Blogger bejelentkezés
logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Archívum
mobile logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
publikálva: 2015.12.05 - 4 éve
jelenlet

Út a munkaerőpiacra!...a vállalatok készen állnak?

Képzések, képzések, képzések….képző intézményként izgatottan figyeljük mindig, hogy hol lehet újabb képzési lehetőségeket szerezni. Hosszú távú és átgondolt irányvonalnak tűnik az a pályázat sorozat, melyre több milliárd

Képzések, képzések, képzések….képző intézményként izgatottan figyeljük mindig, hogy hol lehet újabb képzési lehetőségeket szerezni. Hosszú távú és átgondolt irányvonalnak tűnik az a pályázat sorozat, melyre több milliárd keretet fordít az állam és több ezres tömeget érint a részvétel, akik a képzések által jobb munkaerő piaci lehetőségeket remélnek. Ámulva nézzük a pályázati kereteket, a partnereink HR-es kollégái azonban nincsenek lenyűgözve. Nézzük milyen pályázati keretek vannak nyitva a képzésekre 2015/2016-ban? A cikket a vállalati képzéseink során, a HR munkatársakkal és cégvezetőkkel folytatott beszélgetés alapján állítottuk össze. 

A pályázatok célja tehát a munkanélküliek számának csökkentése és Magyarország versenyképességének növelése. Sok milliárd Ft támogatást jelent és több ezres tömeget, akik azt remélik, hogy az elhelyezkedésük könnyebb lesz és munkát kapnak majd.

A vállalatok HR osztályain szinte egybehangzó véleményeket kaptunk arról, hogy a vállalatuk fő célja a meglévő kollégák fejlesztése, motiválása és megtartása. A növekvő gazdasági terhek mellett fontos szempont a költséghatékony működés, de ez nem mehet a minőség és a vevői elégedettség rovására. Olyan terveken és stratégiákon dolgoznak, melyben a működés eredményesen biztosítható és a dolgozók motivációja is fenntartható. Sokan veszteségnek tartják azt, amikor a fluktuáció magasabb. Kincs a vállalatok életében az önálló munkavégzésre képes, lojális, kreatív és precíz munkavállaló.

Pályázatok, célcsoportok, keretek:

Út a munkaerőpiacra pályázatok
Azonos névvel, azaz „Út a munkaerőpiacra” elnevezéssel két projekt is indul, az egyik a konvergencia régiókban, a másik pedig a Közép-magyarországi régióban.

  1. A Közép-magyarországi régióra (VEKOP-8.1.1) 2015 novemberében került kiírásra a pályázat, melyben az alacsony képzettségű munkanélkülieket támogatják, hogy a versenyszférában el tudjanak helyezkedni. december 31-ig összesen 9400 munkanélküli képzése és foglalkoztatásának (akár önfoglalkoztatásban) támogatása finanszírozható.
  2. A konvergencia régiókban (GINOP- 5.1.1) összesen 140 milliárd forintot szán a kormány a közfoglalkoztatottak, az alacsony iskolai végzettségű álláskeresők és a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztathatóságának támogatására. 2018 végéig 90 000 munkanélküli vesz részt a programban, amely személyre szabott munkaerő-piaci képzésekkel és szolgáltatásokkal és a foglalkoztatásuk költségeinek részbeni átvállalásával nyújt segítséget álláskeresők számára.
  3. 2015 tavaszán meghirdetett (GINOP-6.1.2.) pályázatban az ország kevésbé fejlett régióiban élő, alacsony iskolai végzettségűek digitális alapkompetenciáinak fejlesztésére kerül sor. A képzéseken összesen 100 000 hátrányos helyzetű, munkavállalási korú személy vesz majd részt 2016-tól kezdődően.
  4. A tervezetthez képest egy évvel meghosszabbították a Diplomamentő Programot, amelyre továbbra is azok jelentkezhetnek, akik csupán nyelvvizsga hiányában nem kapták kézhez eddig oklevelüket. A Diplomamentő program célja az 50 ezer „majdnem diplomás” ember diplomához juttatása, melyre közel 4 Mrd Ft –os keret állt rendelkezésre. a Programban az utolsó tanfolyamok elindultak, a nyelvvizsgák megszerzésének végső dátuma 2016.12.31.

