Meg akarom találni a saját utamat
Szerző: Zsótér Gina
Meg akarom találni a saját utamat - a life / üzleti coaching egyik klasszikus témája. Más szóval valósítsd meg önmagad! Michel Lacroix, francia filozófus – aki megkapta a Francia Akadémia Grand Prix kitünteté
Szerző: Zsótér Gina
Meg akarom találni a saját utamat - a life / üzleti coaching egyik klasszikus témája. Más szóval valósítsd meg önmagad! Michel Lacroix, francia filozófus – aki megkapta a Francia Akadémia Grand Prix kitüntetését – azt állítja, hogy lehetőségeink megvalósítása legyen az ÚT maga a cél felé. A boldogság és a kellemes élet csak következménye annak, hogy egy lehetőség tárházaként tekintünk önmagunkra, amelyek várnak arra, hogy aktualizáljuk őket. Az aktualizáció azt jelenti, hogy dolgozzunk rajtuk, dolgozzunk a saját fejlesztésünkön.
Válság időszakában élünk. És ilyenkor csak a lényeges dolgok számítanak igazán. Sok eszközt használunk a coaching során, amelyek a pszichológia tárházából származnak. Amit szeretnék ezúttal bemutatni az egy filozófiai modell. Lacroix szerint sok tervünk lehet – karrier, család, intimitás, politika, pénzügyi stb. - de persze az egyiknek dominánsnak kell lennie. Leginkább azon a területen fogjuk érezni, hogy sikeresek vagyunk, ahol a ’szeretem csinálni érzés’ jelen van, ahol saját terepen érezzük magunkat.
Saját terveink gyökerei általában a serdülő korban találhatók. Csakhogy egy érett személyiségnek az önmegvalósítás során túl kell haladjon ezen a serdülőkori spiritualitáson, mert ez arra ösztönöz, hogy mindent ragadjunk meg. Legyünk hűek a fiatalkori szellemiségünkhöz, de úgy, hogy legyünk eléggé érettek ahhoz, hogy képesek legyünk lemondani a mindenhatóságunk ideáljáról. Könnyen felmerül a kérdés: honnan tudjuk, hogy jó úton vagyunk-e? A következőket célszerű megvizsgálnunk:
- Biztos vagy benne, hogy amit teszel nem negatív alapokon nyugszik? Például egy ’csak azért is’ választott iskola.
- Biztos vagy benne, hogy nem egy külső kérésnek teszel eleget?
- Biztos vagy benne, hogy nem egy tipikus hiúsági (’vanity’) cél vezet?
- Biztos vagy benne, hogy vonz az, amit csinálsz? - Biztos vagy benne, hogy a „szeretem csinálni” érzés ott van?
- Biztos vagy benne, hogy hasonló, mint a fiatalkori ideálod aktivitása?
Váltásra mindig van lehetőség. Adjunk jogot magunknak egy új lehetőségre, ha úgy érezzük. A bukás az, ha bebörtönzöd magad egy olyan életformában, ami megfelelő volt 20 évesen, de 45 évesen már nem a tiéd valójában. Vigyázunk arra, hogy a realitás konvergáljon a vágyainkkal. Ennek veszélye például a hiperaktivitás. Az élet tulajdonképpen az egyensúly az aktivitás és a relaxálás között. Amennyiben belepörgetjük magunkat a munka vagy hobby mániába semmi mást nem érünk el, mint hogy nem élünk valójában. Csak pörgetjük a ’jó’ oldalát az életnek. A hajszolás eredménye a telítődés és ezáltal megszűnik a ’jó’ érzet is.
Egy coaching folyamatban az ügyfelem egy nagy multinacionális cégnél, nagy projekteket vivő kulcsember. „Az egyetem elvégzése után már tudtam pontosan, hogy projekt menedzsmenttel szeretnék foglakozni és lesz majd egy nagy kék, BMW- m. Teltek az évek, jöttek a projektek munkahelyen és magánéletben egyaránt. Boldog lehetek, mert tulajdonképpen sikeres ember vagyok. Most már bármikor megvehetem a BMW-t. Zárjuk a coaching fejlesztést hamarosan. És most már azt is tudom, hogy nem a nagy, kék BMW a lényeg. Hanem mi a lényeg? Kérdeztem meghatódottan. A BMW-hez vezető ÚT.
Amikor ezt a fejlesztést éltük át együtt az ügyfelemmel, még nem is olvastam Lacroix filozófiai gondolatait. Valójában ugyan azt ’tanította’ nekem a coaching ügyfelem mint Lacroix filozófiai teóriája. Ilyenkor tapasztaljuk meg mi vezetőfejlesztők, hogy coach partnerünk milyen nagyszerű tulajdonságokat képes kifejleszteni, milyen autonóm személyiségként tud kikerülni egy-egy coaching fejlesztésből. Ez az EGYIK valós megelégedettség a coach számára.
Édesanyám filozófia –történelem tanár volt aktív korában. Emlékszem, sokszor beleolvastam klasszikus filozófiai művekbe serdülőkoromban. Szerettem ’nagy szavakat’ és emelkedett gondolatokat felszívni, főleg azért, hogy kivívjam a baráti köröm még nagyobb tiszteletét. Hasznomra voltam ezek a gondolatok és csak utólag derült ki, messze nem az elért nagyobb presztízs miatt. Sartre egyik gondolata kísért gyakran életem alatt: „Mi az ember? Az ami nem… és nem az ami. „ Az ember nem más, mint a saját projektje és nem létezik csak abban a mértékben, amiben realizálja önmagát.
Lacroix filozófiai modellje adaptálható a coachingban, ’Az UTAM megtalálása’ témakörben. A következő állomásokon dolgozzunk:
1. Interjú (Gyerekkori álmok? Milyen típusú hős lennél? Mi a legrosszabb emléked? )
2. Szűrd ki a blokkjaidat (Mások elvárásai, kudarctól való félelem, bűnösség érzete..)
3. Adj magadnak elegendő időt (A választásokra, amelyek: partner, munkahely, végzettség, lakhely stb . Ha nem választunk, akkor megmaradunk a virtualitásban, a teenager álmaink tengerében. A választás lehet helytelen is, de legalább tudatos.) Ami azt jelenti, hogy Te vagy a saját életed megteremtője.
4. Lépj akcióba. (Vedd kézbe az életedet, dobd el a negatív gondolatokat, hallgass az álmaidra, légy felelős önmagadért.)
5. Tartsd az irányt. (Figyeld a tested, pozitív gondolatokat adj magadnak, kérj segítséget, tartsd égve a célod lángját.)
Az önmegvalósítás valóban egy helyes átlagolás a realitásod és a vágyad között. A mai gazdasági, ökológiai, morális válság egy nehéz átugrandó akadály ebben az önmegvalósításban. Ugyanúgy, mint a belső akadályok: gyerekkori sérülések, tanulmányi, nevelési nehézségek. Bármelyünk elmondhatja, hogy nem a nyugodt időszakok az életünkben vittek előre az önmegvalósítás felé. Átváltoztatni az akadályokat ’üzemanyaggá’, választva a voluntarizmust az áldozatszerep helyett; ez lehet egy hatékony módszere az önmegvalósításnak. Zárógondolatként egyik legismertebb filozófus, Nietzsche egyik mondatát szeretném megosztani: „Minden, ami jó az a harcban van benne.”