Térkép a tudatos választáshoz
Coaching Camp 2014. - Egy rendezvény, sokféle irányzat, saját élmények
A Coaching Camp alapötlete, hogy egy helyen, saját élményen keresztül váljanak megismerhetővé a különböző coaching módszerek, eszközök. Az adott szakterület
Coaching Camp 2014. - Egy rendezvény, sokféle irányzat, saját élmények
A Coaching Camp alapötlete, hogy egy helyen, saját élményen keresztül váljanak megismerhetővé a különböző coaching módszerek, eszközök. Az adott szakterület egy-egy hiteles képviselőjét, mint vezetőedzőt hívtuk a rendezvényre, hogy akik velük szeretnék kipróbálni magukat, azt támogató környezetben tehessék. Tapasztalások, közös feldolgozások mentén kóstolhat bele mindenki az egyes módszerekbe.
Néhány bemutató alkalom és egy-két saját élmény vagy inkább egy költséges képzés, aminek talán csak a végére derül ki: mégsem ezt kerestem. Sokfélék vagyunk, nem lehet ugyanaz a megoldás mindenkinek egyformán jó. Minden lehetőséget külön-külön végig járni azonban fáradtságos és bonyolult.
A szokott helyszínen és ismét a nyári napforduló környékén (2014.06.19-20-án) szervezik meg az idei Coaching Camp-et az ötletadók Bölcskei Mónika és Wieland Veronika, illetve a program szellemiségét és létrejövetelét támogató partnereik Bognár Balázs és Bereczki Nelli.
Nagy izgalommal várják a nyarat, hiszen a 2013-as Camp visszajelzései még magasabbra tették a mércét számukra.
Dr. Szabó Szilvia Phd: "Azt hiszem, hogy ez a pár sor nem fogja jól visszaadni a gondolataimat és az érzéseimet...Nagyon szépen megköszönöm, hogy ott lehettem a Coaching Campen! Klassz volt nagyon! Tartalmas, színvonalas, szakmai - emellett pihentető és kikapcsoló. Igazán inspiráló közegben töltöttük el azt a bő 2 napot! A társaság fantasztikus volt, minden beszélgetés, előadás, gyakorlat pluszt adott nekem a jövőhöz. A szervezés, a helyszínválasztás és az egész profi volt!"
A rendezvényre készülődve, ebben az évben is előre bemutatják a „vezetőedzőket”, akik előadásokat, workshopokat, mini-képzéseket és számtalan egyéb, színes programot hoznak magukkal. A sokszínű programok közül néhányat összefoglalva szeretnék a szervezők felkelteni az érdeklődők figyelmét.
„Mi, ontológiai coachok úgy tartjuk, hogy a válaszok már készen vannak, és keresik a hozzájuk tartozó kérdéseket"- állítja Dr. Kollárné Déri Krisztina. Az ontológiai coaching - ahogy a szakember magyarázta - gyakorlatilag egy olyan szellemi, lelki, spirituális állapotban való tevékenykedés, amely azt mutatja meg, hogyan lehet a körülöttünk zajló világot megérteni, elfogadni és elfogadtatni. A Coaching Camp-en igazi, XXI. századi, információs társadalomhoz illeszkedő, design-alapú tudást és szemléletet szeretne Dr. Kollárné Déri Krisztina bemutatni. „Biztos vagyok benne, hogy ugyanolyan sikere lesz a bemutatómnak, mint amilyen népszerűek a képzéseink” – állítja a szakember.
Vízi Beáta a tranzakcióanalízis (TA) elemzés módszerével dolgozó coach, aki saját bevallása szerint szívesen tanul másoktól, és azt gondolja, hogy jó alkalom lehet a rendezvény az együtt gondolkodásra egymástól való tanulásra. Beáta azt szeretné, ha mindez egy jó légkörben, szakmailag színvonalas kiscsoportos munka keretében valósulna meg. A TA alapvető kérdésfeltevései Vízi Beáta szerint: “Hogyan lehetnek kapcsolataink örömteli, játszmamentes kapcsolatok? Mit is jelent a játszma? Mi a különbség konfliktus és játszma között?“. Ha pedig ez a kép összeállt, akkor segítő szakemberként hasznos azon elgondolkodni, hogy mire érdemes figyelni, akár a segítő/támogató kapcsolatokban, akár családi kapcsolatainkban a játszmák megelőzésének érdekében.
