logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Archívum
mobile logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
publikálva: 2012.06.27 - 13 éve
jobangel

Rés a CV-n

A legtöbb álláskereső különböző okok miatt nem tud egy teljesen folytonos vonalat felrajzolni az eddigi munkaviszonyaiból, ez tény. De honnan vesszük, hogy ez baj lenne? Rengeteg kérdést kapok arra vonatkozóan, hogy mit lehet tenn

resume.jpgA legtöbb álláskereső különböző okok miatt nem tud egy teljesen folytonos vonalat felrajzolni az eddigi munkaviszonyaiból, ez tény.

De honnan vesszük, hogy ez baj lenne?

Rengeteg kérdést kapok arra vonatkozóan, hogy mit lehet tenni ezekkel a „lyukakkal”. A megoldás sajnos mindenkinél egyedi, de íme pár gyakorlati tipp, mivel érdemes elfedni vagy éppen kiemelni a réseket.

Alapszabály, hogy ha nagyon egyértelmű a hiány, akkor meg se próbáld elrejteni. Fel kell vállalni, hogy volt egy időszak az életedben, amikor valamiért nem dolgoztál munkaviszonyban.

Külföldön voltál, háztartásbeli voltál, saját vállalkozásod volt, tartósan beteg gyermeked mellett voltál otthon stb. Ez 1 sor a CV-ben, semmi több. Vagy még annyi sem, egyszerűen maradjon ki. Ha ez a „lyuk” már régebben volt, és utána már legalább egy munkaviszonyt létesítettél, már senkit sem fog érdekelni, tehát ne is félj ettől. Ha két évnél is régebbi, akkor főleg nem számít.

Állásinterjún

Az egyik legnehezebb helyzet, ha saját súlyos betegséged miatt hagytál ki egy hosszabb időszakot. Ez egy elég intim dolog ahhoz, hogy megoszd pár arctalan CV-olvasóval. Inkább ne tedd, egyszerűen hagyd ki ezt az időszakot. Majd állásinterjún esetleg rákérdeznek, és majd akkor eldöntöd, mit mondasz, de még ilyenkor sem kell részletezni, ha nem akarod. Univerzális indok a „családi okok miatt”, ez már az iskolai lógásainknál is bejött, ki merné feszegetni, milyen családi okaid voltak? Ha egyébként fellépésben, szakmailag, személyiségben meggyőző vagy, ez nem is lesz fontos. Ha kétségeik vannak, esetleg egy újabb körös interjún rákérdeznek, még mindig eldöntheted, elmondod-e.

A másik, még ennél is nehezebb helyzet, ha szabadságvesztés volt a „lyuk” oka. Bár összesen egy ilyen álláskeresőtől érkezett kérdés, mégis úgy gondolom, ilyenkor általánosságbna nem marad más lehetőség, mint szintén kihagyni ezt az időszakot a CV-ből. Ez leginkább olyan állásoknál lehet akadály, ahol erkölcsi bizonyítványra van szükség. Ezesetben állásinterjún – ha rákérdeznek, és csak akkor - elmondani az igazat, a lehető legrövidebben, mindenféle magyarázkodás nélkül. Hibáztál, de tanultál belőle, újra akarod kezdeni, és egyébként is szakmailag teljesen megfelelsz, és már lehet is a szakmáról áradozni…

Ne feledd: az önéletrajz szakadásairól csak akkor beszélünk, ha kifejezetten rákérdeznek.

Dátummánia

Valamiért az a tévhit él a köztudatban, hogy az év, hónap, nap jelöléssel kell megadni bizonyítványok szerzésének időpontját, munkaviszonyok kezdetét, végét. Erre még a rémes Europass formátum is ráerősít, de ne hagyd magad megvezetni! Versenyszférában határozottan nem kell pontos dátumokat megadni, csak akkor, ha ez valamiért előnyt jelenthet. Pl. ha az elmúlt 20 évben egy napot sem voltál munkanélküli, az melletted szólhat.

Munkaviszonyoknál szintén semmi értelme a hónapoknak, napoknak, teljesen mindegy, hogy márciusig vagy júniusig voltál könyvelő egy adott évben. Ezzel a módszerrel néhány hónapos üresjárat elfedhető. GYES, GYED esetén a legfontosabb tényező, hogy ugyan otthon voltál, de a munkaviszonyod nem szűnt meg. Ezesetben tehát nincs is „lyuk”.

