Ő Kós Hubert APUKÁJA, és nem a PwC topmenedzsere
2018 júliusában készítettem ezt az interjút Nick Kóssal, a PwC nemzetközi gazdasági tanácsadócég akkori magyarországi és régiós vezetőjével. Arról beszélgettünk a Haszon magazinba írt sorozatomban, hogyan telik egy munkanapja. Hat évvel később, Kós Hubert (a képen győzelme után) párizsi olimpiai aranyérme után újra elővettem az írást.
Ami miatt nekem ez a cikk még érdekesebb és tanulságosabb: Nick Kós egy igazi édesapa, a napját fia, fiai szenvedélyének rendeli alá. Megtehetné, hogy egy világcég vezetőjeként nem kel reggel 4.45-kor, hanem taxit rendel, és mindent delegál. Ő azonban valóban ott volt, van fiai életében. Íme a cikk:
Menedzsernaptár: Nick Kós, a PwC regionális igazgatója
Az írországi Corkban nőtt fel az ír és magyar gyökerekkel rendelkező menedzser. A kilencvenes évek elején csatlakozott a PwC nemzetközi könyvvizsgáló céghez, 2012-től idén júliusig vezette a magyar leányvállalatot. Most a PwC 29 országot magában foglaló kelet-közép-európai régiójának (CEE) élén áll. Napirendjéből kiderül, ha nem dolgozik, akkor versenyúszó fiai útját egyengeti. Kós Hubert a magyar úszósport egyik nagy tehetsége.
Mikor kel? Hogyan telik a reggel?
Ha Magyarországon tartózkodom, akkor 4.45-kor ébredek. A fiaim úsznak és a Komjádi uszodában kell lenniük 5.50-re. Iszom egy dupla eszpresszót, autóba ülünk, 15 perc múlva már ott is vagyunk. Kiteszem őket, aztán megyek én is edzeni egy fitnessterembe, majd visszamegyek a fiúkért a Komjádiba 7.30-ra. Ezt követően gyorsan megreggelizünk az uszoda melletti egyik bisztróban és megyünk tovább az iskolába. Miután kitettem őket az iskola előtt, indulok a belvárosba, 9 óra körül érek be a PwC-be.
Mit csinál először az irodában?
Bekapcsolom a számítógépemet, megnézem az emailjeimet, a fontosabb áttekintendő dokumentumokat.
Mennyi emailt kap egy nap?
Körülbelül 100-at. Szeretem naprakészen tartani a beérkező levelek mappát. Gyorsan válaszolok, ami pedig nem rám tartozik, azt vagy az illetékesnek továbbítom vagy törlöm.
Ki és hol vezeti a programjait?
A személyi asszisztensem a Google online naptárában.
Mennyi meetingje van egy nap?
Darabszámra nincsen sok, inkább hosszabbak. Ezen a héten például a regionális vezetőknek tartottam kétnapos meetinget. Általában 5-6 körüli megbeszélésen veszek részt egy nap.
Mennyiben változott az élete július óta, amikor regionális igazgatóvá nevezték ki.
Sokkal többet utazom, ugyanis 29 ország tartozik a felelősségi körömbe. Hetente két-három napot külföldön töltök. Ha például Moszkvába megyek, akkor a cégtársakkal találkozom első körben egy közös meetingen, aztán minden partnerrel négyszemközt. Előfordul, hogy ügyfelekkel is egyeztetek. Ezen kívül vannak negyedévente globális és európai vezetői találkozók is.
Amint látja, rengeteg egyeztetésből áll az életem, aminek a célja a megfelelő üzleti stratégia kialakítása.
Van valamilyen eszköze, fogása a hatékony meeting tartására?
Ha egyórásra tervezett a meetingem, akkor igyekszem 30 perc alatt befejezni… Akadnak, akik tartanak tőlem, talán a pozícióm miatt és kicsit feszülten érkeznek. Az elején érdemes jó hangulatot teremteni, valami személyessel, humorossal kezdeni, aztán minél előbb a lényegre térni. Fontos, hogy a meeting végén a másik fél értse, miben egyeztünk meg, mi az elvárás, a cselekvési terv.
Milyen kommunikációs csatornát kedvel?
Szeretem a személyes, szemtől szemben való kommunikációt, persze ez nem mindig valósítható meg. Ha a megbeszéltekről emlékeztető készül, akkor az email a legjobb. Ha egy témát kell megvitatni, akkor a személyes találkozó. Ha ez nem lehetséges, akkor a telefon is megfelelő. Nagyon fontos kérdésekről személyesen kell egyeztetni, jó látni a másik félnek a szemét, meggyőződni, hogy ő is azt értette-e alatta, mint én. A videókonferenciákat nem szeretem, mert azt látom, hogy a résztvevők fejben nincsenek annyira ott, nem végzik el azt a munkát, amit személyes meetingen igen. Ha csapatot akarsz építeni, akkor le kell ülnötök egymás mellé.
Mikor gondolkodik stratégiai kérdésekről? Van olyan helyzet, ami erre alkalmas?
Reggel az edzőterem ideális erre. Vezetés közben szintén. Például Prágába, Pozsonyba, Belgrádba autóval megyek, amikor egyedül vagyok és sok mindenről tudok gondolkodni. A golfozás szintén egy ilyen helyszín.
Mennyi órát dolgozik egy nap?
Sosem számoltam. Ha az irodában vagyok 8-10 órát ott töltök, de otthon is válaszolok meg emaileket az okostelefonról.
Mikor eszik?
A fiaimmal reggelizek, vagy ügyfelekkel, kollégákkal ebédelek, megesik, hogy a versenytársakkal. Utóbbi főleg a fair versenyfeltételek és a friss törvényi szabályozások megbeszélése miatt szükséges.
Mikor indul haza?
Este 6 körül. A fiaimért elmegyek a délutáni edzésük végére a Komjádiba és együtt indulunk haza. 7.30 körül érkezünk, a feleségem és a 8 éves lányom már vár bennünket.
Hogyan zajlik az este?
Vacsorázunk. Ha valamilyen jó meccset adnak a tévében, akkor megnézzük. Főleg a Real Madrid meccseit, mert a fiúk nekik szurkolnak. Aztán 9-10 között fekszünk, mert reggel korán kelünk.
Miként telnek a hétvégék?
Szombat reggel még edzésre vagy versenyekre viszem a gyermekeket. Utána kikapcsolódással, igyekszem nem dolgozni.
Hosszabb szabadság?
Az országos bajnokság július végén végződik, augusztus 20-a után iskola, így korlátozottak a lehetőségek. Idén San Franciscóba megyünk.
Milyen gyakran látogat el Írországba, ahol felnőtt?
Régebben többször mentem, most évente egyszer-kétszer. Édesanyám, fiú és lánytestvérem ott élnek.
Hogyan gyűjt infókat arról, mi történik a világban?
Nyomtatott újságot nem olvasok, az ír rádiót hallgatom, angol online gazdasági portálokat böngészek.
Milyen közösségi rendezvényeken vesz részt?
Visszafogott a társasági életem. Főleg munka ügyben megyek esti rendezvényekre, ahol ügyfelekkel találkozom. Ritkábban előfordul, hogy kamarai eseményekre is ellátogatok. Privátban pedig úszóversenyekre járok el a családdal.
A cikk megjelent a Haszon magazin 2018. júliusi számában.
A nyitóképen Kós Hubert olimpiai győzelme után. Forrás: MTI.