logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Archívum
mobile logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
publikálva: 2024.01.20 - 1 éve
Kiss Ildikó

4 bevált eszköz a vállalati jóllétért

A munkavállalók holisztikus megközelítése elengedhetetlen HR feladat. Egyrészt a wellbeing alapvető emberi jog, másrészről, ha egy szervezet lépéseket tesz, hogy növelje a munkavállalók vitalitását, jóllétét akkor azt az üzleti produktivitásban is mérni fogja. Az alábbiakban 4 jól működő, erőteljesen megfontolandó javaslattal jövök.

Szenvedsz, küzdesz vagy boldogulsz?

Tudom, a válasz relatív. Ezért inkább azt kérdezem: Már feljövőben vagy?

A Gallup globális kutatása szerint az elégedett élet öt eleme

  • karrier
  • összetartó-megtartó közösség
  • kapcsolatok-kapcsolódások
  • pénzügyi helyzet
  • fizikális állapot

A kutatás azt is alátámasztja, hogy a fentiek közül a karrier-jóllét az, ahol a legrövidebb időn belül a legnagyobb hatást érjük el.

Cégvezetőként, HR szakértőként láthatod, hogy a jóllétünknek kulcsfontosságú eleme a ránk szabott munkakör és a vonzó munkahely. 

A tisztánlátáshoz közelebb kerülhetsz a munkaköri elvárásokat felmérő Predictive Index Job Assessment ä és a munkakör betöltőjének a PI viselkedés mintájának összehasonlításával.

A Gallup felmérése szerint a munkavállalók akár 70 %-a is küzd vagy szenved, ezért egyértelmű, hogy a menedzsmentnek el kell gondolkoznia azon, hogyan segítheti elő a munkavállalók boldogulását.

Javaslom, kezdd azzal, hogy megméred a kiindulási állapotot. A Gallup az alábbi képen látható „Cantril Self-Anchoring Striving Scale”-t használja, amit akár Jóllét Skálának is nevezhetünk. Két, egyszerű kérdésre adott válasz alapján értékes információt nyerhetsz arról, hogy a Te szervezetednél a munkavállalók szenvednek, küzdenek vagy boldogulnak.

  1. A létra melyik fokán állsz jelenleg? (1-10) 
  2. Mit gondolsz, melyik fokon állsz majd körülbelül öt év múlva? (1-10) 

(Én elgondolkoztam azon, mennyire reális a fent említett öt év, számomra a jóllét szempontjából nagyon távolinak tűnik – én lehet, hogy 6 hónapot használnék.)

Íme négy eszköz, amelyet szinte minden szervezet mérlegelhet és megléphet annak érdekében, hogy a munkavállalók boldoguljanak munkakörtől, beosztástól, illetve a munkaviszonyban eltöltött időtől függetlenül.

1. Tegyél róla, hogy minden munkavállaló ismerje meg és tudatosítsa a saját erősségeit 

Nem szükséges hosszas és bonyolult vizsgálatokra költeni, egy hiteles, validált pszichometriai eszköz riportja is ideális kezdőlépés lehet. Jó szívvel ajánlom a Predictive Index Viselkedési Felmérést ehhez, ami 3-6 perc alatt kitölthető és automatikusan generál riportot az erőforrásainkról. A Predictive Index szoftver segítségével a kitöltő és a vezetője azonnal megkapják a riportot.

Kétségkívül, az erősségekre építeni sokkal hatékonyabb, mint a gyenge pontokra összpontosítani és azokat fejleszteni. A munkavállaló veleszületett erősségeire fókuszálás a kollégát produktívabbá, a szervezetet versenyképessebbé teszi. 

2. Távolítsd el a toxikus embereket

Először is hadd mondjam el, hogy coachként tapasztalom és hiszem, hogy mindenkiben ott rejlik a tanulási, a fejlődési lehetőség.

Amennyiben úgy látjuk, hogy mi magunk vagy valamelyik munkatársunk nem a kellő mértékben birtokolja a fentieket, kell legyen bennünk annyi bátorság, hogy a realitással szembenézzünk. Belátásból, saját elhatározásból fakadó változtatási hajlandósággal, egyénileg, coach vagy egyéb szakember segítségével van lehetőség a berögzült viselkedés megváltoztatására.

Vannak azonban olyan abuzív típusok, akiknek kis esély jósolható, hogy ezt az utat bejárják. Ők nem tudnak értékteremtő tagjaivá válni egy gondoskodó, emberközpontú kultúrának, amelyet a munkavállalók boldogulására törekvő szervezeteknek képviselniük szükséges. 

Látnod kell, hogy ezek a vezetők, kollégák ugyanolyan magas kockázatot jelentenek a szervezet számára, mint bármilyen más kockázat, beleértve a pénzügyi, jogi kockázatokat is. A toxikus emberek vagy elűzik a beosztottakat, kollégákat vagy ha nem, akkor stresszesek lesznek és szoronganak, így nehezen hozzák ki a legjobbat magukból.

Ezeket a személyzeti döntéseket tiszta fejjel és értő szívvel kell meghozni.

