Reziliencia és annak fejlesztése, felépítése (1. rész)
Zsótér Gina ACC írása
Mi is az a reziliencia valójában?
[ az általam megkérdezett tíz vezetőből csupán egy tudta a választ.]
A reziliencia a latin resiliere (visszapattan, visszaugrik) szóból ered . A fogalom tulajdonképp
Zsótér Gina ACC írása
Mi is az a reziliencia valójában?
[ az általam megkérdezett tíz vezetőből csupán egy tudta a választ.]
A reziliencia a latin resiliere (visszapattan, visszaugrik) szóból ered . A fogalom tulajdonképpen a kihívásokhoz való pozitív alkalmazkodás képességét jelenti. A fizikai és mérnöki tudományok a rezilienciát tipikusan a stresszel szembeni megküzdő- kapacitásnak tartják. Szerintük aki reziliens, képletesen szólva olyan, mint a rugó vagy a gumiabroncs: tegyenek vele bármit, ha elengedik, hamarosan visszaáll eredeti helyzetébe (Masten & Gewirtz, 2006).
A Nemzetközi Reziliencia Projekt szerint a reziliencia olyan emberi képességet jelent, ami lehetővé teszi egy ember, csoport vagy közösségnek, hogy megelőzze, minimálisra csökkentse vagy legyőzze a különféle megpróbáltatások károsító hatásait ( Grotberg, 1997)
A reziliencia az a képesség, hogy kreatívan válaszoljunk a környezetből ránk hatoló akár szélsőséges eseményekre ( rugalmas ellenálló képesség ). A lehetséges válaszok polaritásai: degeneráció- regeneráció, visszahátrálás- újrarendeződés.
Reziliencia faktorok (Paul Donders, xpand International)
- Megbékélés a múlttal
- Reális optimizmus
- Megoldás központú gondolkodás
- Lényeges képességek használata
- Önfegyelem
- Önbizalom
- Egészséges kapcsolatokA reziliencia fejlesztő programokon ezekkel a faktorokkal dolgozunk elsősorban.A felsorolt faktorokból kiindulva, nem lepődtem, meg amikor a téma ajánlott irodalomnál ott szerepelt többek között Viktor Frankl, a logoterápia megalkotójának több műve is.Dr. Nemes Éva ( Károli Gáspár Református Egyetem) írásában bemutatásra kerül a reziliencia és a szupervízió szoros kapcsolata. “ Mi történik a szupervíziós munkában?Felismerjük valódi érzéseinket, zsákutcáinkat, hátrálunk belőlük, átmenetileg dezorganizálódunk, azután minden összekavarodik, majd újra rendeződik. Elfelejtett képességeinket találjuk meg és állítjuk csatasorba és feltárjuk az addig nem használt, és át nem gondolt összefüggéseket. Segítséget kapunk ahhoz, hogy új módon találjunk rá a rugalmasságunkra, erőnkre, mely képessé tesz a problémáinkkal való megbirkózásra.”
Egy kis önreflexió a rezilienciával kapcsolatban: Erdélyben nőttem fel a kemény diktatúra időszakában. A reziliencia az egyik legfontosabb képesség volt abban a világban. Hálás vagyok a sorsomnak, hogy volt lehetőségem ezeket a képességeket annak idején élesben kifejleszteni.
A közelmúltban résztvettem a KPMG Akadémia szervezésében azon a nyilt napon, ahol az xpand International alapítója, Paul Donders bemutatta többek között a reziliencia programot egy workshop keretében. Nagy hatással volt rám az a közel másfél óra. A téma több aspektusát jól ismertem a szupervíziós tanulmányaimból. Az előadás szemléletmódja azonban magával ragadott. Sok előadáson, workshopon, szemináriumon vettem már részt, de itt megtapasztaltam az értékalapú megközelítés erejét, ami ma egyedi jelenség a humán fejlesztési piacon.
Az első teljes reziliencia tréning Paul Donders, az xpand International alapító elnöke vezetésével, 2013. május 6-án, a KPMG Akadémia szervezésében kerül megrendezésre.
Következő reziliencia tréning időpontok: május 31. és június 8. az xpand Magyarország szervezésében. (http://www.xpand.eu/hu/vezetes-fejlesztes/) Megtiszteltetés számomra, hogy a magyarországi xpand team tagjaként meghívhatom erre a programra, ahol lehetősége lesz fejleszteni a saját reziliens képességeit. Ezáltal:
- vissza tudja nyerni eredeti, jó állapotát testi-lelki megpróbáltatások, fájdalmak átélése illetve nehéz élethelyzetek átvészelése után
- megtanulhatja ezt a fajta ‘hétköznapi mágiát’
- egyensúlyi állapotban maradhat a ráható erőkkel szemben illetve adaptálódni fog az új körülményekhez és megtalálja újra a saját középpontját
- ellenállóbb emberré válik és kevésbé fogja a jövő eseményeit determináltnak látni
A Reziliencia program adatai:
Tréning időpontok (1nap): 2013.05.31 vagy 2013.06.08
Kezdés: 9.00 Zárás: 19.00
Coaching utánkövetés : csoportos ( fakultatív ) egyéni ( 2 coaching ülés hozzá tartozik a programhoz )
Helyszín: Budapest, VI. ker. Andrássy út 98 ( Magnet Bank épülete)
Díj: 47.000Ft + áfa / fő / Reziliencia alap tréning + 2 szupervízió alapú coaching ülés )
MCE, ICF tagoknak: 20% kedvezmény!
Jelentkezési és fizetési határidő: 2013.05.21 Jelentkezés : Zsótér Gina, mobil: 36 30 9522 945 [email protected]