logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Archívum
mobile logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
publikálva: 2017.07.18 - 8 éve
ARTudásmenedzsment

Érvek a forgatókönyv írása mellett

Ahhoz, hogy az e-learning tananyagok konzekvensek, egységesek legyenek, fontos, hogy egy jól kidolgozott és átgondolt forgatókönyvvel kezdjük a munkánkat. Forgatókönyv! Miért? A forgatókönyv lényege, hogy egységes és letiszt

Ahhoz, hogy az e-learning tananyagok konzekvensek, egységesek legyenek, fontos, hogy egy jól kidolgozott és átgondolt forgatókönyvvel kezdjük a munkánkat.

Forgatókönyv! Miért?

A forgatókönyv lényege, hogy egységes és letisztult képet alakítsunk ki arról, milyennek is szeretnénk látni a tananyagot. Még a fejlesztés előtt eldöntsünk olyan alapvető dolgokat, hogy mi hol szerepel az oldalon, milyen animációkkal rendelkeznek az elemek. Így abban az esetben, ha több fejlesztő vesz részt a munkában, akkor is egységes lesz a tananyaga, nem változik a stílusa attól függően, hogy ki készítette az adott részt.

A forgatókönyv készítése akkor is kifejezetten hasznos, ha csak egy fejlesztő dolgozik a tananyagon. Segítségével átláthatóvá válik a struktúra, az oktatási cél és módszer, a számonkérés módja, a figyelemfenntartás eszközei és az interaktivitás választott fajtája. Lehetőség van eldönteni olyan kérdéseket, amik a tananyag arculatának egységét adják, így minden oldalon ugyanúgy szerepelnek: oldal címsora, logó, navigációs gombok elhelyezkedése és működése.

Mik szerepeljenek a forgatókönyvben?

A forgatókönyvben gyakorlatilag minden egyes elem megtalálható, ami a tananyagban is benne lesz. A legegyszerűbb, ha ezt Word-ben írjuk meg. Minden oldal esetén jegyezzük fel, hogy mik fognak szerepelni rajta:

-          Címsor

-          Szövegek

-          Logó

-          Navigációs gombok

-          Vizuális elemek (ezek milyen módon, milyen időzítéssel jelennek meg)

-          Az oldal pontos működésének leírása

-          Ha szerepel a tananyagban, akkor a videó szövege és működése

Hogyan írjunk forgatókönyvet?

A nyersanyag alapos megismerése után érdemes logikusan átgondolni, hogy milyen struktúrát látunk az anyagban. Ezt akár fel is vázolhatjuk magunknak, hiszen ez adja majd a tananyag vázát, az elágazások útját.

Ez után érdemes átgondolni, hogy az egyes ismereteket hogyan tudnánk megjeleníteni a legjobban. Ábrákat készítünk hozzá, esetleg a példákat kerettörténetbe ágyazzuk, és így vezetjük végig a tanulót egy történeten, amibe beleágyazzuk a tanulandó részeket. Úgy is dönthetünk, hogy videókat, vagy narrációt készítünk hozzá, ebben az esetben is el kell dönteni, hogy miket jelenítünk meg a videóban: a példákat, vagy esetleg a részletes magyarázatokat a szabályok mögött stb.

Ha ezzel megvolnánk, akkor elkezdődhet a forgatókönyv papírra vetése, ahol már minden egyes oldalnál felvázoljuk azt, hogy pontosan mi és hogyan szerepel rajta.

A továbbiakban a forgatókönyvnek köszönhetően a fejlesztés egyszerűbb és gyorsabb lesz, bárki könnyedén bekapcsolódhat a munkába akár a folyamat közben is, hiszen tudni fogja, ami és hogyan szerepeljen az oldalakon. Úgy tűnhet, hogy a forgatókönyv megírása sok időt és energiát vesz igényben, azonban lényegesen meggyorsítja és leegyszerűsíti a további munkát, így mindenképpen érdemes átgondolni, hogy használjuk-e a módszert.

 

Címkék:
e-learning tipp tananyagszerkesztés
ARTudásmenedzsment

A szerző összes bejegyzése
Bejegyzések, amik még érdekelhetnek
2025-07-02 14:15:43
Grade rendszer – A csapatok építésének alapja
2025-07-01 09:23:39
Termékeny zűrzavar
2025-06-30 07:46:15
KvantHumanisztika Kurzus 2
E-learning

E-learningről közérthetően mindenkinek

A blog összes bejegyzése
Hirdetés
A szerkesztő ajánlja
  • 2024-04-02 16:03:10 | Kaló István

    Informatikusok Magyarországon: Alkalmazott vagy Vállalkozó? - Fókuszban az IT Contracting

Cimkefelhő
hr coaching álláskeresés karrier e-learning vezetés motiváció munkavállaló állásinterjú vezető munkáltató toborzas állás elearning Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda önéletrajz Scotwork tárgyalás Munka Törvénykönyve tárgyalástechnika stressz munka coach Linkedin Dr. Kocsis Ildikó felmondás képzés scotwork kiválasztás szervezetfejlesztés változás vezetőfejlesztés tippek érthető jog online tanulás profitárgyaló szabadság tanulás siker tárgyalásikészség-fejlesztás önismeret
Widget Image

Főszerkesztő: Karácsony Zoltán

E-mail : zoltan.karacsony kukac hrportal.hu

Felelős kiadó: Markovics András

A HR Blog.hu kiadója a HR Portal.hu

A szerkesztőség címe: 1135 Budapest, Petneházy u. 55. I./7.

Telefon: +36 (1) 781 75 96

Gépház

Blogger bejelentkezés

Blogger regisztráció

Adatvédelem

Kiadónk további kiadványai

hrportal.hu

munkaugyi.hu

hrclub.hu

allasportal.hu

edenkert.hu

haziallat.hu