3. Tanítsd meg a vezetőket profilozni, hogy célirányosan, személyre szabva inspirálhassák beosztottjaikat 

Tapasztalatom szerint a legtöbb vezetőnek van igénye, hogy fejlődjön és jobb vezetővé váljon. Nem csak drága tréning sorozatokban gondolkodhatunk, hanem olyan személyre és csapatra szabott támogatásban is, ami elősegíti a tudatos vezetői működést. Támogatja, hogy a vezető jobban megértse a kollégái zsigeri működését, csapatban betöltött szerepét, kommunikációs, együttműködési stílusát. Legyen tisztában a vezető azzal, hogyan adjon visszajelzést, miként győzze meg kollégáit és mire ügyeljen kifejezetten a fejlesztő értékelő megbeszéléseken egy-egy beosztottal kapcsolatosan. Hatékony, a munkahelyi wellbeing szempontjából, ha olyan tudást adunk a vezetőknek, amellyel mások jóllétét, komfortját támogatja és még a munkanapok is gördülékenyebben telnek.

Én ehhez a Predictive Index Viselkedés Felmérés riportjait és a vezetőknek szóló menedzselési útmutatót használom. Jó látni, milyen magabiztosságot ad a profilozás képessége a vezetőknek és a csapattagoknak egyaránt.

4. Tedd a jóllétet a karrierfejlesztés részévé mindenki számára

2024-ben az egészséges élet, jóllét előmozdítása és támogatása elengedhetetlen eleme a karrierfejlesztésnek. Ez egy egyértelmű üzenet, hogy a menedzsment értékeli és megbecsüli a munkavállalókat. A fentiek hatására javul az életvitelükkel kapcsolatos elégedettségük. A jólléti kezdeményezéseknek a munkahelyi programok egyik pillérét kell képeznie.

Tisztában vagyok vele, hogy a fent vázolt lépések megtételéhez jelentős szervezeti elkötelezettségre és erőfeszítésre van szükség. Bevezetésükkel olyan szervezeti kultúrát építhet a cégvezetés, amelyben mindenki boldogul és ez egy rendkívül izgalmas munka és kihívás is egyben.

 

Címkék:
Kiss Ildikó

A szerző a The Predictive Index magyarországi partnere, a bostoni központú menedzsment tanácsadó vállalat hazai képviseletét ellátó Foresight Solutions Kft. ügyvezető igazgatója. A magatartástudományi alapokon nyugvó viselkedési-, kognitív-, munkaköri- és csapatdinamikai felmérések képezik kiemelt szakterületét. Támogatásával a Predictive Index munkavállalói készség- és kompetenciaértékelő rendszerét sikeresen vezették be a pénzügyi- és szolgáltató szektor, a gyártóipar, a kis- és nagykereskedelem legnagyobb magyar és multinacionális vállalatai, több intézmény és a kkv-szektor számos szereplője.

A szerző összes bejegyzése
Bejegyzések, amik még érdekelhetnek
2025-07-02 14:15:43
Grade rendszer – A csapatok építésének alapja
2025-07-01 09:23:39
Termékeny zűrzavar
2025-06-30 07:46:15
KvantHumanisztika Kurzus 2
Kiss Ildikó⎮Predictive Index

Viselkedéstudományi alapokon nyugvó készség- és kompetencia felmérő platformunkkal, képzésekkel, workshopokkal és coaching szakértelemmel támogatjuk a magyar vállalatvezetőket és HR szakembereket abban, hogy innovatív HR megoldások és tudatosan felépített people menedzsment segítségével kihozhassák a maximális üzleti teljesítményt munkatársaikból, vállalatukból, és a legjobb munkahellyé tegyék cégüket. Kommunikációs anyagaink - legyen szó erről a blogról, social media felületeinkről vagy egyéb médiamegjelenéseinkről - egyaránt azt szolgálják, hogy szakmai inspirációval, ismeretterjesztéssel és motiváló gondolatokkal segítsük ügyfeleinket céljaik elérésében.

A blog összes bejegyzése
Hirdetés
A szerkesztő ajánlja
  • 2024-04-02 16:03:10 | Kaló István

    Informatikusok Magyarországon: Alkalmazott vagy Vállalkozó? - Fókuszban az IT Contracting

Cimkefelhő
hr coaching álláskeresés karrier e-learning vezetés motiváció munkavállaló állásinterjú vezető munkáltató toborzas állás elearning Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda önéletrajz Scotwork tárgyalás Munka Törvénykönyve tárgyalástechnika stressz munka coach Linkedin Dr. Kocsis Ildikó felmondás képzés scotwork kiválasztás szervezetfejlesztés vezetőfejlesztés változás érthető jog tippek online tanulás szabadság profitárgyaló tanulás önismeret siker tárgyalásikészség-fejlesztás
Widget Image

Főszerkesztő: Karácsony Zoltán

E-mail : zoltan.karacsony kukac hrportal.hu

Felelős kiadó: Markovics András

A HR Blog.hu kiadója a HR Portal.hu

A szerkesztőség címe: 1135 Budapest, Petneházy u. 55. I./7.

Telefon: +36 (1) 781 75 96

Gépház

Blogger bejelentkezés

Blogger regisztráció

Adatvédelem

Kiadónk további kiadványai

hrportal.hu

munkaugyi.hu

hrclub.hu

allasportal.hu

edenkert.hu

haziallat.hu