Kopog a MI a gamifikáció ajtaján – Új utak a tanulásban
A gamifikáció mára a tanulás és a fejlesztés szerves részévé vált. A játékos elemek használatával létrejövő immerzív élmények hatékonyan kötik le a munkavállalók figyelmét és könnyítik meg a tanulási folyamatot. A mesterséges intelligencia bevonásával azonban újabb kapuk nyílnak ki a gamifikációs folyamatokat illetően. Az MI segítségével a perszonalizáció lehetősége is feltűnik a láthatáron, ami óriási löketet adhat a játékosítás hatékonyságának!
MI szerepe a játékosításban
A gamifikáció lényege, hogy nem játékos környezetbe játékos elemeket csempészve erősítsük a résztvevőkben a motivációt és az elköteleződést egy adott tevékenység, tanulási folyamat mellett. A mesterséges intelligencia az egyéni adatok elemzésével tudja új szintre emelni az ilyen típusú oktató programok hatékonyságát. A tanulási élmény akkor tudja fenntartani az egyén figyelmét, ha nem un rá, de nem is érez túl nagy nyomást a szembejövő kihívások miatt. A felhasználói válaszok pontosságát, idejét és a feladatokkal kapcsolatos attitűdöt elemezve a mesterséges intelligencia személyre szabottan tudja alakítani a játékos élményeket. Ilyen játékos elem lehet például pontok, jutalmak és kitüntetések gyűjtése, a versenyszellem felébresztése egy ranglistával vagy egy narratív szál bevezetésével az érdeklődés és az bevonódás erősítésének érdekében. A mesterséges intelligencia az ML (machine learning) segítségével tudja lekövetni az egyéni preferenciákat olyan tanulási élményt teremtve ezzel, ami nem hagyja parlagon a bennünk lévő potenciált, hanem a folyamatos fejlődésre ösztönöz minket.
Perszonalizált élmények a munkahelyen
A munkahelyet egy motiváló és megtartó közegként fenntartani nem egyszerű feladat. A tanulással és fejlesztéssel kapcsolatban a munkavállalók sokszor úgy érezhetik, hogy az csak nyűgként ül a vállukon. Még ha elsőre könnyen be is vonódnak egy gamifikációra épülő képzési folyamatba, a lemaradás egy-egy anyagrész esetén már teljesen elveheti a kedvüket a folytatástól. Az MI által támogatott játékosítás legnagyobb erőssége a figyelem fenntartása, hiszen a programot a résztvevő dolgozók igényei alapján úgy alakítja, hogy az elköteleződést és motivációt hosszú távon növelje.
„Az emberi agy keresi, hogy hogyan szerezhet jutalmat. A dopamin termelés ez úton tud elindulni, kiváltva az elégedettség érzését. Az AI által támogatott gamifikációs elemek rátapintanak arra a jutalomra, amivel az illető a leginkább motiválható, így a folyamat élvezetessé és könnyebbé válik a résztvevők számára.” – osztotta meg gondolatait Szegedi Tamás a Telekom képzési vezetője.
Az mesterséges intelligencia ereje a képzés-fejlesztés területén a szimulációkban rejlik. Egyedülálló lehetőséget teremt a nagy kockázatú helyzetekhez szükséges kritikus készségek – például orvosi helyzeteket vagy az ipari műveletek modellezve – ellenőrzött és kockázatmentes környezetben való tesztelésére. Az MI-alapú gamifikáció másik nagy erősségét a visszajelzési mechanizmusok jelentik. A valós időben történő elemzés és gyors visszacsatolás segít az egyéneknek azonosítani a hibákat, megérteni az alternatív stratégiákat, és hatékonyabban alkalmazni a tanultakat a későbbiekben.
A jövő perspektívái
A mesterséges intelligencia alapú játékosítás mind a készségek bővítésére, mind meglevő tudások elmélyítésére alkalmas. A horizontális fejlődési utat azáltal segítheti, hogy a munkavállalókkal olyan feladatok és kihívások elé állítja, amelyek például az átfogóbb csapatmunkára, a kommunikációra és a kreatív problémamegoldásra ösztönöznek. A karrierben való előre lépésre a magasabb szintű döntéshozatalt és a vezetés összetettségét utánzó szimulációk tudnak felkészíteni.
Bár vitathatatlan, mennyi lehetőséget rejt magában az MI a képzés-fejlesztés területén, még számos kérdőjel van vele kapcsolatban. Egyrészt felmerülnek etikai aggályok, hiszen az MI a működéséhez hatalmas mennyiségű személyes adatot használ fel és tárol el. Másrészt a pszichológiai szempontokat is figyelembe kell vennünk a mesterséges intelligencia alkalmazásával kapcsolatban. Egy biztos az átláthatóság és a lehetőségek kiaknázása közötti megfelelő egyensúly megtalálása kulcsfontosságú lesz a pozitív és felelős MI-alapú gamifikációs élmény megteremtésében.
Ha további információkat is szívesen veszel a játékosítás területéről, hallgasd meg legújabb podcast adásunkat, amelyben Kalmár Péter beszélget Szegedi Tamással! Keresd a legfrissebb Game Changers epizódot.