Bizonyítványoknál a megszerzés éve elég. Ha valakinél a bizonyítványok megszerzése nem a szokásos sorrendben, időben történt, még a megszerzés éve sem kell. Pl. egy szakmunkás, aki 40 évesen le is érettségizett, csak a releváns bizonyítványait írja be, dátum nélkül. Ha 50 évesen szerzett diplomát, szintén érdemes kihagyni a dátumokat. Nyelvvizsgáknál szintén nem érdemes dátumokat írni, tipikusan csak bajt okoz.

Ha friss a nyelvvizsga, azt hihetik, gyakorlatlan a nyelvhasználatban, ha régi, azt feltételezik, hogy már el is felejtette. Inkább ne adjunk alapot a találgatásra.

+1 ötlet

Még ennél is merészebb CV-szerkesztési mód, ha a „Munkahelyi tapasztalatok” rovatba leírod, milyen tapasztalatokra tettél szert, akár fél oldalban is, de vázlatpontosan. Majd következő rovat, „Munkahelyek”, és jól fel sorolod egymás után, hol dolgoztál, hol fordultál meg.

------

A „lyukaktól”, folytonossági hiányoktól tehát nem kell félned. Mindenki életében lehet olyan helyzet, mikor valami nem sikerül, vagy esetleg nem a munkaviszony az első a prioritási listán. Ezt általában – leginkább saját tapasztalata okán – minden CV-olvasó, interjúztató meg fogja érteni. Ha nem, az nem a te hibád, hanem az övé.

Címkék:
állásinterjú önéletrajz önéletrajz_írás önéletrajz_küldés
jobangel

Jómagam nem vagyok HR-es, nem vagyok bizonyítványokkal igazoltan “szakember” a témában. Viszont évek óta látom, hallom, teszem, csinálom, álltam (ültem) az asztal mindkét oldalán: álláskereső is voltam, kollégákat is kerestem. Sokat olvastam róla, először én kaptam tanácsokat, majd lassan én magam is elkezdtem adni őket, szerencsére eredménnyel. Lassan egy évtizede már veszem a bátorságot, hogy segítsek másoknak önéletrajzot írni, állásinterjúra felkészülni. A Jobangel blog azért jött létre, hogy valódi segítséget nyújtson az álláskeresőknek. Tippek, trükkök, gyakorlati útmutatók, szemléletformálás!

A szerző összes bejegyzése
Bejegyzések, amik még érdekelhetnek
2025-06-17 08:00:00
Melyek a teljesítménybér legfontosabb tudnivalói?
2025-06-16 12:39:24
KvantHumanisztika Kurzus 1
2025-06-16 09:01:37
Sorozatgyilkos a vezetői karrierben: a mikromenedzsment
JobAngel

önéletrajz minta letöltés, álláskeresés, álláskereső tapasztalatok, önéletrajz, állásinterjú, cv, állás

A blog összes bejegyzése
Hirdetés
A szerkesztő ajánlja
  • 2024-04-02 16:03:10 | Kaló István

    Informatikusok Magyarországon: Alkalmazott vagy Vállalkozó? - Fókuszban az IT Contracting

Cimkefelhő
hr coaching álláskeresés karrier e-learning vezetés motiváció munkavállaló állásinterjú vezető munkáltató toborzas állás elearning Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda önéletrajz Scotwork tárgyalás Munka Törvénykönyve tárgyalástechnika stressz munka coach Linkedin Dr. Kocsis Ildikó felmondás képzés kiválasztás scotwork szervezetfejlesztés változás vezetőfejlesztés érthető jog tippek online tanulás profitárgyaló szabadság tanulás önismeret tárgyalásikészség-fejlesztás siker
Widget Image

Főszerkesztő: Karácsony Zoltán

E-mail : zoltan.karacsony kukac hrportal.hu

Felelős kiadó: Markovics András

A HR Blog.hu kiadója a HR Portal.hu

A szerkesztőség címe: 1135 Budapest, Petneházy u. 55. I./7.

Telefon: +36 (1) 781 75 96

Gépház

Blogger bejelentkezés

Blogger regisztráció

Adatvédelem

Kiadónk további kiadványai

hrportal.hu

munkaugyi.hu

hrclub.hu

allasportal.hu

edenkert.hu

haziallat.hu