Protekció? A legősibb toborzási módszer
Amikor a protekció kerül szóba, a legtöbben aljas összeesküvések, csúsztatott borítékok és sötét szobákban zajló halk suttogások képét vetítik maguk elé.
Pedig jelenleg az egyik legjobban működő toborzási módszerről besz
Amikor a protekció kerül szóba, a legtöbben aljas összeesküvések, csúsztatott borítékok és sötét szobákban zajló halk suttogások képét vetítik maguk elé.
Pedig jelenleg az egyik legjobban működő toborzási módszerről beszélünk, amelyet a nagy multik előszeretettel alkalmaznak.
A nagy cégeknél ugyanis nem hogy titkolózásra nincs szüksége a protekciósoknak, de az ajánlónak még egy pénzzel teli (vagy csak félig teli) boríték is üti a markát, ha jó embert küldött a HR-eshez.
A gyakorlat szerint ahelyett, hogy álláshirdetésben toboroznának, és költenének pénzt hirdetésre, és időt az oda nem illő, irreleváns jelöltek szelektálására, inkább saját munkatársaikra bízzák a feladatot.
A belső levelezési rendszerben körbeküldött nyitott pozícióra érkezhetnek az ajánlások, jöhet barát, családtag, régi ismerős, a lényeg, hogy megfeleljen az adott pozícióra. Lényegében tehát ez egy olyan protekció, amelyet inkább ajánlásnak kell neveznünk.
Ha az új munkatáras, akit ajánlottunk, beválik – ez általában fél éves munkavállalást jelent a cégnél, jutalom jár a kincs becses megtalálójának.
Persze hasonlóképpen működhet ez a kis cégeknél is.
Miért éri meg az ajánló rendszer?
A cég számára időt és energiát takarítanak meg munkavállalói, hiszen a középvezetői szint alatt nem csak hogy nagy a fluktuáció, de helpdesk és ügyfélszolgálati pozíciókra gyorsan le is lehet tesztelni az ajánlott jelöltek nyelvtudását, kommunikációs képességeit.
Érdemes hát álláskeresőként aktivizálni személyes kapcsolatrendszerünket, és akár a social média felületeink, akár személyesen felkeresni azokat az ismerőseinket, akik nagyobb cégeknél tevékenykednek. Beszámolhatunk jelenlegi helyzetünkről, illetve képességeinkről, hogy ezzel is pontosabb képet alkothassanak rólunk. Ebben a szegmensben nem kell mást tennünk, csak várni.
Ha ugyanis megfelelőek az adott képességeink egy bizonyos pozícióra, ismerősünk előszeretettel fog minket ajánlani, hiszen ő is jutalmat kap, ha beválunk.
A protekció veszélyei
Számolnunk kell azonban az ajánlásnál (ahogy az ősrégi protekciónál is) azzal, hogy nem mindegy, milyen viszonyok uralkodnak a cégen belül. Hiszen ez a fajta ajánlás ugyanúgy múlhat szimpátián – a HR-es és az ismerősünk között-, mint bármilyen más kis cégnél. Előfordulhat, hogy ha ajánlónkkal nem szimpatizál a döntéshozó személy, önéletrajzunk a lista aljára kerül.
Ha tőlünk kérnek ajánlást…
Abban az esetben, ha a mi cégünknél van olyan helyzet, hogy egy nyitott pozícióra ajánlásokat várnak, akkor alaposan fontoljuk meg, hogy ki az, akit ajánlani tudunk. Azért mert valaki a barátunk, még nem biztos, hogy alkalmas egy pozícióra. Ha tudjuk, hogy előző munkahelyén is szívesen nyújtotta duplájára az ebédszüneteket vagy az adott területhez egyáltalán nem ért, nem biztos, hogy ő lesz a legmegfelelőbb választás. Az ajánlott ember alapján minket is megítélnek, így érdemes olyat választani ismerősi körünkből, akiért garanciát merünk vállalni.
Ajánlás helyett igazi protekció
A protekció egyes álláskeresőknek a barátja, míg másoknak az ellensége. Az álláshirdetésekre való jelentkezésen kívül ugyanis minden álláskeresőnek meg kell próbálnia felhasználnia kapcsolatait, ha szeretné jelentősen növelni esélyeit a munkaerőpiacon. Persze tisztában kell lennünk azzal, hogy ha olyan pozícióban helyeznek el minket, amely nem releváns a szakmai tapasztalatunkhoz, esetleg képességeink, gyakorlatunk nem teszi lehetővé a munka minőségi elvégzését, számolnunk kell a kudarc lehetőségével. Persze próba szerencse, de érdemes reálisnak maradni. És tekintettel kell lennünk arra is, hogy leendő munkatársaink – értesülve a felvételünk körülményeiről – sem fogadnak majd minket olyan meleg szívvel, amely a beilleszkedést nehezíti. Persze ha tudunk teljesíteni az adott pozícióban, akkor profitálhatunk igazán a protekció előnyeiből.