Így legyél kiváló toborzó! A legjobb tippek Neked!

Tapasztalatom szerint magas azon cégek aránya, akik nagyon megküzdenek egy kompromisszum-mentes új kolléga felvételével. Ebben a bejegyzésben azt járom körbe, hogy toborzó szakemberként mit tudsz tenni a professzionális kiválasztási folyamatért és azért is, hogy a minimálisra csökkentsd a jelentkezők ghostolását a folyamat során.
Hogyan lesz egy jó interjúztatóból kiváló interjúztató?
Erről olvashatsz alább.
Először is nézzünk rá a jó toborzó tulajdonságaira.
A jó toborzók rendezettek, átolvassák a kísérőleveleket, és összeállítanak egy releváns kérdéslistát. Szorgalmasok, és az aktív hallgatás gyakorlása közben is tudnak jegyzetelni. Barátságosak, pozitív testbeszédet mutatnak, fenntartják a szemkontaktust, és nyitottak az interjúra. De ez még nem garantálja a sikert!
Egy kiváló interjúztató egy szinttel mélyebbre megy a felkészülésben. Felméri mind a munkakör igényeit, mind a jelölt szakmai felkészültségét, szervezeti kultúrához valló illeszkedését és kalkulál a csapatdinamikai hatásokkal és minimálisra csökkenti a tudattalan torzítások kockázatát.
Íme néhány lépés a megfelelő felkészüléshez:
1. A kiválasztás alfája: a munkakör naprakész feltérképezése
Készítsd elő a jelentkezőket a sikerre már jóval azelőtt, hogy elkezdenék az interjút.
Győződjél meg arról, hogy munkakör leírása vonzó, pontos és naprakész. Egyeztessél az érdekelt felekkel, a jelenleg a pozícióban dolgozókkal, illetve a vezetőjükkel. A munkaköri kiírás tartalmazzon olyan aktivitást kifejtő igéket, amelyek a helyes viselkedési illeszkedést képesek mérni, figyelj a munkatapasztalatra és az elvárt készségekre is.
Tegyük fel, hogy a Termékfejlesztő munkakörbe keresel egy új munkatársat. A munkakör folyamatos innovációt és agilitást igényel. Tehát, az ideális jelölt:
- Lássa az átfogó képet és akarja formálni a jövőt
- Értékelje, hogy „nyomot hagy” a munkássága egy-egy projektben
- Tudjon gyors ütemben dolgozni
- Éltesse a változás, tudjon dinamikus hatások közepette működni
- Képes legyen kockázatot vállalni
A szigorú specifikációk használata elriaszthatja vagy kizárhat olyan a jelölteket, akik egyébként erősen alkalmasak a szerepre. Használd az adatokat és a szavakat felelősségteljesen és mindig törekedjél arra, hogy könnyen befogadják azokat.
2. Pontos profilozás gyorsítja a jelentkezők jelöltté válását
Az önéletrajzok átnézése közben figyelj arra, hogy a jelentkezők jellemzői megfeleljenek a munkakör elvárt viselkedési jellemzőinek.
Vegyük a korábbi Termékfejlesztői példát. Legyen a jelölt:
- Független
- Gyors tempójú
- Proaktív
- Kockázatvállaló
Ne feledd, az önéletrajz csak egy, a sok adatsor között. Fontos, hogy a teljes képet, tehát az össz-egészet vegyük figyelembe a szűrési folyamat során. Ez magába foglalja a pszichometrikus eszközök eredményeit (viselkedési és kognitív tesztek), a hard és soft skilleket, a munkatapasztalatot és a referenciákat is.
Készítsd elő a megfelelő kérdéseket!
Miután megismerted a jelölt hátterét, tervezz meg egy strukturált interjút, azaz állíts össze olyan interjúkérdéseket, amely kellő mélységben feltárja a jelölt meglévő- és a betöltendő pozíció elvárt kompetenciáinak az illeszkedését.
Ehhez a Termékfejlesztői munkához a következőket kérdezheted az interjúalanytól:
- „Mondj egy olyan esetet, amikor egy projekt vezetését kellett vállalnod.”
