logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Archívum
mobile logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
publikálva: 2020.06.30 - 5 éve
ARTudásmenedzsment

SMART az e-learningben


Az online learning bevezetése kezdetben mindig nagy lelkesedést vált ki a szervezeteknél, azonban a célok hatékony kitűzése sokszor elmarad. Sajnos túlságosan gyakori jelenség, hogy egy vállalat bevezeti ugyan működésbe az e-learning rendszert, de a kezdeti nehézségek után abbamarad a próbálkozás. A siker kulcsfontosságú eleme, hogy minden szervezetben egyértelmű célokat szolgáljon az e-learning program bevezetése.

A hatékony célok meghatározásához a SMART modell az egyik alapkő, mely összekapcsolja a vállalati és egyéni célokat. A SMART elemei a következők:

  • Személyre szabottság: (S – specifik): Ebben a szegmensben fő szempont, hogy az e-learning program elsődleges céljaira összpontosítsunk. Fontos meghatározni, hogy az adott munkavállalónak, szervezeti egységnek, vagy tanuló csoportnak mit szükséges elérnie vagy teljesítenie a program során és melyek a hozzájuk kapcsolódó kulcs elvárások. Érdemes 3-5 célt megfogalmazni.
  • Mérhetőség (M – measurable): Az online eszközök sokféle adatot szolgáltatnak a tanuló eredményéről, haladásáról és elkötelezettségéről. A program során fontos meghatározni, hogy mit jelent a siker, mikor éri el a tanuló a kitűzött célt. Emellett szükséges az is, hogy kitűzzük az elvárt eredményeket, az időhatárt, a mennyiségi és minőségi szempontokat, valamint, a szükséges kompetenciák pontos meghatározását is.
  • Elérhetőség (A – attainable, achivable): A tanulónak a program elvégzéséhez rendelkeznie kell a szükséges tudással, képességgel és erőforrásokkal a meghatározott célok eléréséhez. Ha ezekkel nem rendelkezik, akkor meg kell határozni, hogy miként tudja ezeket megszerezni. A tanuló számára elérhetővé kell tenni a célokat és egyértelmű kommunikációt kell alkalmazni.
  • Relevancia (R – relevant): A kitűzött céloknak mindenképp a tanulókhoz kell kapcsolódniuk, tényleges rajtuk kell múlnia annak elérése, teljesítése.
  • Időbeli meghatározottság (T – timely, time-bound): A programnak átláthatóan tartalmaznia kell a határidőket és a tananyagon belüli mérföldköveket.

A világos célok kezdetben nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy megfelelő programot tudjunk kialakítani szervezetünk számára. Feltétlenül tervezzünk és hagyjunk időt a célok kitűzésére, a folyamatok ellenőrzésére, majd a kapott eredmények értékelésére így a program garantáltan sikerhez fog vezetni. Fontos, hogy ez a folyamat kétirányú legyen. A kitűzött célokat fentről lefelé kell lebontani a szervezeti egységek, majd innen az egyes munkavállalók, tanulók számára. Az egyénnek ismernie kell a magas rendű célokat is. A megfelelő kommunikáció elengedhetetlen az egész program során.

Forrás:

https://elearninginfographics.com/smart-goals-for-online-learning-infographic/

Bokor Attila-Szőts – Kováts Klaudia – Csillag Sára – Bácsi Katalin – Szilas Roland: Emberi Erőforrás Menedzsment, Aula Kiadó, 2007.

Címkék:
e-learning bevezetés smart modell
ARTudásmenedzsment

A szerző összes bejegyzése
Bejegyzések, amik még érdekelhetnek
2025-07-01 09:23:39
Termékeny zűrzavar
2025-06-30 07:46:15
KvantHumanisztika Kurzus 2
2025-06-27 22:06:40
Belülről nem megy? Mit tud az Interim HR, amit más nem?
E-learning

E-learningről közérthetően mindenkinek

A blog összes bejegyzése
Hirdetés
A szerkesztő ajánlja
  • 2024-04-02 16:03:10 | Kaló István

    Informatikusok Magyarországon: Alkalmazott vagy Vállalkozó? - Fókuszban az IT Contracting

Cimkefelhő
hr coaching álláskeresés karrier e-learning vezetés motiváció munkavállaló állásinterjú vezető munkáltató toborzas állás elearning Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda önéletrajz Scotwork tárgyalás Munka Törvénykönyve tárgyalástechnika stressz munka coach Linkedin Dr. Kocsis Ildikó felmondás képzés kiválasztás scotwork szervezetfejlesztés vezetőfejlesztés változás érthető jog tippek online tanulás tanulás profitárgyaló szabadság tárgyalásikészség-fejlesztás önismeret siker
Widget Image

Főszerkesztő: Karácsony Zoltán

E-mail : zoltan.karacsony kukac hrportal.hu

Felelős kiadó: Markovics András

A HR Blog.hu kiadója a HR Portal.hu

A szerkesztőség címe: 1135 Budapest, Petneházy u. 55. I./7.

Telefon: +36 (1) 781 75 96

Gépház

Blogger bejelentkezés

Blogger regisztráció

Adatvédelem

Kiadónk további kiadványai

hrportal.hu

munkaugyi.hu

hrclub.hu

allasportal.hu

edenkert.hu

haziallat.hu