logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Archívum
mobile logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
publikálva: 2024.06.10 - 1 éve
jobangel

15 perc állásinterjú – és mi lesz utána?

Mire elég 15 percnyi állásinterjú? Álláskeresőként mit jelent a sikeres állásinterjú?

Ahogy gyorsul a tempó a munkahelyeken, úgy egyre inkább rövidülnek a „mítingek”, általában 20-30 perc alatt le kell tudni bármilyen témát, az 1 órás megbeszéléseknek már örülünk, mert akkor van idő kifejteni dolgokat.

A rövid meetingek szokása valójában csapda, hiszen minél több a meeting, annál több a téma, annál több feladat esik ki belőle, amit majd mind le kell követni. Remek módszer a szétforgácsolódásra, tehát hiába tűnik hatékonynak, nem az. Ez egyfelől garantálja, hogy egy idő után több legyen a feladat, mint amennyit el lehet végezni értelmes időben, másfelől a cég bővülését is garantálja, ha jól csinálják. Tehát, csak olyan ember kell mindenhová, akiről biztosan tudhatjuk, hogy jól fogja végezni a feladatait. Az ilyen munkahelyi életvitelben létező szakmai vezetőknek egy leendő kollégával találkozni, ráhangolódni, odafigyelni rá nagyon megterhelő. Segítheted az állásinterjú sikerét és a melletted való döntést, ha ezt figyelembe véve tárgyalsz vele.

A HR-eseknél másképp nehéz a helyzet, ők egy nap 4-5 jelölttel is találkoznak, jó eséllyel különböző pozíciókra, szakterületekre jelentkezők között is kell tudniuk váltani pár percen belül. Ők ezt tudják is, hivatásuk része ez a képesség. (Offtopik most: ezért ne akadj ki, ha megkérdezi az interjúztató, miért jelentkeztél, és mesélj a CV-dről – csak biztos akar lenni benne, hogy nem kevert össze semmit.)

Az átlagos állásinterjúidő ezek mellett 45 perc körül alakult, talán ez a leghatékonyabb is. Ez már majdnem 1 óra, és így az interjúk között mégiscsak tud valami szünetet tartani az interjúztató. „Leteszi” a távozó jelöltet, ráhangolódik az újonnan érkezőre.

Mint mindig, itt is vannak iparági specifikumok, extrém sémák is. Például a telefonos „előinterjú”, amikor a megbízott külsős fejvadász próbálja a pozíciót eladni a leendő jelöltnek. Vagy egyetlen extrém kérdés telefonon, ami önmagában szűrő, és a válaszod el is dönt mindent. A személyes/kamerás állásinterjú, amikor 15(!) perctől kb. másfél órásig terjednek a beszélgetések. Az AC-ket most nem említem, az fél - egynapos elfoglaltság.

Miii, hogy 15 perc egy állásinterjú?

Igen, már ezen sem kell meglepődni. Remélhetőleg kamerás, mert 15 percért utaztatni a jelöltet igencsak kérdőjeles jelöltélményileg. Valójában 15 perc alatt csak az derülhet ki, ha a jelölt a „biztosan nem” kategóriába tartozik. Ha 15 perces állásinterjúra hívnak, jó eséllyel a CV-dben lévő résekre fognak rákérdezni, a szakmai múltadról érdeklődnek. Ennek ellenére nem mindig hibakereső interjútechnika ez. Karrierváltók esetében kifejezetten hasznos, mert náluk konkrétan a tehetséget keresik: olyan személyiséget, attitűdöt, ami passzol ahhoz a pozícióhoz. Ezt pont fel lehet mérni 15 percben, és el lehet dönteni, lesz-e következő kör.

A 15 perces állásinterjút – ha sikeresen vetted az akadályt – mindig követik további lépések, így ne aggódj azon, ha nem volt időd kérdezni, sőt… A megszerzett információk birtokában tudsz készülni a következő beszélgetésre. Azaz, ahogy vége az interjúnak, mindent jegyzelj le! A kérdéseiket, mondásaikat a te válaszaidat.

30 perces interjú

Általában komoly szakmai feladatokra jelentkező jelöltek és HR-esek beszélgetése ez. A HR egyetlen feladata a jelölt személyiségének, motiválhatóságának felmérése. Itt ne várj mély szakmai kérdéseket, itt TE leszel a téma. Hogyan gondolkodsz, hogyan viszonyulsz dolgokhoz, passzolsz-e majd a csapatban.

Egy jobangelesen fontos gondolat: ha egy ilyen interjú után nem mennek veled tovább szakmai körre, akkor egyáltalán nem biztos, hogy veled van gond. Pl. hiába vagy egy okos, érzékeny tündérke, ha egy vadbaromnak keresnek asszisztenst, nem téged fognak választani. (Az persze másik cikkhez jó felvetés, miért is nem szabadulnak meg cégek a vadbarom vezetőktől…) Hiába vagy jól felkészült, neves szakember, ha semmivel sem tudta a cég felkelteni az érdeklődésedet, semmire sem tudsz lelkesedéssel reagálni, nem fognak kiválasztani.

45 perces – 1 órás interjú

Szakmai vezetők a HR-esek által már jónak tartott jelöltek szakmaiságát próbálják itt felmérni. Lehet szakmai teszt is, kérdések, eszmecsere egy-egy új iparági trendről, folyamatról. Szakmai terveid, irányok. Ez az első egyeztetés a leendő főnököddel! Pont úgy is kell tárgyalni vele, ahogy majd a munkában fogsz. Fel kell mérni, milyen típusú, stílusú vezető, mire van szüksége, hogyan gondolkodik azokról a szakmai témákról, amik a napi munka során előjönnek. Vannak-e közös ismerőseitek szakmai körből (külön érdekes, ha közös ellenség kerül elő, abból nagyon hatékony beszélgetés alakulhat ki) Itt te is interjúztatsz! Kérdezd a véleményét témákról, tudd meg hogyan lát dolgokat, mik az ő szakmai jövőképének elemei. Remélhetőleg személyes interjú, mert a munkakörnyezetet is fel kell mérned: a munkaterületet, a leendő kollégákat, a hangulatot stb.

