával nem bír a saját életünkre. Én így voltam a rezilienciával, nem éreztem hiányát mindaddig, míg szükségessé nem vált a gyakorlati alkalmazása.
 A koronavírus járvány számomra meglepően gyorsan vált az új valósággá, sokakkal együtt készületlenül ért. Épp az esti edzésemen voltam, amire az óra véget ért, már ki is hirdették a vészhelyzetet, legalábbis hozzám így jutott el a vészhelyzet híre. Emlékszem, hogy a metrón fürkészve figyeltem a többi ember arcát, vajon ők is érzik, hogy most minden megváltozik? A változás elemi erővel érkezett, az alkalmazkodás annál lassabban.
Azt hamar felismertem, hogy nekem kell változtatnom, mert a hozzáállásom nem jó. Az akkori hozzáállásom csak zavart, nyugtalanságot és aggodalmat szült, és nem akartam ebben az állapotban ragadni. Ekkor jutott eszembe a reziliencia fogalma, mint olyan képesség ami itt és most segíthet.
Ez a felismerés önmagában az első lépés volt a reziliencia felé, hiszen felismertem és elfogadtam, hogy eddig csak reagáltam, ösztönösen és gyorsan, de most másra van szükség, most alkalmazkodni kell, mégpedig rugalmasan.
Tudatosan kerestem azokat a tevékenységeket, amelyek segítenek életre kelteni a rezliencia képességét. Nekem a következő három tevékenység segített ebben, lépcsőzetesen, egymásra épülve: olvasás, meditáció és sport.
Az olvasás segített abban, hogy eltávolítsam magam a napi történésektől, hírektől és rémhírektől.
Időt és teret adtam magamnak, hogy mentálisan is kipihenjem magam. Ez nagyon fontos, hiszen csak egy kipihent állapotban tud a kreativitás előtörni, ami pedig a rugalmas alkalmazkodás alapja.
A meditációt évek óta próbáltam beépíteni a napi rutinomba, most végre sikerült rátalálnom a számomra megfelelő formára, amit tudok következetesen gyakorolni. A meditácó segít reflektálni, jobban megérteni az érzéseimet és értékeimet, így jobb és átgondoltabb döntéseket tudok hozni.
A sport számomra egy bűntudat mentes örömforrássá, én-idővé vált. Nem támasztok magammal szemben elvárásokat az eredményre vagy gyakorisága vonatkozóan. Úgy sportolok és akkor, amikor nekem jól esik, és ha egy-egy alkalom kimarad, akkor sem történik semmi.
Az én utam a rezilienciához tehát ezen a három tevékenységen keresztül vezetett. Ezek együttesen
tették lehetővé szmomra, hogy:

- mentálisan kipihenjem magam
- reflektáljak
- és a mindennapok részévé váljon az én-idő.

A reziliencia így vált elvont fogalomból egy megfogható képességgé, amelyet elő lehet hívni, bizonyos tudatos tevékenységek egymásra épülö rendszere nyomán.

A coach és a reziliencia

A reziliencia nemcsak egy világjárvány, hanem ennél sokkal hétköznapibb helyzetekben is segít a megfelelő helyzetfelismerésben és az ehhez történő rugalmas alkalmazkodásban.
Kezdő coachként különösen jellemző, hogy a nagy segíteni akarás közben a coach behozza a saját nézőpontját, hiedelmeit a beszélgetésbe, vagy kiragad és felnagyít egy általa fontosnak vélt mozzanatot az ügyfél történetéből.

A coach támogató szakemberként tudja, hogy milyen fontos az empátia, nemcsak átérzi ügyfele problémáit, de intuitívan meghallja a sorok között megbúvó tartalmat. Érdemes emlékeznünk azonban arra is, hogy a coaching az eszköztárával arra szolgál, hogy az ügyfél is megélje a szemlélődő-én állapotot, ahol az új felismerések születnek, illetve közelebb kerüljön ahhoz, hogy saját történetei mögött észrevegye a mögöttes tartalmakat. A reziliencia segít abban, hogy a coach aktív hallgatása kiteljesedjen és a jelenléte teljes legyen, ezen eszközökkel támogatva az ügyfelet a fenti célok eléréséhez.

