Így lehetsz sikeres freelancerként - szabadúszók 2. rész
Előző bejegyzésemben a work.buzz “Az év szabadúszója” pályázat kapcsán a freelancerekben rejlő HR-es potenciálról írtam. Most a másik oldalról, a szabadúszók szempontjából közelítem meg a kérdést. A HR-ben is aktuális: sok
Előző bejegyzésemben a work.buzz “Az év szabadúszója” pályázat kapcsán a freelancerekben rejlő HR-es potenciálról írtam. Most a másik oldalról, a szabadúszók szempontjából közelítem meg a kérdést. A HR-ben is aktuális: sok példát látok multiból távozó toborzó, tréner vagy coach freelancerekre. Jómagam szintén ilyen státuszban dolgozom – kisebb-nagyobb hangsúlybeli eltérésekkel - már nagyjából 15 éve, így írásom saját élményekből is táplálkozik. Kinek is való a freelance életforma?
Mi is az, ami annyira vonzóvá teszi a szabadúszást magyarok ezrei (talán tízezrei) számára? A válasz röviden: a szabadság. Egy szabadúszó főnöke ugyanis saját maga. Nincsen írásba fektetett munkakezdése, magának határozza meg a szabadnapok számát, nem üvölt a feje fölött a főnök, és akkor megy le a konditerembe vagy a wellnessfürdőbe, amikor azt megengedi saját magának. Kinek ne tetszene ez az életforma, mégis egyelőre csak egy szűk réteg él így.
Miért is? Nem könnyű döntés egy biztos munkahelyet otthagyni a szabadúszó létért cserébe. A hó elején érkező fix összeg erős érv a maradás mellett. Főként ha valaki gyermeket nevel, hitelt fizet, nem szereti a bizonytalanságot. Sokan csak akkor lépnek be a freelance világba, amikor elküldik őket. Önként vállalva inkább a kiégés érzése viszi ebbe az irányba az embert, bár azért az önmegvalósítás vágya is megfigyelhető a mozgatórugók mögött.
Csökkenthető a kockázat, ha fő munkahelyedet megtartva, kicsiben, mellékállásban startolsz (persze ennek a főállásodtól eltérő tevékenységnek kell lennie). Hosszú távon azonban csak akkor lépsz előre, ha teljes erővel szabadúszol.
1. Légy bátor, de tartsd szárazon a puskaport Csak úgy vágj bele a freelance életformába, ha megvan a túléléshez szükséges összeg a bankszámládon. Hogy mennyi ez? Élethelyzettől, igényszinttől függ. Egy „mama hotelben” élő huszonéves fiatalember 40-50 000 forintból is kijön, míg egy kisgyermekes családapának, autó-, és lakáshitellel, gyesen levő feleséggel 300 ezer forint is kevés lehet. Saját tapasztalatból azt mondom: még ha lesz is azonnal ügyfeled, 1 évi megélhetéshez elegendő tartalék nélkül ne vágj bele. És előtte vedd meg az induláshoz elengedhetetlen eszközöket (szellemi munkát végzőknél ez azért nem annyira jelentős befektetés).
2. Szerezz minimális közgazdasági tudást (ha még nincs) A freelancerek zöme egyéni vállalkozóként vagy bt., kft. keretein belül tevékenykedik. Hiába intéz el sok mindent egy jó könyvelő, minimális közgazdasági ismeretek kellenek. Például ahhoz, hogy a bevételt ne elkölthető jövedelemként kezeld, egy-egy jobb hónap után tartalékolj a szűkebb időkre, tegyél félre a vállalkozás viteléhez szükséges eszközökre, saját képzésedre, networking eseményekre.
3. Ügyfél nélkül csak az igazán bátraknak Az iskolából kikerülőknek nulla munkatapasztalattal nem tartom reálisnak a freelance életformát. Még akkor sem, ha például valaki kiváló szoftverfejlesztő. Kell a munkarutin, az üzleti életben szerzett tapasztalat, az ügyfelekkel dolgozás, egy-egy referenciamunka ahhoz, hogy megálld a helyed magánzóként. Sok példát látok arra, hogy valaki multiból kilépve alapít céget, és korábbi munkaadója lesz az első ügyfele. Ezzel a bázissal és referenciával pedig máris könnyebb újakat szerezni. Ha nincs is első ügyfél az induláskor, azért legyenek olyan potenciális megbízók, akikkel korábban volt kapcsolat és valószínű az együttműködés.