Interjú után pedig vedd elő az önismeretedet, és gondold végig: mit láttál, hallottál, fogsz-e tudni együtt dolgozni ezzel az emberrel? 1 órába sok kérdés-válasz belefér, de érdemes mindig előkészíteni a további, későbbi kérdések lehetőségét. Azaz, az interjú végén kérdezd, keresheted-e később, ha esetleg felmerül valamilyen kérdésed.

A sikeres állásinterjú és a red flagek

Egy állásinterjú sikerét nem azon kell mérni, lett-e belőle állás, hanem azon, hogy lett-e belőle annyi információd, amennyiből el tudod dönteni, akarsz-e abban az állásban, cégben, azzal a vezetővel dolgozni.

Ha végig rosszul érzed magad, ha nem találod meg a hangot a leendő vezetővel, ha nem egyeznek a szakmai elképzeléseitek, nem érdemes rossz kompromisszumot kötnöd.

A konkrét intő jelek:

-       az 1 órásra tervezett interjú 2-3 órás lett. Még ha jól is voltál közben, ez az ember mennyire menedzseli jól az idejét, és főleg: mennyire tiszteli a tiédet? Lehet így vele együtt dolgozni?

-       magánéleti kérdésekkel, vagy információkkal bombáz, bizalmaskodik.

-       a cégben dolgozókon látsz zavaró jeleket: kedvetlen, udvariatlan, furcsán méreget, megjegyzéseket tesz a hátad mögött, amit „véletlenül” meghallasz.

Összességében, ha bármilyen megmagyarázhatatlan rossz érzésed van, az nem véletlen. Szinte biztos, hogy ért olyan impulzus ott, ami nem tudatosult benned, de mégis rossz hatással volt rád. Még tehetsz egy próbát, további egyeztetés, pontosítás, kérdésfeltevés, referenciakérés(!) képében, de soha ne akard meggyőzni magad a megérzéseid ellenében!

# # #

Tetszett a poszt? Lájkold, oszd meg!

Egyetértesz? Vitatkoznál? Hozzáfűznél valamit? Várom szeretettel a kommented!

Ha neked is személyes segítségre van szükséged az álláskeresésedben, pályaorientációban, karrierváltásodban, válogass tematikus szolgáltatásaimból, vagy nézd meg hogyan tudok segíteni egy vezetői portfólióval eligazodni az álláskeresés útvesztőiben! További információkért látogasd meg Facebook-oldalam, vagy kövesd a #jobangel -t a Linkedinen!

# # #

Címkék:
jobangel

Jómagam nem vagyok HR-es, nem vagyok bizonyítványokkal igazoltan “szakember” a témában. Viszont évek óta látom, hallom, teszem, csinálom, álltam (ültem) az asztal mindkét oldalán: álláskereső is voltam, kollégákat is kerestem. Sokat olvastam róla, először én kaptam tanácsokat, majd lassan én magam is elkezdtem adni őket, szerencsére eredménnyel. Lassan egy évtizede már veszem a bátorságot, hogy segítsek másoknak önéletrajzot írni, állásinterjúra felkészülni. A Jobangel blog azért jött létre, hogy valódi segítséget nyújtson az álláskeresőknek. Tippek, trükkök, gyakorlati útmutatók, szemléletformálás!

A szerző összes bejegyzése
Bejegyzések, amik még érdekelhetnek
2025-06-17 08:00:00
Melyek a teljesítménybér legfontosabb tudnivalói?
2025-06-16 12:39:24
KvantHumanisztika Kurzus 1
2025-06-16 09:01:37
Sorozatgyilkos a vezetői karrierben: a mikromenedzsment
JobAngel

önéletrajz minta letöltés, álláskeresés, álláskereső tapasztalatok, önéletrajz, állásinterjú, cv, állás

A blog összes bejegyzése
Hirdetés
A szerkesztő ajánlja
  • 2024-04-02 16:03:10 | Kaló István

    Informatikusok Magyarországon: Alkalmazott vagy Vállalkozó? - Fókuszban az IT Contracting

Cimkefelhő
hr coaching álláskeresés karrier e-learning vezetés motiváció munkavállaló állásinterjú vezető munkáltató toborzas állás elearning Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda önéletrajz Scotwork tárgyalás Munka Törvénykönyve tárgyalástechnika stressz munka coach Linkedin Dr. Kocsis Ildikó képzés felmondás kiválasztás scotwork szervezetfejlesztés változás vezetőfejlesztés érthető jog tippek online tanulás profitárgyaló tanulás szabadság siker tárgyalásikészség-fejlesztás önismeret
Widget Image

Főszerkesztő: Karácsony Zoltán

E-mail : zoltan.karacsony kukac hrportal.hu

Felelős kiadó: Markovics András

A HR Blog.hu kiadója a HR Portal.hu

A szerkesztőség címe: 1135 Budapest, Petneházy u. 55. I./7.

Telefon: +36 (1) 781 75 96

Gépház

Blogger bejelentkezés

Blogger regisztráció

Adatvédelem

Kiadónk további kiadványai

hrportal.hu

munkaugyi.hu

hrclub.hu

allasportal.hu

edenkert.hu

haziallat.hu