“A gyakorlásnak és az önreflexiónak a hiteles és eredményes coach fellépésben ugyanakkora szerepe van, mint a technikai eszközöknek”- osztotta meg credoját Wiesner Edit, a Lemma Coaching magyarországi képviselője. Éppen ezért Edit a maga és a hallgatói nevében bátran nyilatkozta, hogy ők nem valamilyen irányzatot képviselnek, hanem emberként, személyiségként, coachként érett, izgalmas, kreatív és energikus folyamatokkal tudják az ügyfeleik épülését és rajtuk keresztül a világ jobbulását segíteni. Wiesner Edit az általa már több mint 10 éve tanított rendszerállítás eszközét, módszerét és a bábukkal való egyéni munkában való alkalmazásának lehetőségét hozza a Coaching Campre.
„Magyarországon a még nem ismert, különleges és hatékony coaching módszert, a Consciousness Coaching©-ot (magyarul „Tudatosság Központú Coaching”) Zalai-Zempléni Zsófia hozza el nekünk az idei Coaching Campre. A „Tudatosság Központú Coaching” módszere elsősorban abban különbözik az ismert coaching folyamatoktól, hogy a coach minden találkozás alkalmával egy olyan felismerést, a mélyebb tudatosságot elősegítő ismeretet ad át, amely segíti az egyént az önfeltáró folyamatokban. Segít megérteni az ember működését, a különböző típusú problémák megfelelő módon történő megközelítését, a személyiségünk működésének megfejtését. A szakember szavaival: „mindezek hozzájárulnak ahhoz, hogy a coaching folyamata által előidézett változás ne átmeneti legyen, hanem alapvetően változtasson mindazon, ami a klienst zavarja addigi életében”. A szakember a Coaching Camp-re készülve megosztotta velünk azt a nézetét, miszerint számára rendkívül fontos, hogy olyan emberek vegyék körül, akik szerint minden próbatétel a személyes fejlődésünket szolgálja, és akik azt az életet élik, amelyet valóban szeretnének, boldogok és ezáltal szeretettelik.
Hankovszky Katalin más nézőpontból fogja bemutatni a brief coachingot, mint azt Peter Szabo tette a tavalyi Campen, vagyis a coachkompetenciák felől. A coach képző munkában kollégáival sokat használja a Nemzetközi Coach Szövetség (ICF) kompetencia leírásait. Ahogy elmondta: „Szeretjük ezt a külső nézőpontot, mert a coach kompetenciákat coaching megközelítéstől függetlenül dolgozták ki. Mi, brief coachok egy sajátos, szinte „különc” látásmódot képviselünk.”. Különösen is hasznosnak tartja, mert ezekkel a kompetenciákkal, mint „mércével” meg lehet vizsgálni a munkájukat. A Coaching Campen - Katalin nagy örömére- coaching- megközelítéseken átívelve lesznek jelen kollégák. Így esett a választása egy olyan coach kompetenciára, amellyel valamennyien találkoznak. Ez pedig a „cselekvések kidolgozása az ügyféllel”. Ahogy a vezetőedző megállapította: „Növekvő tapasztalattal és az ügyfelekbe vetett bizalommal egyre inkább ráhagyatkozunk az ügyfélre, hogy minden, a beszélgetés során felmerülő cselekvésötletet a lehető legjobban, saját szakértősége szerint hasznosítson majd.”
A coaching lassan két évtizede része Székely Vince szakmai életének. A szakember az „Inner Game”-ről fog felerészt előadásból, fele részben gyakorlati bemutatóból álló ízelítőt nyújtani. A Tim Gallway által kidolgozott "Inner Game" módszer Székely Vince számára a ”coaching lelke, szíve”. A szakember szerint létezik számos jó technika, megközelítés a coachingban, de a legtisztábban ez az irányzat mutatja fel – szerinte - a coaching lényegét. A program végén Székely Vince azt szeretné elérni, ha úgy tudna távozni az idei Coaching Camp-ről, hogy néhány résztvevő kíváncsiságát fölkeltetette a téma iránt. A „tábor” jellege pedig őt magát is magával ragadta, hiszen a saját szavai szerint „én is szeretnék inspirációt kapni a résztvevőktől és az vezető coach kollégáktól”.
A vezetőedzők és a szervezők is remélik, hogy sikerült felkelteni a program iránti érdeklődést és jelentkezési vágyat. 2014. február 28-ig 30% kedvezménnyel lehet még regisztrálni.
Találkozzunk 2014. június 19-20-án Gárdonyban, a Coaching Campen!
Szerző: Filius Ágnes