A reziliencia tehát nemcsak ahhoz járul hozzá, hogy coachként megtartsuk szemlélődő álláspontunkat, hanem ahhoz is, hogy az ügyfelet is reflektálásra késztessük. Ez a képesség ugyancsak hasznos azért is, hogy rugalmasan alkalmazkodva tudjuk végigkísérni az ügyfelet a beszélgetés során.

Egyénenként változó, hogy milyen tevékenységek segítenek felébreszteni a rezilienciát. Ha megpróbálunk odafigyelni a (mentális) pihenésre, a reflektálásra illetve az én-idő betervezésére, akkor már jó úton járunk ezen képesség elsajátításához.

 

Pozsik Darinka, coach

 

 


A Coaching Határok Nélkül (CHN) 2011 szeptembere óta zajló rendezvénysorozat, amelynek célja, Magyarországra hozni a nemzetközi coaching szakma és a vezetőfejlesztés elismert – nemzetközi viszonylatban is a legkimagaslóbb tudású – szakértőit.

A programok szervezőjeként és ICF MCC akkreditált coachként fontos számomra a folyamatos tanulás. Nemzetközi tudás hazai terepen megengedhető áron.
Erre vállalkoztam. Ez a CHN.

Ábri Judit

Címkék:
abrijudit

A Coaching Határok Nélkül (CHN) 2011 óta hoz friss nemzetközi tudást Magyarországra a vezetőfejlesztés és a coaching terén. A CHN Nemzetközi Coach Iskola 2014 óta tart ICF ACSTH szintű 60 órás coach képzést. 2020-ban a 14. évfolyam indul. A CHN képviseli a Motivációs Térképet, az Ifjúsági Motivációs Térképet és a Neuro-Agilitás Térképet.

A szerző összes bejegyzése
Bejegyzések, amik még érdekelhetnek
2025-07-02 14:15:43
Grade rendszer – A csapatok építésének alapja
2025-07-01 09:23:39
Termékeny zűrzavar
2025-06-30 07:46:15
KvantHumanisztika Kurzus 2
CHN (Coaching Határok Nélkül)

A Coaching Határok Nélkül (CHN) 2011 óta hoz friss nemzetközi tudást Magyarországra a vezetőfejlesztés és a coaching terén. A CHN Nemzetközi Coach Iskola 2014 óta tart ICF ACSTH szintű 60 órás coach képzést. A CHN képviseli a Motivációs Térképet, az Ifjúsági Motivációs Térképet és a Neuro-Agilitás Térképet.

A blog összes bejegyzése
Hirdetés
A szerkesztő ajánlja
  • 2024-04-02 16:03:10 | Kaló István

    Informatikusok Magyarországon: Alkalmazott vagy Vállalkozó? - Fókuszban az IT Contracting

Cimkefelhő
hr coaching álláskeresés karrier e-learning vezetés motiváció munkavállaló állásinterjú vezető munkáltató toborzas állás elearning Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda önéletrajz Scotwork tárgyalás Munka Törvénykönyve tárgyalástechnika stressz munka coach Linkedin Dr. Kocsis Ildikó képzés felmondás kiválasztás scotwork szervezetfejlesztés vezetőfejlesztés változás érthető jog tippek online tanulás szabadság tanulás profitárgyaló siker önismeret tárgyalásikészség-fejlesztás
Widget Image

Főszerkesztő: Karácsony Zoltán

E-mail : zoltan.karacsony kukac hrportal.hu

Felelős kiadó: Markovics András

A HR Blog.hu kiadója a HR Portal.hu

A szerkesztőség címe: 1135 Budapest, Petneházy u. 55. I./7.

Telefon: +36 (1) 781 75 96

Gépház

Blogger bejelentkezés

Blogger regisztráció

Adatvédelem

Kiadónk további kiadványai

hrportal.hu

munkaugyi.hu

hrclub.hu

allasportal.hu

edenkert.hu

haziallat.hu