Egészséges életmód a világűrben is - interjú Benyó Zsuzsannával, a SpaceABC vezetőjével és társalapítójával
A történet 3 éve kezdődött, amikor egy 16 éves magyar gimnazista fiú, Pásztor Barnabás azzal az ötlettel állt elő egy családi vacsora közben, hogy ő nem csak űrbiológus, de űrhajós is szeretne lenni. Hogyan reagálna legtöbbször erre egy édesanya? Változó, biztos van olyan, aki nevetne, más megijedne vagy akár fel sem fogná a dolgot. Zsuzsa azonban rögtön azon kezdett gondolkodni, hogyan lehetne kiküszöbölni az űrutazással járó veszélyeket, ezzel megvédve fiát és a jövő űrhajósait. A sok gondolkodás egy idő után kutatásba folyt át, a talált ötletekre és megoldásokra mára pedig már egy olyan vállalkozást sikerült felépíteni, melynek egyik kutatása a SpaceX Falcon 9 egy jövő évi misszióján is részt vesz. Következzen a SpaceABC, és azon belül alapítóinak, Benyó Zsuzsannának és Pásztor Barnabásnak a története.
Alapprobléma
Sokan nem is gondolnánk, mennyi veszéllyel járhat egy űrhajós küldetése, még akkor is, ha a feladat szempontjából minden gördülékenyen megy. Egy ilyen misszió során a résztvevők, még ha csak rövid ideig is vannak fent, olyan egészségkárosodási rizikóknak vannak kitéve a gravitáció hiánya miatt, mint izomsorvadás vagy csontritkulás.
„Két hét alatt az izomtömeg 20%-át is el tudják veszíteni, ezért edzenek napi 2,5 órát az űrhajósok, hogy ezt csökkentsék. Évente pedig 12-24%-os csontritkulás is bekövetkezhet, ráadásul ezt az izommal ellentétben nagyon nehéz visszaépíteni.”
Ott vannak továbbá a szív-és érrendszeri, illetve a rákos megbetegedések kialakulásának kockázatai. Utóbbira a NASA adatai szerint 11x nagyobb esély van a csillagok között, mint itt a Földön.
Zsuzsa ezekre a veszélyekre és problémákra kereste a megoldást, illetve azt is figyelembe vette, hogy csak idő kérdése, hogy ezek az űrmissziók egyre gyakoribbak, hosszabbak és nagyobb létszámú jelentkezővel menjenek végbe.
Kis lépésektől a hatalmas ugrásig
Az említett családi vacsora után Zsuzsa beleásta magát a nemzetközi szakirodalomba ezen területen, főként az űrügynökségek publikációiba.
„Dietetikusként az járt a fejemben, hogy ha itt a Földön sok mindent meg tudunk előzni és egészségesek tudunk maradni, akkor meg lehetne ugyanezt tenni az űrben is.” – gondolta akkor magában Zsuzsa.
Először egy táplálkozási tervvel indult az amerikai National Space Society versenyén, ahol 1. helyezett lett, később már olyan pályázatokon is részt vettek, ahol nem csak kutatás, de az üzleti modell fejlesztése is téma volt. A SpaceABC maga viszont akkor jött létre, miután Magyarország 2021-ben bejelentette, hogy űrhajóst küld az űrbe. Az ESA, azaz az Európai Űrügynökség emiatt felkarolt pár magyar kezdeményezést, köztük a SpaceABC üzleti tervét is.
Jelenleg a cég központja Budapesten van, és Houstonban is létrejött már a leányvállalata. Különböző kutatásokban és projektekben vesznek részt nemzetközi szinten, például a Mars Societyvel együttműködve. Barnabás, a másik alapítótag emellett még egyetemen is tanul Amerikában, méghozzá molekuláris biológiát és biotechnológiát. Ezekkel az ismeretekkel például olyan tudásra tesz szert, hogy hogyan termesszen zárt rendszerben, a Marson a föld alatt olyan élelmiszereket, amiknek a vitamintartalma is magas, vagy hogy mi az a minimális szükséges infrastruktúra ahhoz, hogy emberi élet lehessen a Holdon.
