logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Archívum
mobile logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
publikálva: 2018.02.20 - 7 éve
abrijudit

Sokszínűség és befogadás

Hasonlóak vagyunk, és mégis mennyire különbözőek. Eltérő bőrszín, magasság, karakter. Nők, férfiak, fiatalok, idősek. Európai, amerikai, afrikai, ázsiai. Katolikus, muzulmán, budhista, hindu. Családos, kismama, egyedülálló, elv

Hasonlóak vagyunk, és mégis mennyire különbözőek. Eltérő bőrszín, magasság, karakter. Nők, férfiak, fiatalok, idősek. Európai, amerikai, afrikai, ázsiai. Katolikus, muzulmán, budhista, hindu. Családos, kismama, egyedülálló, elvált. Ezek csak a legáltalánosabb címkék, melyeket használunk saját magunk leírására, melyek kimondva, vagy kimondatlanul meghatározzák identitásunkat. Én is érintett vagyok…mindannyian érintettek vagyunk, hiszen a diverzitás az egyediségünkről, az egyéniségünkről, vagyis rólunk szól. Különbözünk és hasonlóak vagyunk, és ennek elfogadásában hatalmas kihívás és óriási erőforrás rejlik.

De vajon mennyiben határozzák meg ezek a skatulyák a mindennapi életünket? Mennyire a mindennapi munkánkat? Számítanak ezen különbségek vagy hasonlóságok, amikor beülünk az íróasztalunk mögé, felállunk a katedrára, beállunk a pult mögé, beülünk az autóba, felvesszük a telefont, elküldjük az e-maileket, vagy egy asztalnál ülünk egy megbeszélésen? Mennyiben befolyásolnak, határoznak meg minket, gazdagítanak bennünket e tulajdonságaink, melyeknek egy része eleve adott, más része a szabad választásunk következménye, esetleg egy szerencsétlen baleset, életkörülmény vagy betegség folyománya?

Gyorsan változó, globális világunkban, a tudás alapú társadalmak és innovatív technológiák által meghatározott 21. században a vállalatok teljesítményét, sikerességét, versenyképességét sokkal inkább határozzák meg a munkavállalóik, mint a technikai erőforrásaik vagy a rendelkezésre álló nyersanyagok. Hogyan támaszkodhatunk a bennünk rejlő különbségekre és hasonlóságokra a munka világában?

A tudósok négy globális megatrendet emelnek ki a sokszínűség terén, melyek meghatározzák üzleti lehetőségeinket és formálják környezetünket. Elsőként a földrajzilag kitágult üzleti lehetőségeket említeném, vagyis a piacok sokszínűsége. A feltörekvő piacok egyre növekvő, gazdaságilag megerősödő középosztálya számos vállalat számára hatalmas növekedési lehetőséget jelent. Nemcsak a piacok globalizálódnak, de a vállalatok és az üzleti együttműködések is lebontották a határokat. A technológia fejlődésével és a szélesedő kínálat következtében a fogyasztói elvárások kifinomultabbak lettek, vagyis a vásárlók is sokszínűek. A megjelenő „mikromarketing” trendek pedig éppen a személyre szabott termékek és szolgáltatások mentén alakítanak ki új üzleti megoldásokat. A különböző fogyasztói csoportok, vagy akár az egyéni, személyes igények megismerése és kiszolgálása elengedhetetlen a sikerhez. Harmadik mega-trendként jelenik meg az innováció, melyet támogat a gyorsítósávban vágtázó digitálisforradalom, a globális információ áramlás, a világméretű közösségi háló, illetve a megosztáson alapuló és egyéb újszerű üzleti modellek, melyek drámaian változtatták meg a gondolkodásmódunkat és értékrendszerünket. Az utolsó elem a négyes fogatban pedig a tehetség sokszínűsége, ahol a generációk kérdése,a globális munkaerő-áramlás, a tapasztalat és a tudás halmozódása, az eltérő munkastílus, a különböző igények és elvárások játsszák a főszerepet.

Ezek a globális trendek határozzák tehát meg azt, hogyan fordulunk a sokszínűség kérdésköréhez. Persze az, hogy nyitott egy vállalat vagy egy társadalom a sokszínűségre, az csak az első lépés, amit rögtön követ a második is, vagyis az elfogadás. Ha már feltérképeztük a küldözőségeket és egyediségeket a környezetünkben és a munkahelyünkön, ha már észrevesszük azokat, figyelünk rájuk, akkor hogyan tudjuk mindezt integrálni, értéket teremteni a sokszínűségből, erőforrásként látni azt, lehetőségként kezelni? Vajon elég mozgáskorlátozott feljárókat építeni, családbarát munkahely díjat nyerni, akadálymentes vállalati on-boarding programot kidolgozni, vegán menüt és meditációs szobát kínálni, baba-mama sarkot kialakítani? Milyen valós igényei vannak az egyes munkavállalóknak, hogyan lehetne segíteni, hogy „önmaguk legjavát” nyújthassák a munkahelyükön, otthon, a társadalomban?