4. Legyen benned sales véna és proaktivitás Nem kell értékesítőnek lenned a sikeres szabadúszó léthez, de az öneladás képessége elengedhetetlen. Ha reális az önképed, szereted azt, amit csinálsz és azzal értéket teremtesz, akkor ez menni fog. Csak ennek tanulásába is kell némi energiát tenned. Szintén fontos készség a proaktivitás: ne csak a megbízást hajtsd végre, hanem gondolkodj ügyfeled fejével, tégy javaslatokat a továbblépésre. Légy nagyvonalú is: ne akarj számlázni minden apró tanács, válasz után. A hosszú távú együttműködés alapja ez a hozzáállás.
5. Légy nyitott az új utak felé Saját tapasztalat: merj a mintáktól eltérni és járatlan utakra lépni. Mivel annyira gyorsan változik a munka világa, ezért képességeid jó eséllyel korábban nem ismert terüleken is bevethetőek. Merj a sötétbe ugorni, azaz olyan újszerű projektbe becsatlakozni, amelynél nem látható a kimenetel, de izgalmasnak, innovatívnak tűnik. A legrosszabb, ami történhet veled: újabb tapasztalatot szerzel és bővül ismeretségi köröd. Ha ki mersz lépni a komfortzónádból, akkor jó úton jársz.
6. Járj el minél több közösségbe Nagy hibának tartom, ha egy szabadúszó nem él szakmai közösségi életet. Ötleteket, kapcsolatokat, új megbízásokat az szerez, aki szem előtt van. Remek tér ehhez egy közösségi iroda (co-working office), ahol más szabadúszókkal lehet találkozni. Ezen kívül tervezz a heti menetrendedbe szakmai meet-upokat, kiállításokat, egyetemi-főiskolai rendezvényeket, ahol potenciális ügyfeleiddel ismerkedhetsz.
7. Tarts a kapcsolatot személyesen is ügyfeleiddel Bármennyire is adja magát az online kapcsolattartás, fontosabb ügyfeleiddel találkozz rendszeresen személyesen. Félévente ülj le velük kávézni, látogasd meg őket irodájukban. Érdeklődj a tervekről, a munkájukról, ha úgy látod, állj elő javaslatokkal az együttműködéssel kapcsolatban. A lényeg: legyél szem előtt náluk, mint megbízható, fontos partner
8. Mutasd magad a szakmai nyilvánosság előtt Nem elég eljárni eseményekre, mutasd is meg magad: kérdezz, vállalj előadást, legyél aktív a közösségi médiában szakmai csoportokban. Ezzel közvetlenül nem jutsz bevételhez, de általában kifizetődik. Arra ügyelj, hogy ez ne menjen a bevételszerzés kárára.
9. Kudarcok nélkül nem megy Minden freelancernek akadnak kudarcos periódusai. Hónapok új ügyfél nélkül, leálló projektek, felmondott szerződések. Az alkalmazottakkal szemben azonban az ő bankszámlájukra ebben a szakaszban nem kerül pénz. Egy jó szakmai közösség sokat segít az átlendülésben. Önmotivációs technikák megtanulása is hasznos lehet.
10. Legyenek fix események és helyek a napodban Bármennyire is a magad ura vagy, és a munka dönti el, hogy éppen hol vagy és mit csinálsz, kellenek a napi rutinok meglátásom szerint. Például sportolás, nyelvóra, étkezés fix időben és helyen.
11. Légy rugalmas és legyen egy kiszállási pont A freelancer ismérve a rugalmasság: ha úgy látod, hogy kicsit másra van igény a piacon, mint amit te kínálsz, akkor válts, tegyél szert új tudásra. Ha pedig úgy érzékeled, hogy ez nem neked való, huzamosabb ideig kudarcok érnek, fogytán a pénzed, akkor nem szégyen visszalépni a biztos(abbnak tűnő) alkalmazotti létbe. Akkor is hasznát veszed ennek a vállalkozói kalandnak. Karácsony Zoltán