Az applikáció
Maga a termék vagy szolgáltatás, amit a SpaceABC nyújt, az egy mobilapplikáció. Ez segíti az űrhajósokat abban, hogyan alakítsanak ki egy egészséges étrendet a nekik járó speciális élelmiszerekből. Ez alatt a fagyasztott, dehidratált, szárított alapanyagokat kell érteni, 3D nyomtatott ételeket vagy az újfajta fehérjeforrásokat, például rovarokat, laboratóriumi húst vagy a soleint, ami egy vadiúj módszerrel, levegőből és ásványi anyagokból előállított protein. Az összes ilyen speciális étel tápanyagtartalmát és a korábban említett rizikófaktorokat figyelembe véve jött létre az applikáció, ami nem csak egy receptkönyv, hanem egy komplex, személyre szabott egészségmegőrző program. Az app össze tud kapcsolódni különböző szenzorokkal, okosórákkal, vérnyomásmérőkkel és fitnesz applikációkkal is, hogy mindent egy helyen lehessen kezelni.
Továbbá ott vannak azok is, akik aktívan készülnek arra, hogy egy nap feljutnak az űrbe, és ennek érdekében már itt a Földön próbára teszik magukat.
„Ezek a leendő asztronauták extrém körülmények között készülnek itt a Földön, például sivatagokban, bunkerekben, barlangokban vagy éppen az Antarktiszon szimulálnak marsi körülményeket, hogy később a szervezetük fel legyen készülve a nehézségekre. Ehhez meg az társul, hogy ők is kifejezetten csak dehidratált, fagyasztott ételeket esznek, ezért számukra is nagyon hasznos tud lenni a SpaceABC applikációja.” – említette Zsuzsa.
Nem csak az űrszektorban
Zsuzsanna szerint nagy hangsúlyt kell fektetni a prevencióra, azaz megelőzésre is, ezért nem csak űrhajósok számára, de földi felhasználóknak is segíteni tud az applikáció.
„Ha valaki nem szeretne űrhajós lenni, de szeretne egészségesen élni és étkezni, a mi applikációnkkal ezt könnyen ki tudja alakítani, mert nálunk profi segítséget kap abban, hogy milyen a számára ideális diéta.” - tette hozzá.
Ennek érdekében pedig több, mint 2200 recept és 1100, dietetikusok által validált diétás étrend elérhető. Orvosi leletek, vérvételi eredmények is hozzáadhatók a profilokhoz, illetve nutrigenetikai elemzést és tanácsadást is kérhetnek a felhasználók. Emellett folyamatosan nyomon lehet követni, hogy a diéta milyen irányba mozdította a kóreredményeket, és azok alapján szükség esetén tovább lehet finomítani az étrenden.
További tervek
Az applikáció folyamatos fejlesztése mellett három nagyobb célt/új projektet azonosítottam a jövőre nézve:
1. A SpaceABC nem csak magánszemélyeknek, de cégek számára is fog tudni adni valamit, méghozzá a corporate well-being programot. Ez olyan munkaadók számára hasznos, akik szeretnének tenni dolgozóik egészségéért, és ez a program egy workshopot, illetve az applikációhoz való hozzáférést foglalja magában. Zsuzsa reméli, hogy a vállalatok nyitottak lesznek erre a tematikára, mivel nemsokára ismét magyar ember jut ki a világűrbe, több, mint 40 év után.
2. Az applikáción kívül élelmiszert is szeretnének fejleszteni, ez azonban egyelőre távolabbi terv.
3. Zsuzsának a SpaceABC mellett van egy tanácsadó üzlete is, és olyan cégeket szeretne támogatni, mentorálni, akik gondolkodnak azon, hogy belépnek az űrszektorba.
Tanács Zsuzsától
A cikket szokás szerint az interjú végén feltett kérdésemre kapott válasszal zárom, ami hasznos tanács lehet mindenki számára, aki szeretne vállalkozni, akár az űrszektorban is. Zsuzsa a következőket mondta:
„A vállalkozni vágyóknak azt tanácsolom, hogy minden pályázatra, mielőtt jelentkeznek, olvassák el a pontos leírást, apróbetűs részt, hogy mire van ott lehetőség. Van olyan, ami jobbnak tűnik, mint amennyit valójában adni tud, illetve van olyan is, ami összeget tekintve kisebb támogatást kínál, viszont nagyon hasznos kapcsolatrendszert és piacteremtési lehetőségeket foglal magában. Aki pedig az űrszektorban helyezkedne el, biztatom őket, hogy nézzék meg a lehetőségeket, mert fantasztikus pályázatok elérhetők és egyre nagyobb a piac, ráadásul nem is kell feltétlenül egy műszaki tudományágra felhúzni a céget, erre mi vagyunk a példa.”