logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Archívum
mobile logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
publikálva: 2011.02.03 - 14 éve
Magyari Éva

Önképződünk?

Költ-e magára a magyar menedzser, vezető? Sok tekintetben bizonyára igen. Elég, ha csak a legmodernebb telefoncsodákra gondolunk. Viszont úgy tűnik, saját képzésére nem sokat. Konkrét kutatással nehéz ugyan ezt alátámasztani, mivel

Költ-e magára a magyar menedzser, vezető? Sok tekintetben bizonyára igen. Elég, ha csak a legmodernebb telefoncsodákra gondolunk. Viszont úgy tűnik, saját képzésére nem sokat. Konkrét kutatással nehéz ugyan ezt alátámasztani, mivel összesített adatok állnak rendelkezésünkre. Amit tudunk: a 25 évnél idősebb magyarok mindössze 2,7 százaléka vesz részt valamilyen képzésben. Ez az arány pedig alig több mint negyede az unió átlagának. Magyarország az Eurostat-adatok szerint még vissza is csúszott e téren: 2003-ban e mutató még 4,5 százalékon állt. Hogy miként alakul a képzésben résztvevők aránya a menedzser-vezető réteg esetében, pontosan nem tudjuk, de sejtjük.

A tapasztalatom azt mutatja, hogy alacsony a magyar – pozícióban lévő, vagy azt már elhagyó – menedzsereknek, vezetőknek az önképzési hajlandósága. Hogy pontosabban fejezzem ki magamat: saját zsebből nem szívesen áldoznak hosszabb-rövidebb ideig tartó posztgraduális oktatásra, kurzusokra, tréningekre, konferenciákon való részvételre. Még azok sem, akik megengedhetnék maguknak. Valahogy nincsen benne a kultúránkban az, hogy költsünk saját magunk képzésére, fejlődésünkre. Egy tavalyi kutatás szerint a magyar menedzserek csak akkor fejlesztik vezetői képességeiket, ha az nem igényel sok időt. A szakkönyvolvasásig már nem jutnak el.

Milyen okok húzódhatnak meg emögött?

  1. Az alkalmazotti vezetői létben megszokják a menedzserek, hogy a munkáltató fizeti az össze tréninget, képzést. Bizonyára sokan emlékeznek arra, hogy amikor a 90-es évek második felében elkezdődött az MBA-divat, sokan igyekeztek elérni azt, hogy a drága tandíjat munkáltatójuk fizesse (ennek fejében általában aláírtak néhány év „röghöz kötöttséget”).
  2. Kulturális okok is lehetnek: lépten-nyomon tetten érhető, hogy hazánkban még mindig, most 2011-ben is sokan azt gondolják, azt várják, hogy majd valaki gondoskodik róluk. Majd az állam, majd a vállalat, ahol dolgoznak stb.
  3. Olyan vélemény is van, miszerint: „Mit tudnak nekem még mondani, hiszen már 20 éve vezető vagyok? Mindent tudok a vezetésről.” Komoly önbizalomról árulkodik egy ilyen kijelentés. Mindazonáltal nehezen tudom elképzelni, egy -  jelenlegi vagy volt - vezetőről, hogy ne tudna fejlődni, tanulni, saját magán csiszolni.
  4. Sokakat a színvonal is távol tarthat a képzéseken, tréningeken, konferenciákon való részvételtől. Értem a szkepticizmust, de nem kell a fürdővízzel együtt a gyereket is kiönteni. Keresni kell, ügyesen és okosan. Másrészt pedig nem kell csodát, a tuti megoldást  várni. Lehet azért jó képzéseket, tréningeket találni. Nem biztos, hogy az állami felsőoktatásban, és ne biztos, hogy itthon, Magyarországon. Ehhez adalék: az Állami Számvevőszék 2006 és 2009 közötti időszak adatait megvizsgálva nem túl hízelgő megállapításokat tett a hazai felnőttképzési rendszer működéséről. Eszerint a képzésre vállalkozó cégek, intézmények száma igen magas volt, megközelítette a kilencezret, miközben érdemi munka, oktatás csupán egynyolcadukban folyt.

Sokan lehet ezeken az okokon vitatkozni, és persze kifogásokat is lehet sorolni. Egy biztos, mindez visszavezet az alapokhoz: a saját sorsunk, életünk iránti felelősségvállaláshoz.

Címkék:
Magyari Éva

A szerző összes bejegyzése
Bejegyzések, amik még érdekelhetnek
2025-06-30 07:46:15
KvantHumanisztika Kurzus 2
2025-06-27 22:06:40
Belülről nem megy? Mit tud az Interim HR, amit más nem?
2025-06-26 11:21:13
Haladékot kapnak a cégek az ESG követelések teljesítésére
Interim menedzsment blog

...egy blog a HR Blogon...

A blog összes bejegyzése
Hirdetés
A szerkesztő ajánlja
  • 2024-04-02 16:03:10 | Kaló István

    Informatikusok Magyarországon: Alkalmazott vagy Vállalkozó? - Fókuszban az IT Contracting

Cimkefelhő
hr coaching álláskeresés karrier e-learning vezetés motiváció munkavállaló állásinterjú vezető munkáltató toborzas állás elearning Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda önéletrajz Scotwork tárgyalás Munka Törvénykönyve tárgyalástechnika stressz munka coach Dr. Kocsis Ildikó Linkedin felmondás képzés scotwork kiválasztás szervezetfejlesztés vezetőfejlesztés változás érthető jog tippek online tanulás tanulás szabadság profitárgyaló siker tárgyalásikészség-fejlesztás önismeret
Widget Image

Főszerkesztő: Karácsony Zoltán

E-mail : zoltan.karacsony kukac hrportal.hu

Felelős kiadó: Markovics András

A HR Blog.hu kiadója a HR Portal.hu

A szerkesztőség címe: 1135 Budapest, Petneházy u. 55. I./7.

Telefon: +36 (1) 781 75 96

Gépház

Blogger bejelentkezés

Blogger regisztráció

Adatvédelem

Kiadónk további kiadványai

hrportal.hu

munkaugyi.hu

hrclub.hu

allasportal.hu

edenkert.hu

haziallat.hu