Milyen esetben jogszerű a karácsonyi munkavégzés elrendelése?
Karácsonykor mindenki ünnepelni és pihenni szeretne, ám van, akinek dolgoznia kell. Milyen szabályok vonatkoznak a karácsonyi munkavégzésre? Mikor lehet jogszerű a karácsonyi munkavégzés elrendelése? Lehet-e karácsonykor túlórázni?
Miért nem találod a karácsonyt a Munka Törvénykönyvében?
A munkajogi szabályokat nagyrészt a Munka Törvénykönyve szabályozza. Itt tudsz utánanézni például a szabadságnak, a munkaidőnek, a munkaviszony megszűnésének, a felmondási szabályoknak vagy akár a munka közbeni pihenőidőnek is.
De mi a helyzet a karácsonnyal? Miért keresed hiába a törvény szövegében a karácsony vagy ünnepnap kifejezést?
Ne ijedj meg, nem azért nincs benne így a törvényben, mert ne lenne rá szabályozás. Sőt, ezúttal összeesküvés-elméletet sem kell mögé gondolnod, hiszen nem köszöntött vissza a XIX. századi iparosodás munkaerőt kizsákmányoló rendszere, amikor valóban nem voltak még a munkavállalókat védő jogszabályok, a szabadsághoz való emberi jogról nem is beszélve.
A Munka Törvénykönyve nem ünnepnapként, hanem munkaszüneti napként szabályozza a karácsonyt is. A munkaszüneti napok a következők:
- január 1.,
- március 15.,
- nagypéntek,
- húsvéthétfő,
- május 1.,
- pünkösdhétfő,
- augusztus 20.,
- október 23.,
- november 1. és
- december 25-26., vagyis a karácsony.
Ne lepődj meg, bár december 24-én már mindenki karácsonyi hangulatban van, és várja az esti ajándékbontást, töltött káposztát és bejglit, december 24. még hivatalosan nem minősül munkaszüneti napnak. Bár ilyenkor sok helyen már nem végeznek munkát, ennek alapja nem a Munka Törvénykönyve szerinti munkaszüneti napra vonatkozó rendelkezésekben keresendő.
Karácsonyi munkavégzés?
A karácsonyi munkavégzés szabályait a Munka Törvénykönyve szigorúan határozza meg.
Munkaszüneti napra, így karácsonyra rendes munkaidő csak az alábbi esetekben osztható be:
- a rendeltetése folytán e napon is működő munkáltatónál vagy munkakörben,
- az idényjellegű,
- a megszakítás nélküli,
- társadalmi közszükségletet kielégítő, vagy külföldre történő szolgáltatás nyújtásához - a szolgáltatás jellegéből eredően - e napon szükséges munkavégzés esetén,
- külföldön történő munkavégzés során.
Lehet, hogy a te munkahelyeden is jogszerű a karácsonyi munkavégzés?
A legtöbb esetben az okozhat problémát, hogy egy adott munkáltató, munkakör beletartozik-e abba a kategóriába, ami alapján rendeltetése folytán munkaszüneti napokon is működik.
A válaszhoz nem találunk egy pontos felsorolást a törvényben, hiszen az nem is lenne lehetséges. Ám ettől még megállapítható, hogy milyen munkahelyeket, munkaköröket kell vagy lehet ide sorolni.
A törvény így határozza meg ezt a kört:
„A munkáltató vagy a munkakör akkor minősül a munkaszüneti napon is rendeltetése folytán működőnek, ha
a) a tevékenység igénybevételére a munkaszüneti naphoz közvetlenül kapcsolódó, helyben kialakult vagy általánosan elfogadott társadalmi szokásból eredő igény alapján, vagy
b) baleset, elemi csapás, súlyos kár, továbbá az egészséget vagy a környezetet fenyegető veszély megelőzése vagy elhárítása, továbbá a vagyonvédelem érdekében kerül sor.”
A törvény hivatalos indoklása ehhez a rendelkezéshez azt fűzi hozzá, hogy „Eszerint e napokon csak olyan tevékenység keretében foglalkoztathatók rendes munkaidőben a munkavállalók, amelyek végzése vagy közérdeket szolgál vagy a munkáltató rendeltetésszerű működése szempontjából objektíve szükséges.”
Túlóra karácsonykor?
Lehet karácsonykor jogszerűen túlórázni?
Két fontos eset van, amikor jogszerű lehet a karácsonyi túlóra.
- Munkaszüneti napra, így tehát karácsonyra is túlóra akkor rendelhető el, ha ezen a napon egyébként rendes munkaidőben is foglalkoztatható lenne a munkavállaló. Vagyis, ahol az előző pontok alapján jogszerű a karácsonyi munkavégzés, ott jogszerű lehet a túlóra is.
- Van, amikor nem is kérdés, hogy az ünneplés és pihenés helyett a munkáé lehet a főszerep. Ezek olyan események, melyeket nem tudunk előre, nem számítunk rájuk, főleg nem karácsonykor. Baleset, elemi csapás, súlyos kár, az egészséget vagy a környezetet fenyegető közvetlen és súlyos veszély megelőzése, elhárítása érdekében azonban ilyenkor is elrendelhető a túlóra.
Karácsonykor a bér is más lesz?
Némi öröm az ürömben, hogy a karácsonyi munkavégzés esetén a munkabér is eltérően alakul majd.
A karácsonykor rendes munkaidőben végzett munkáért az alapbére felett 100%-os bérpótlék illeti meg a dolgozót.
100%-os bérpótlék jár a karácsonyi túlóra esetén is.
Remélem, hogy a karácsony mindenki számára úgy telik majd, ahogyan szeretné. Békés, boldog ünnepeket kívánok mindenkinek!
Jövőre is kövesd az ÉRTHETŐ JOG munkajogi blogját, az ÉRTHETŐ MUNKAJOG oldalt. Ha biztosan nem szeretnél lemaradni a következő témáról, iratkozz fel az ÉRTHETŐ JOG Hírlevélre.
A cikk szerzője: Dr. Kocsis Ildikó, ügyvéd, vitarendezési szakjogász
- - - - - - - -
A fenti tájékoztatás a teljesség igénye nélkül, figyelemfelhívó célzattal készült, mely nem minősül jogi tanácsadásnak. Javasoljuk, hogy mindig vedd figyelembe a cikk megjelenésének időpontját is, mert előfordulhat, hogy a jogszabályok változása miatt a benne lévő információk később már nem aktuálisak.
ÉRTHETŐ JOG – A jogról könnyedén
További hírekért, érdekességekért, kiadványokért látogasd meg az erthetojog.hu oldalt.
Hasznos tippekért, tanácsokért kövess bennünket itt is:
Facebook, Instagram, LinkedIn, Pinterest, YouTube
Ha tetszik az ÉRTHETŐ JOG, örömmel vesszük, ha ezt megosztod velünk