A coaching nimbusza
Szerző: Szabados Andrea
Milyen kép él ma Magyarországon a coachingról, a coachokról? (szubjektív élményeim)
1.
Helyszín: üzleti reggeli. Beszélgetőpartner: feltörekvő vállalkozó
- ...És mi ez a kitűző rajtad?
- Nemré
Szerző: Szabados Andrea
Milyen kép él ma Magyarországon a coachingról, a coachokról? (szubjektív élményeim)
1. Helyszín: üzleti reggeli. Beszélgetőpartner: feltörekvő vállalkozó - ...És mi ez a kitűző rajtad? - Nemrég megszereztem a nemzetközi coach minősítést, azt jelöli az ACC. - Ja, ez az a vizsga, amihez 8 ügyfelet kell gyűjteni? - Gyűjteni??? - Nekem is volt coachom. Ő mesélte, hogy készül egy szakmai vizsgára, amit akkor kaphat meg, ha nyolc ügyfelet coacholt. Így lettem én is az ügyfele. ... (itt nagyjából vázoltam az ICF akkreditációs rendszerének lényegét) - Egyébként milyen benyomásod lett a coachingról? - Hasznos volt, sok mindent másképp nézek azóta a munkám során.
2. Helyszín: 0. találkozó. Beszélgetőpartner: a leendő ügyfél felettese, multicég felsővezetője. - Üdvözlöm. Á, maga a coach! Volt már több coachom nekem is, de én coacholhatatlan vagyok. Nos, melyik célok elérését tudja vállalni a beosztottam személyes fejlesztési tervéből?
3. Helyszín: magyar KKV irodája. Beszélgetőpartner: a cég ügyvezetője, régi ismerős - De jó, Te is coach lettél!... Volt már coachom, de folyton ilyen lefúró kérdéseket tett fel. El is küldtem. De Te jöhetsz hozzánk coacholni!
4. Helyszín: érettségi találkozó. Beszélgetőpartner: volt osztálytárs (multicégnél informatikai szakember) - Ami azt illeti, sokszor ránk férne a coaching a cégnél. Több olyan tréningen is részt vettünk, ami után azt éreztük, hogy nem volt elég, és utána coachinggal sokkal eredményesebben tudnánk fejlődni. - ?.... (meglepetésemben alig tudtam reagálni) Meglepő volt az is, hogy kiderült: az osztályból hárman is végeztünk coach képzést, és az osztálytársak nagy része (közgazdász, mérnök, tanár, vezetői tanácsadó stb.) tisztában van a coaching lényegével és szerepével.
Gondolom, kedves Kollégák, Ti is tudnátok folytatni a történetek sorát, mindannyian naponta szembesülünk hasonló, vegyes élményekkel, reakciókkal.
Mindeközben egy friss sajtóközlemény szerint a vezetői coaching akár 500-700%-os megtérülést (ROI) is hoz a vállalatok számára, és ennek számszerű kimutatására új módszert dolgozott ki egy ausztrál cég.
Izgalmas időszakot élünk, hiszen a kis hazánkban még mindig újdonságnak számító coaching tevékenységet most kezdi megismerni a társadalom szélesebb köre. Újabb és újabb coach képzések indulnak, a tapasztaltabb coachok mellett évente több száz frissen végzett - és sok képzetlen - coach folytatja áldásos vagy áldatlan tevékenységét a piacon. Nyilvánvaló, hogy a szakmánk jövője azon múlik, milyen kép alakul ki az emberek, különösen az üzleti élet szereplőinek fejében a coachokról, a coachingról. Meggyőződésem, hogy coachként feladatunk ezt befolyásolni. A formális minőségbiztosítási törekvések mellett személyesen, a fejlődés evangelistájaként is építenünk kell a szakma jó hírét.
Ez a cél vezérel bennünket kollégáimmal a Budai Coaching Támogató Csoport működtetésében. Havonta egyszer coaching szakmai fórum keretében beszélgetünk a coachinghoz kapcsolódó témákról, fejlődésről és fejlesztésről a résztvevőkkel. Klubestjeink nyitottak minden érdeklődő számára: a coachok mellett tanácsadók, trénerek, HR-szakemberek, vállalati vezetők, coach hallgatók és "csillogó szemű" érdeklődők is részt vesznek az esteken. Az idei évad utolsó rendezvényét jövő hétfőn, június 10-én este tartjuk a MOM Kulturális Központban. Aktuális témánk a munkahelyi sport, a személyes jó kondíció fenntartása, vendégünk Monspart Sarolta világbajnok futónő lesz. Várunk szeretettel minden kedves Kollégát és érdeklődőt. Hívjátok el a coaching iránt nyitott ismerőseiteket is. Alakítsuk közösen a coaching nimbuszát!
nimbusz (lat.): dicsfény, fénykoszorú, sugárkorona; közmegbecsülés, tekintély (forrás: Idegen szavak szótára)