Lássuk, hogy működik a gyakorlat!

Az elmúlt alkalmak során részünk lehetett számos coaching gyakorlatban, amikor egymást coacholtuk, ki coach volt, ki coachee, ki megfigyelő. Vagy együtt coacholtunk egy csoporttársat sokan. Persze közben célzottan gyakoroltunk bizonyos esz
Az elmúlt alkalmak során részünk lehetett számos coaching gyakorlatban, amikor egymást coacholtuk, ki coach volt, ki coachee, ki megfigyelő. Vagy együtt coacholtunk egy csoporttársat sokan. Persze közben célzottan gyakoroltunk bizonyos eszközöket, Komócsin Laura, a Business Coach Kft. ügyvezetője, senior executive coach útmutatásai mellett. Mi minden segíthet a célunk kijelölésében, annak tisztázásában, hogy mit szeretnénk elérni? Hogyan találhatunk minél több alternatívát egy dilemma megoldására?
Minden alkalom nagyon tanulságos volt, hiszen egy-egy ember dilemmájával foglalkoztunk élesben, bár csak korlátozott időben, és persze a tanuló sutaságaival egyetemben, mégis a visszajelzésekből úgy tűnt, hogy sikerült eredményt elérni, akár csak azzal, hogy néhány jó kérdés mentén új gondolatok születtek a témával kapcsolatban, amiben az illető el volt akadva, vagy egy-egy jó eszközzel más megvilágításba került egy-egy probléma.
A sok eszköz közül csak néhányat említenék meg a teljesség igénye nélkül, amelyek rám hatást gyakoroltak. Persze ezek szubjektív dolgok, hiszen kinek, mi jön be jobban, vagy tűnik szimpatikusabbnak a használata. Egy coachnak mindenesetre az eszközöknek széles tárháza áll rendelkezésre, amelyekkel dolgozhat, a coacheera és a felmerülő, támogatandó helyzetre szabva. Tanulóként nem feltétlenül könnyű ezek között válogatni, navigálni, de éppen erre jó a gyakorlat.
Számomra érdekes volt például a példakép keresése, amikor az ember valamilyen célt szeretne elérni. Az adott célnak megfelelően találni valakit az ember környezetében, aki az adott dologban jó, akire fel lehet nézni, akitől tanulni lehet, tapasztalatot felhasználni saját esetünkre. Hol is állunk mi magunk az adott pillanatban a szükséges skill terén, hová szeretnénk eljutni benne, és ehhez mit kell tenni. Nem univerzális példaképekre kell gondolni, hanem akár egy-egy dologra, amiben valaki jó.
Aztán ott volt az üzleti életben gyakran használt smart, pure és clear célok kijelölése, ami a coaching folyamatban, és nyilván a mindennapi életben is nagyon hasznos lehet, hogy végigondoljuk egy tervezett lépés, döntés kapcsán, hogy a cél, amit el akarunk érni, mennyire reális, tervezhető, mérhető stb.
Aztán, ha az irány megvan, amerre el akarunk indulni, akkor jön az alternatívák gyűjtése, ami mindazt igyekszik elősegíteni, akár teljesen out of the box módszerekkel, hogy olyan gondolatok furakodhassanak be a dilemmával küzdő ember fejébe, amelyekre korábban nem gondolt, mert már túlzottan beszűkülten koncentrált a problémára. Csoportosan ez azért tud pláne működőképes lenni, mert amennyire sokfélék vagyunk, annyira más szemszögből tudunk ránézni egy dologra, így az ötletek száma is megsokszorozódik. Akár egy-egy teljesen véletlenszerű szó indíthat el szokatlan gondolatfutamokat, vagy egy kockával kidobott kép, az adott dologgal kapcsolatban az érzéseinket, igényeinket nevesítő kártya.
Az meg már egészen remek dolog, ha akciótervet is sikerül felállítani a meghatározott cél eléréséhez, hiszen akkor a feladat is konkrét, a szándék is megvan, már csak lépni kell.