Bajszos nők? -visszatérés az álláspiacra anyaként
A női és férfi szerepek nagymértékben felborultak az elmúlt évtizedekben, mind a magánéletben, mind a munkavállalás területén. De milyen helyzetben vannak a nők a munkaerőpiacon, mennyi az esély a visszatérésre?
A női és férfi szerepek nagymértékben felborultak az elmúlt évtizedekben, mind a magánéletben, mind a munkavállalás területén. De milyen helyzetben vannak a nők a munkaerőpiacon, mennyi az esély a visszatérésre?
A női munkavállaló kevésbé értékes, hiszen ő marad otthon a gyerekkel, ha beteg, általában a nőnek kell megvarrnia a farsangi jelmezt– vagy manapság inkább időt szánni a kiválasztására a kölcsönzőben, így kétséges, hogy a sokszor ki nem fizetett túlórákat olyan könnyen elfogadná, mint egyedülálló férfi versenytársai.
Az állásinterjún ugyan nem kérdezhetik meg, hogy egy nő mikor szándékozik életet adni - ez ugyanis diszkriminációnak számít - de a húszas éveik végén járó hölgyeknél már feltételezik, hogy hamarosan az iroda falain kívül töltenék napjaikat, babakocsit tologatva.
Kevesebbet érnek az anyák?
Az OECD-kutatásai szerint az a fizetetlen és láthatatlan munka, melyet az anyák végeznek otthon, a szervezet országainak GDP-jéhez 30-40 százalékban járul hozzá. Tekintve, hogy egészségesebb gyermeket tudnak nevelni, valamint nagyobb figyelmet, több időt tudnak szánni rájuk, és a családi harmónia megteremtésére.
Mivel a nők idejéből többet foglal el a család, mint a férfiéból, azaz sokkal több „láthatatlan munkát” végeznek, nekik sokszor nem megfelelő a tipikus foglalkoztatási forma. Számukra a távmunkát és a részmunkaidős foglalkoztatást ajánlják a szakemberek.
Részmunkaidős megoldás
Fontos könnyítés az új munkatörvénykönyvében, mely 2012 júliusától lépett hatályba, hogy a szülés után visszatérő anyák kérhetik, hogy ezután részmunkaidőben foglalkoztassák őket, amit a munkaadónak kötelessége teljesíteni – természetesen ehhez igazítva a fizetést is.
Ez talán hazánkban nem elsődleges megoldás, hiszen sok esetben két teljes fizetés sem elég a háztartásra és az élvezhető életre, mégis a járulékkedvezményeknek és a társadalom és gazdaság változásainak köszönhetően a válság éve óta a részmunkaidőben foglalkoztatottak száma 100 ezerrel nőtt. A részmunkaidőben dolgozók létszámnövekedésének mértéke a férfiak esetében meghaladta a 40, a nők esetében pedig a 60%-ot.
Nyugaton más a helyzet. Ausztriában és Németországban például 66 női munkavállalóból 29-30 részmunkaidős foglalkoztatásban van jelen a munkaerőpiacon.
Magyarországon száz nő közül csupán 51-nek van munkája (az EU-átlag 58) Ebből 47-en dolgoznak teljes-, és csupán négyen részmunkaidőben, holott hazánkban is járulékkedvezmény jár a munkaadónak, amennyiben kismamát foglalkoztatnak. A legtöbb civil szervezet szerint azonban ez nem elég, hiszen nem csak kedvezményekre, új munkahelyekre is szükség lenne.
A munkavállaló anya jogai
Akinek van rá lehetősége, érdemes a gyermek három éves koráig fizetés nélküli szabadságra mennie, hiszen ezen idő alatt nem mondhatnak fel. Azonban ha még ezelőtt visszatérünk, a munkáltatónak lehetősége van rendkívüli, azonnali hatályú felmondásra – persze csak valamilyen súlyos okra hivatkozva. A munkakör megszüntetésével is megpróbálhatnak elbocsátani, ez esetben azonban a törvény értelmében egy, a gyakorlatunkhoz és végzettségünkhöz illő munkakört kell biztosítani a munkahelyre visszatérő anya számára. Amennyiben azt a bizonyos munkakört nem fogadjuk el, akkor van csak lehetőség a felmondásra a munkaadó részéről.
A végkielégítéssel kapcsolatban is történtek szigorítások, a fizetés nélküli szabadságnak csupán az első néhány hónapját veszik figyelembe mint munkaidőt, így elbocsátás esetén meglehet, egy kétéves munkaviszonnyal rendelkező anya számára nem jár majd az egyhavi végkielégítés- még ha három évet volt is fizetett szabadságon. (A végkielégítés, általában egy havi fizetés három év rendes munkaviszony után jár- a szerk.)
Az új munka törvénykönyve egyik kezével ad, a másikkal elvesz - ami a várandós munkavállalókat illeti. A szabályozások szerint ugyanis marad a védelem, és így a 24 hetes szülési szabadság, a várandósság ideje valamint az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelés első hat hónapjának idején nem lehet megválni a munkavállalótól, amennyiben az még a felmondási értesítés előtt közli munkaadójával az állapotát.
Visszatérés a munkaerőpiacra
Manapság egyre inkább trend, hogy a gyermek születésétől nem telik el két év, hogy a - főként a korábban vezető beosztásban dolgozó illetve diplomás - anya visszatér munkahelyére.
A nőknek karrierépítésük során figyelembe kell venniük a gyermekvállalás időpontját. A karrier tanácsadók szerint két módon érdemes tervezni. Lehet korán, a húszas évek elején szülni, amikor pár évnyi tapasztalat után, a gyermek 2-3 éves korában visszatérve a munkaerőpiacra, még van lehetőség újult erőre kapni a szakmában, vagy, később, harminc éves kor körül, mikor a női munkavállaló már felépítette és elérte a pozíciót, amit tervezett, megerősítette munkaerő-piaci értékét, és olyan kapcsolatokra tett szert, melyeknek köszönhetően kevésbé kell megküzdenie a korábbi állásáért.
kép forrás: KSH.hu