logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Archívum
mobile logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
publikálva: 2011.05.14 - 14 éve
gyermekpszichologus

A szülés utáni depresszióról

Mindig megdöbbentő hallani, ha egy kismama végez újszülött gyermekével. Azt gondolnánk, hogy a szülés utáni időszak egy nő életében a legszebb, a legtökéletesebb. Ám ez mégsem mindenkinél van így. Létezik ugyanis egy olyan álla

Mindig megdöbbentő hallani, ha egy kismama végez újszülött gyermekével. Azt gondolnánk, hogy a szülés utáni időszak egy nő életében a legszebb, a legtökéletesebb. Ám ez mégsem mindenkinél van így. Létezik ugyanis egy olyan állapot, amikor a szülés után a kismama látszólag érthetetlen okokból egyfajta pszichotikus állapotba kerül.

A szülés utáni perinatális zavaroknak a szülés utáni depresszió csak egy fajtája, de semmiképpen nem szabad figyelmen kívül hagyni. Persze nem kell egyből a legrosszabbra gondolni, az már a végső pont, ha egy anya a gyermeke ellen fordul. A kismamák jelentős százalékánál a szülés utáni egy hétben általában bekövetkezik egy melankolikus állapot, de ez könnyen írható a hormonváltozások számlájára, és nem kell egyből szülés utáni depresszióra gondolni.

A szülés utáni depresszió jellemző tünetei:

  • Állandó szomorúság érzése, sok sírás
  • Kényszerképzetek
  • Folytonos kimerültség, fáradtság érzése
  • Pánikrohamok
  • Ismeretlen eredetű fájdalomérzés (pl. fejfájás)
  • Aluszékonyság vagy álmatlanság
  • Ingerlékenység és düh a partnerrel szemben

A betegség kialakulásának okairól

Az egyik legfontosabb dolog, hogy ne hibáztassuk magunkat, az önmarcangolásnak nincs értelme!

Azt, hogy mi okozza ezt a depressziós állapotot, viszonylag nehéz meghatározni. Gyakrabban előfordulhat olyan anyák esetében, akiknek a párkapcsolata nem stabil (pl. érdekházasság köttetett) vagy nehéz volt a szülés, esetleg a baba koraszülött vagy valamilyen fogyatékossággal, születési rendellenességgel született. A betegség gyakran fordul elő olyan nők esetében, akiknek az édesanyjuk is átesett rajta, de ha kevés az önbecsülése valakinek vagy nem érzi magát kompetens anyának, ugyanúgy veszélyeztetett helyzetben van. Napjainkban a nőkön rengeteg a nyomás, melyeknek egyszerre szeretnének megfelelni. Ilyen az anyaság, a karrier, a nőiesség vagy a jó feleség szerepe. A társadalom elvárja egy nőtől, hogy anya legyen, és sokan ezt egy „kötelező feladatként” élik meg. Ugyanakkor anyaként már nehezebb megállni a helyünket a munka világában, és sokan elbizonytalanodnak a karrier-család kérdésében. A társadalom és a média rossz hatást gyakorol a kismamákra! Ne akarjunk „szuper nők” lenni!

A kezelésről

A szülés utáni depresszió egy viszonylag jól kezelhető állapot. Sokat segíthet az anyát körülvevő támogató környezet, a párkapcsolat, a család és a barátok. Fontos feladat, hogy kialakítsuk a megváltozott hétköznapi rendet. Ebben az átkeretezésben jó, ha van segítség. Nem szerencsés, ha minden feladat (gyermek körüli teendők, háztartás stb.) kizárólag az anyára marad. Időt kell hagyni a felépülésre!

Ha egy mód van rá, találjon alkalmat az anya az otthonon kívüli programokra. Érdemes eljárni baba-mama csoportba, ahol a többi (sokszor tapasztaltabb) anyukával is megoszthatjuk problémáinkat, valamint szakember segítségével kerülhetünk közelebb kisbabánkhoz.

Sokszor azonban pszichológiai segítség igénybevétele szükséges, melynek során egy hosszabb-rövidebb terápiás munka oldhatja meg a problémákat. Súlyosabb esetben pszichiátriai gyógyszeres kezelés alkalmazása is szükséges. Ne szégyelljük ezeket igénybe venni! A kezeletlen depresszió sokkal súlyosabb hatással lehet a család életére.

kép forrása: www.health.howstuffworks.com

Ha tetszik a blog, lájkold a Facebookon!

Címkék:
gyermekpszichologus

A szerző összes bejegyzése
Bejegyzések, amik még érdekelhetnek
2025-07-01 09:23:39
Termékeny zűrzavar
2025-06-30 07:46:15
KvantHumanisztika Kurzus 2
2025-06-27 22:06:40
Belülről nem megy? Mit tud az Interim HR, amit más nem?
Gyermekpszichológus blogja

Blogomban egy gyermekpszichológus szemével vizsgálom munka és család, gyermek és karrier problémakörét.

A blog összes bejegyzése
Hirdetés
A szerkesztő ajánlja
  • 2024-04-02 16:03:10 | Kaló István

    Informatikusok Magyarországon: Alkalmazott vagy Vállalkozó? - Fókuszban az IT Contracting

Cimkefelhő
hr coaching álláskeresés karrier e-learning vezetés motiváció munkavállaló állásinterjú vezető munkáltató toborzas állás elearning Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda önéletrajz Scotwork tárgyalás Munka Törvénykönyve tárgyalástechnika stressz munka coach Dr. Kocsis Ildikó Linkedin felmondás képzés kiválasztás scotwork szervezetfejlesztés változás vezetőfejlesztés érthető jog tippek online tanulás szabadság profitárgyaló tanulás önismeret tárgyalásikészség-fejlesztás siker
Widget Image

Főszerkesztő: Karácsony Zoltán

E-mail : zoltan.karacsony kukac hrportal.hu

Felelős kiadó: Markovics András

A HR Blog.hu kiadója a HR Portal.hu

A szerkesztőség címe: 1135 Budapest, Petneházy u. 55. I./7.

Telefon: +36 (1) 781 75 96

Gépház

Blogger bejelentkezés

Blogger regisztráció

Adatvédelem

Kiadónk további kiadványai

hrportal.hu

munkaugyi.hu

hrclub.hu

allasportal.hu

edenkert.hu

haziallat.hu