Egyéni megoldásokra, fenntartható modellekre, hatékony stratégiákra van szükségünk. Ez a sokszínűség terén az empátia fejlesztésén, az előítéletek megkérdőjelezésén, és az egyéniségben rejlő erő felértékelésén keresztül lehetséges. Az empátián keresztül meghallhatjuk, megláthatjuk és megérthetjük a különbözőségeinek, egyéni igényeinket, eltérő helyzetünket, melyek időről időre, különböző élethelyzetekben sokat változnak, teljesen átalakulnak. Életünk során, az események sodrásában számtalanszor kerülünk át egyik sztereotip kategóriából a másikba, amikor megtapasztalhatjuk mindazt, amit korábban csak az empátiánkon keresztül tudtunk átérezni. Társadalmunkban számtalan előítélet létezik a különböző társadalmi osztályokról, a nők helyzetéről és szerepeiről, a korosztályok és generációk különbségeiről, vallási hovatartozásról, vagy a pozíciókkal, munkakörökkel kapcsolatban. Gondoljuk csak végig, saját magunk milyen társadalmi kategóriákba illünk bele, es azzal kapcsolatban milyen pozitív, vagy akár negatív társadalmi percepciókkal találkoztunk már? És milyen kevés igaz ránk maradéktalanul! Ha felülemelkedünk az előítéleteken, ha képesek vagyunk az egyént meglátni, megismerni és elfogadni, akkor lesz csak lehetőségünk megtalálni másokban és saját magunkban is azokat a rejtett erőforrásokat, melyek a sokszínűségünkből erednek. Egy elfogadó vállalati környezetben, nyitott és befogadó társadalomban mindenkinek lehetősége van arra, hogy „önmaga legjobbját” adja, így teremtve értékeket.

Enyedi Márta

Piacfejlesztési vezető, business coach

A Coaching Határok Nélkül (CHN) 2011 szeptembere óta zajló rendezvénysorozat, amelynek célja, Magyarországra hozni a nemzetközi coaching szakma és a vezetőfejlesztés elismert – nemzetközi viszonylatban is a legkimagaslóbb tudású – szakértőit.

A programok szervezőjeként és ICF MCC akkreditált coachként fontos számomra a folyamatos tanulás. Nemzetközi tudás hazai terepen megengedhető áron. Erre vállalkoztam. Ez a CHN. Ábri Judit

Címkék:
abrijudit

A Coaching Határok Nélkül (CHN) 2011 óta hoz friss nemzetközi tudást Magyarországra a vezetőfejlesztés és a coaching terén. A CHN Nemzetközi Coach Iskola 2014 óta tart ICF ACSTH szintű 60 órás coach képzést. 2020-ban a 14. évfolyam indul. A CHN képviseli a Motivációs Térképet, az Ifjúsági Motivációs Térképet és a Neuro-Agilitás Térképet.

A szerző összes bejegyzése
Bejegyzések, amik még érdekelhetnek
2025-06-30 07:46:15
KvantHumanisztika Kurzus 2
2025-06-27 22:06:40
Belülről nem megy? Mit tud az Interim HR, amit más nem?
2025-06-26 11:21:13
Haladékot kapnak a cégek az ESG követelések teljesítésére
CHN (Coaching Határok Nélkül)

A Coaching Határok Nélkül (CHN) 2011 óta hoz friss nemzetközi tudást Magyarországra a vezetőfejlesztés és a coaching terén. A CHN Nemzetközi Coach Iskola 2014 óta tart ICF ACSTH szintű 60 órás coach képzést. A CHN képviseli a Motivációs Térképet, az Ifjúsági Motivációs Térképet és a Neuro-Agilitás Térképet.

A blog összes bejegyzése
Hirdetés
A szerkesztő ajánlja
  • 2024-04-02 16:03:10 | Kaló István

    Informatikusok Magyarországon: Alkalmazott vagy Vállalkozó? - Fókuszban az IT Contracting

Cimkefelhő
hr coaching álláskeresés karrier e-learning vezetés motiváció munkavállaló állásinterjú vezető munkáltató toborzas állás elearning Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda önéletrajz Scotwork tárgyalás Munka Törvénykönyve tárgyalástechnika stressz munka coach Linkedin Dr. Kocsis Ildikó felmondás képzés scotwork kiválasztás szervezetfejlesztés változás vezetőfejlesztés érthető jog tippek online tanulás tanulás szabadság profitárgyaló önismeret siker tárgyalásikészség-fejlesztás
Widget Image

Főszerkesztő: Karácsony Zoltán

E-mail : zoltan.karacsony kukac hrportal.hu

Felelős kiadó: Markovics András

A HR Blog.hu kiadója a HR Portal.hu

A szerkesztőség címe: 1135 Budapest, Petneházy u. 55. I./7.

Telefon: +36 (1) 781 75 96

Gépház

Blogger bejelentkezés

Blogger regisztráció

Adatvédelem

Kiadónk további kiadványai

hrportal.hu

munkaugyi.hu

hrclub.hu

allasportal.hu

edenkert.hu

haziallat.hu