- „Írja le azt az időszakot, amikor több, egymással versengő prioritást kapott. Hogyan kezelte a helyzetet?”
- „Mit tettél akkor, amikor egy népszerűtlen ötletért harcoltál? Hogyan kezelted a konfliktust?"
A Predictive Index szoftver kiváló eszközöket biztosít az interjúk magabiztos vezetéséhez. A PI Job Assessment segít a munkakör pontos feltérképezésében az érintettek online bevonásával, amivel időt és energiát spórolhatsz meg magadnak. A jelöltek pozícióhoz illeszkedéséhez egyénre szabott interjúkérdéseket generál a PI Szoftver, ami segíti a profi interjú elkészítését.
3. Gondosan ügyelj a kulturális illeszkedésre!
A viselkedési és a kognitív megfelelés önmagában nem garantálja a jelölt kulturális illeszkedését, ezért készítsél szervezeti kultúrával összefüggő kérdéseket is, hogy tisztán lássad, hol vannak az átfedések, illetve a hiányosságok.
Ha a céged szervezeti kultúrája az innovatív gondolkodást, a gyorsan változó körülményekhez való igazodást helyezi előtérbe, akkor az alábbi kérdésekre érdemes választ keresni:
- „Az egyik alapértékünk az innováció: mit jelent ez az Ön számára?”
- „Ön olyan ember, aki szívesebben követi a szabályokat, vagy inkább megszegi azokat? Miért?"
- „Meséljen egy olyan esetet, amikor szoros időkeretek közötte kellett egy problémát megoldania. Hogyan élte meg? Milyen megoldásokat használt? Mi lett az eredmény?”
A kultúrához való illeszkedés mellett a „kultúra színesítésének” is van hozzáadott értéke. Elképzelhető, hogy a jelölt „közepesen kilóg a sorból” és ezáltal tudja színesíti azt. Ez lehetővé teszi az egysíkú gondolkodást és támogatja a torzítások elkerülését, a munkahelyi sokszínűséget és a befogadást.
4. Kalkulálj a csapatdinamikai hatásokkal!
Ahhoz, hogy egy jelölt csapatdinamikában betöltött szerepét megvizsgálhassuk értenünk kell a csapat erősségeit és hiányosságait, hiszen egy munkavállaló nem csak adott pozíciót tölt be, hanem része egy tágabb rendszernek. A team tagok, több irányban kapcsolódnak, jelentenek „felfelé” és ezáltal blokkolhatnak vagy felrázhatnak egy adott dinamikát. Ezekre a PI szoftver Team Discovery alkalmazásában találsz kapaszkodókat és támpontokat.
5. Így csökkentsd a tudattalan elfogultság kockázatát!
Használj egységes értékelősablont és értékeld következetesen a jelentkezőket. Hozz létre egy számodra jól használható és egyértelmű sillabuszt, amelyben feltünteted a jelölteket és 1-től 10-ig terjedő skálán értékeled őket az alábbiak szerint.
- Önéletrajzban foglalt adatok (végzettség, tapasztalat, soft és hard skillek, referenciák)
- Viselkedési illeszkedés
- Kognitív megfelelőség
- Kulturális illeszkedés
- Csapat dinamikában elfoglalt szerep
A professzionális kiválasztás kezdetektől fogva megfelelő stílusú kommunikációra, korrekt tájékoztatásra és az ígéretek betartására épül.
Első körben vázold fel a teljes folyamatot a jelentkezőknek. Tájékoztasd, hogy az interjún kik fognak részt venni és milyen további lépések várhatóak. Tudasd a jelöltekkel, hogy mennyi időbe telhet, mire minden lépés megtörténik és azt is, hogy hogyan és milyen időközönként tájékoztatod a folyamatról.
Ez megadja a megfelelő alaphangot a jelöltek számára, és befolyásolja a hozzáállásukat és a viselkedésüket az egész folyamatban. Jól tükrözi a vállalati kultúrát és növeli a munkáltatói márka hitelességét. Az őszinteség és a korrekt tájékoztatás csökkenti a ghostolás gyakoriságát.