A fő célcsoportok tehát a frissen diplomát szerzett, de nem frissen végzett felnőttek és a hátrányos helyzetűek. Hátrányos helyzetűeknek számítanak:

  • az előző 6 hónapban rendszeresen fizetett alkalmazásban nem állók
  • az alacsony iskolai végzettséggel rendelkezők, akik nem szereztek középfokú végzettséget vagy szakképesítést (ISCED3)
  • az 50 éven felüli személyek
  • a megváltozott munkaképességűek
  • a GYES-ről, GYED-ről, GYET-ről, ápolási díjról visszatérők,
  • a pályakezdő, illetve 25 év alatti fiatalok
  • az egy vagy több eltartottal egyedül élő felnőttek
  • az etnikai kisebbséghez tartozó személyek, akiknek szakmai, nyelvi képzésük vagy szakmai tapasztalatuk megerősítésére van szükségük ahhoz, hogy javuljanak munkába állási esélyeik egy biztos munkahelyen.

A képző szemszögéből értékelve a tapasztalatunk az, hogy a diplomamentésben résztvevők nagyon lelkesek, a 70%-uk eddig sikeresen nyelvvizsgázott is, ám semmilyen munkatapasztalatuk nincs, mert vagy GYES, GYED volt a főiskola után az irány, vagy nem kaptak elfogadhatónak számító lehetőséget.

A hátrányos helyzetűek képzéséről tapasztalatokat még nem tudunk megosztani, a foglalkoztatási támogatás előny lehet, de számít-e annyit, hogy a vállalatok is pozitívan mérlegeljék ezt egy nem hátrányos helyzetű jelentkezővel szemben.

Többen feszegették azt a kérdést a beszélgetések során, hogy sürgető lenne a vállalkozások terheinek könnyítése, a vállalakozási környezet egyszerűsítése, persze ez csak egy idillikus és költői kérdés mindig, hiszen erre nincs ráhatásunk:)

Mi azért szorítunk és mindent megteszünk a minél több új diplomáért, nyelvvizsgáért, szakképesítésért és leginkább a bővülő munkahelyekért, minőségi és törődő képzésekért.

Jászberényi-Király Szilvia
felnőttképzési szakértő
Kép:Image courtesy of stockimages at FreeDigitalPhotos.net

Megosztás


Tweet
Címkék:
jelenlet

A szerző összes bejegyzése
Bejegyzések, amik még érdekelhetnek
2019-12-12 07:49:08
Elmondhatom a véleményem a munkahelyen? Mit mond a jog?
2019-12-11 15:13:27
Informatika HR-eseknek: Nektek is jár a jóból!
2019-12-11 14:20:15
Az ördög a részletekben rejlik – avagy az új munkaerő rossz betanítása
Élmény alapú tanulás

...egy blog a HR Blogon...

A blog összes bejegyzése
Hirdetés
A szerkesztő ajánlja
  • 2019-10-23 11:37:12 | Jövőt Építők Generációja

    Hogyan kezeld megfelelően a digitális világot

Cimkefelhő
álláskeresés coaching hr e-learning karrier motiváció állásinterjú vezetés munkavállaló önéletrajz állás toborzas Linkedin vezető munkáltató tippek tipp munka kiválasztás coach önismeret siker Y generáció stressz online tanulás tananyagszerkesztés tanulás Munka Törvénykönyve ARS ENERGICA változás felmondás képzés kommunikáció Scotwork tárgyalás munkajog tudatosság visszajelzés Dr. Kocsis Ildikó kutatás önfejlesztés
Facebook
HR Portal
Widget Image

Főszerkesztő: Karácsony Zoltán

E-mail : hrblog kukac hrportal.hu

Felelős kiadó: Markovics András

A HR Blog.hu kiadója a HR Portal.hu

A szerkesztőség címe: 1135 Budapest, Petneházy u. 55. I./7.

Telefon: +36 (1) 781 75 96

Gépház

Blogger bejelentkezés

Blogger regisztráció

Adatvédelem

Kiadónk további kiadványai

hrportal.hu

munkaugyi.hu

hrclub.hu

allasportal.hu

edenkert.hu

haziallat.hu