Befőtt vagy gyors kaja? A munkaerő sem tárolható korlátlan ideig
Nem elég toborozni, meg is kell tartani a munkaerőt. Az évek óta hűséges munkavállalók is adnak feladatot, ha erőforrásként tekintünk rájuk.
A magas fluktuációval sokan foglalkoznak. Ha beírjuk a Google-be: hogyan lehet megtartani, lojálissá tenni a munkatársakat, cikkek tömkelegét dobja elénk a kereső. De a régóta a cégnél lévő, esetleg ugyanabban a pozícióban dolgozó alkalmazottakról, az ő nehézségeikről sokkal kevesebb szó esik, pedig sok cég életében játszanak kulcsszerepet a hűséges munkatársak. Ráadásul a tapasztalatok azt mutatják, hogy a régi kollégáknak megnőhet a szerepük recesszióban, ha kevesebb vagy kevésbé képzett munkavállalóval kell dolgozni, hiszen jól ismerik a cég működését, a folyamatokat. Alkalmasak arra, hogy betanítsák az újonnan érkezőket vagy helyettesítsék a távozókat több poszton is.
Törzsgárda vagy a változás gátja?
A törzsgárda tagság régen nem volt ritka, járt vele anyagi és erkölcsi megbecsülés, egyértelmű volt, hogy érték, ha valaki évtizedekig képes ugyanannál a cégnél helytállni. Az sem volt ritka, hogy egy munkavállaló ugyanattól a vállalattól ment nyugdíjba, ahová iskola után felvették. Ma már nehéz egy cégen belül ledolgozni egy életet, nemcsak a világ, a cégek változékonysága miatt is. De ez nem jelenti azt, hogy ne volna fontos a vállalkozások számára a lojalitás és a megbízhatóság. Ám ezek mellé a pozitívumok mellé szükség van rugalmasságra is, nemcsak a szervezet, hanem a munkavállaló részéről is. Vagyis a hosszú és sikeres munkakapcsolathoz, akár a hosszú és boldog házassághoz, mindkét félnek folyamatosan energiát kell befektetnie a viszony minőségének megőrzéséhez.
Nem érték az állandóság?
Munkaadói szempontból sem csak előnyei vannak a hosszú munkakapcsolatnak. Az állandóan változó üzleti környezet folyamatos alkalmazkodásra készteti a siker érdekében a vállalkozásokat. A technológiai fejlődés, a marketing átalakulása, a piaci elvárások változásai hatással vannak a szervezetre, a rugalmasság komoly előnyt jelenthet. Ha valaki megszokásból dolgozik, nem újít, sőt ellenáll az újításnak, az nem tud a céggel fejlődni. Az együtt változás egyik feltétele, hogy a munkavállalók lássanak perspektívát maguk előtt a cégen belül. Ezért dolgoznak ki egyre több vállalatnál olyan programokat, melyek segítik a szervezeten belüli mozgást, karrierépítést. 4-5 évnél hosszabb ideig egy pozícióban lenni több szempontból sem jó. Nehezen fenntartható a motiváció, munkavállaló élethelyzete is változik ennyi idő alatt, más prioritásai lesznek. A munka és a magánélet összehangolásában azonban lehet támogatni a munkavállalókat, hiszen ez alapja a mentális egészségmegőrzésnek. Munkáltatói támogató programunk ezekre a helyzetekre is megoldást kínál.
Menni vagy maradni?
A munkaválallók többségében megvan a vágy a biztonságra, és a félelem a változásoktól. Persze vannak egyéni különbségek, de általánosan elmondható, hogy a járt utat a járatlanért kevesen adják fel, főleg, ha a megélhetésük, családuk boldogulása is ettől függ. A vállalatok programjai és erőfeszítései mit sem érnek, ha nincs a munkavállalóban igény a folyamatos fejlődésre. Azok, a dolgozók, akik esélyt kapnak arra, hogy a vállalaton belül új feladatokban, pozíciókban próbálják ki magukat sokkal innovatívabbak és nehezebben éri el őket a kiégés is. Ehhez azonban a tanulás, az újdonság vágya mellett a tudatosságnak is meg kell lennie a munkavállalóban. Aki saját fejlődéséért, mentális jólétéért tesz, az munkájában is könnyebben őrzi meg pozitív hozzáállását.
Előre, hátra, egyhelyben
A hátrányok mellett számtalan előnye van az egyén és a cég szintjén is annak, ha egy munkavállaló hűséges, régen dolgozik a vállalkozásnál. A munkaadók a kipróbált, megbízható munkaerőre jobban tudnak támaszkodni, a lojális munkatársak sok nehéz helyzetet meg tudnak oldani, hiszen ismerik a céget, magukévá tették a céges kultúrát, így saját területükön túl is ismerik a munkafolyamatokat, a személyeket és a sajátosságokat. Ez a tudás pedig jól hasznosítható, komoly erőforrás lehet. Akár bővülnie kell a cégnek, akár igazodnia a recesszióhoz, az összeszokott csapat fordulékonyabbá teheti a hajót.
-
Anyagi jutalmak: Nem nehéz belátni, hogy az anyagi megbecsülés mindig fontos eszköz az elkötelezettség mélyítésére, a munkavállalói elégedettség megteremtésére.
-
Egyéb elismerések: A megbecsülés nemcsak anyagi lehet, a munkakörülmények folyamatos javítása, a felelősségi kör kiterjesztése vagy éppen a munkaidő rugalmassá tétele, a home office lehetőségének megjelenése mind olyan, bizalmat mutató lépések, melyek segítik a hosszú távú együttműködést.
-
Képzések: Sok cégvezető gondolja úgy, hogy a náluk megszerzett tudás majd máshol kamatozik, de ez egyáltalán nem szükségszerű. A képzési lehetőségeket a cégen belüli karrier utak mentén alakítva az új tudások a vállalkozást fogják szolgálni és nemcsak a munkavállalót gazdagítják.
-
A csapatban betöltött fontos szerep kihangsúlyozása: Az ember társas lény, egy jó közösséget nehezen hagy hátra. Éppen ezért fontos, hogy az együtt dolgozók között jó legyen a munkakapcsolat, tudjanak kommunikálni és lehetőséget kapjanak a felmerülő nehézségek és konfliktusok kezelésére.
-
Változás menedzsment: Megkönnyíthető az újdonságok befogadása egy régi munkatárs számára - időt szánni a bevezetésre és időt hagyni a megszokásra miután egyértelművé tettük, hogy miért van szükség ezekre és milyen előnyöket várunk a bevezetésüktől.