logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Archívum
mobile logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
publikálva: 2013.12.10 - 9 éve
jelenlet

Módszertani kultúraváltás a nyelvi képzésben

Nincs magolás, ásítozás, szakmai könyvek lapozgatása és nyelvtani szabályok biflázása - mégis azonnali és használható nyelvtudást sajátítanak el a nyelvtanulók. A megoldás egy módszertani váltásban van, ahol felértékelődik

Nincs magolás, ásítozás, szakmai könyvek lapozgatása és nyelvtani szabályok biflázása - mégis azonnali és használható nyelvtudást sajátítanak el a nyelvtanulók. A megoldás egy módszertani váltásban van, ahol felértékelődik az alkalmazható tudás és az emberközpontúság.

A 2012-es statisztikák szerint Magyarország a nyelvtudás terén továbbra is az utolsó helyen áll az uniós rangsorban. Valami tehát nem működik a nyelvtanulással. Ha nem jó a módszer, miért nem cseréljük le? A megoldás egy módszertani váltásban van, ahol felértékelődik az alkalmazható tudás és az emberközpontúság. Nincs magolás, ásítozás, szakmai könyvek lapozgatása és nyelvtani szabályok biflázása - mégis azonnali és használható nyelvtudást sajátítanak el a nyelvtanulók.

Az Élmény alapú nyelvtanulás egy olyan új módszer, ami a tapasztalati tanulásra épül. Azaz, amivel nap mint nap foglalkozunk, megtapasztaljuk a munkánk, életünk során az észrevétlenül beépül a hosszú távú memóriába. Miért ne alakítanánk minden képzési programot úgy, hogy az valóban a nyelvtanulók igényeihez és céljához igazodjon?

Az órák 100 százalékban gyakorlatra épülnek, valós szituációk, élő helyzetek eljátszása, szimulálása, amiket akár vissza is lehet nézni egy-egy felvétel után és elemezni, hogy mik voltak az erősségei a szituációs gyakorlatnak. Fontos, hogy az élmény alapú tanítás mindig a sikerélmény erősítésére fókuszál, hibaként vagy javítani valóként egyszerre csak egy területre figyelünk. Így válik a tanulás pozitív élménnyé, hosszú távú gyakorlatias tudássá, ami növeli az önbizalmat és a motivációt.

A cél az, hogy átkerüljön a hangsúly a hagyományosan frontális, zömmel lexikális ismeretközlő oktatásról a kompetenciák fejlesztésére. Miért ne tanulhatná mindenki azt, amire épp holnap vagy jövő héten szüksége lesz. Miért kellene összevonni az értékesítésben résztvevőket a könyvelőkkel például? A csoportalakításban az igények, célok, az emberi tényező adják az elsődleges szempontot. Az Élmény alapú tanulás valóban élményt nyújt, megtanítja a tanulókat a nyelv használatára, alkalmazására és szeretetére. Egy csapásra meg mernek szólalni, felveszik a telefont és könnyedén mennek be tárgyalásokra. 

A tapasztalatok azt mutatják, hogy a munkaadók egyre nagyobb jelentőséget tulajdonítanak a munkahelyi kompetenciáknak egy-egy munkakör betöltése esetén, mint az elsődlegesen technikai kompetenciáknak. A munkahelyi kompetenciák azok, amik az általános és szakmai, technikai készségeket kiegészítik, teljesebbé teszik. Ezek birtokában a munkavállalók megfelelőbben tudnak alkalmazkodni a megváltozott munkakörülményekhez, a változtatások bevezetéséhez.

Elérkezett a módszertani kultúra megújításának ideje. Miért éri meg a vállalatoknak is az újításban gondolkodni? Többek között, mert nem kell elköteleződni a hosszas, tankönyv alapú, lexikális oktatás mellett, rövidebb és rugalmasan integrálható, moduláris képzések célirányosan fejlesztik a saját munkavállalók nyelvi és munkahelyi készségeit. A költségek jelentősen csökkennek, az eredmény érezhetően növekedik, a munkavállalók motivációja és lojalitása szintén nő.

Jászberényi-Király Szilvia, felnőttképzési szakértő

Címkék:
jelenlet

A szerző összes bejegyzése
Bejegyzések, amik még érdekelhetnek
2022-08-05 11:24:57
Elindult a négynapos munkahét-kísérlet június 1-gyel – az Egyesült Királyságban
2022-08-02 14:22:32
Te is utálod a “networking” szót? Kapcsolatépítés másképpen
2022-08-02 08:25:11
Optimizáljuk a HR folyamatokat és digitalizáljuk… újabb infók?
Élmény alapú tanulás

...egy blog a HR Blogon...

A blog összes bejegyzése
Hirdetés
A szerkesztő ajánlja
  • 2022-05-19 10:39:48 | E-learning

    Gamifikáció előnyök és hátrányok

Cimkefelhő
hr álláskeresés coaching karrier e-learning motiváció vezetés állásinterjú munkavállaló vezető toborzas önéletrajz állás munkáltató elearning Linkedin Dr. Kocsis Ildikó stressz képzés kiválasztás munka Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda online tanulás tippek változás Scotwork tárgyalás szervezetfejlesztés Munka Törvénykönyve coach önismeret felmondás tanulás érthető jog tipp szabadság tárgyalástechnika siker Y generáció kommunikáció tananyagszerkesztés
Facebook
HR Portal
Widget Image

Főszerkesztő: Karácsony Zoltán

E-mail : zoltan.karacsony kukac hrportal.hu

Felelős kiadó: Markovics András

A HR Blog.hu kiadója a HR Portal.hu

A szerkesztőség címe: 1135 Budapest, Petneházy u. 55. I./7.

Telefon: +36 (1) 781 75 96

Gépház

Blogger bejelentkezés

Blogger regisztráció

Adatvédelem

Kiadónk további kiadványai

hrportal.hu

munkaugyi.hu

hrclub.hu

allasportal.hu

edenkert.hu

haziallat.hu