Wellbeing tippek és praktikák

A „well-being” kifejezést manapság egyre gyakrabban használjuk, ez magyarul jóllétet jelent, két ll-el. A magyar nyelvben a két szó (jólét/jóllét) közti eltérés csupán egy betű - ezért látjuk gyakran összekeveredve őket - a jelentésbeli különbség mégis óriási. Még a beépített helyesírás ellenőrző is rosszul tudja (most is állandóan javítaná, ha hagynám).
A “jó életről szóló” nézetek átalakulóban vannak, prioritásaink is változnak. A wellbeinget általában nyolc dimenzió határozza meg: mentális, érzelmi, fizikai, szociális, pénzügyi, spirituális, környezeti és szakmai. Ezek a dimenziók kölcsönösen függenek egymástól és befolyásolják egymást.
Biztosan Te is találkoztál már “wellbeing üzenetekkel” háztartási termékeken, például bögréken, párnákon, pólókon és pulóvereken. Az emberek természetes módon kedvelik a pozitív üzeneteket, és élvezik, ha emlékeztetik őket arra, hogy “mi a fontos az életben”, hogyan „kell” gondolkodni, érezni és cselekedni.
De az élet sokszor kegyetlen, és rádöbbensz, fényévekre vagy az ideális állapottól, vagy akár csak a mára kitűzött feladataid elvégzésétől…
Elkezdtem töprengeni: melyek is azok a jólléti praktikák – amelyek segítenek az embereknek gyorsan visszatérni egy boldogabb lelkiállapothoz? Elkezdtem összeszedni az összes eszközt és gyakorlatot, amelyek segítenek abban, hogy jobban kapcsolódj önmagadhoz, egészségesebbnek, boldogabbnak vagy akár egy picit megvilágosodottnak érezd magad.. Bár a legtöbb tippet magam is kipróbáltam, egyes gyakorlatok nem ajánlottak mindenkinek, viszont mindenképpen érdemes őket átnézni, és a kedvedre valókat ki is próbálni.
Az alábbiakban az 50 legjobb boldogsághoz vezető wellbeing tipp:
1. Végezz zuhany-meditációt. Gyakorolhatod a multitaskingot zuhanyzás közben is, hogy a víz elmossa a stresszt és a szorongást. Koncentrálj a vízre a bőrödön. Képzeld el, hogy a zuhany ereje elmossa negatív gondolataidat. Képzeld, hogy a félelem, a megbánás és a harag feloldódik a bőrödön keresztül, és a lefolyóban kavarogva távozik. Felszabadító érzés!
2. (jég) hideg víz – A friss (de ezúttal hideg) víz használatának egy másik változata. Ha a tested hideg hőmérsékletnek teszed ki, garantáltan felpezsdítő élményben lesz részed.. Az elmúlt években a hideg (esetenként jeges) vizes terápia komoly népszerűségre tett szert, mely számos jótékony egészségügyi hatással jár. Vannak, profi sportolók, testépítők és hírességek, még az egész testes krioterápiára (magyarul “hidegszauna”) esküsznek, bár ebben pont a hideg víz hiányzik. Ezt a terápiát az jellemzi, hogy rövid ideig zárt térben állunk, miközben rendkívül hideg levegő keringetnek körülöttünk. Mivel a teljes test krioterápia viszonylag drága és nem széles körben elérhető, az otthoni zuhany megfizethető alternatívát kínál. A módszert otthonod kényelméből, hideg zuhany alatt gyakorolhatod. Kezd langyos vízzel, és fokozatosan válts hidegebbre, ameddig még el tudod viselni. Próbáld meg többször is, hogy a szervezeted hozzá tudjon szokni. Reggeli rutinhoz ideális! A skandinávok (leginkább a finnek) a szaunakultúrát és az azt követő jegyes vízben megmártózást tökélyre fejlesztették, és láss csodát, a megfázást hírből sem ismerik. Szóval lehet benne valami.
3. Világíts! Tanulmányok azt mutatják, hogy egy sötét szobákban sötétebb gondolataink támadhatnak, illetve, ha erős fényben töltesz időt (kint a napon vagy bent egy nagyon jól megvilágított helyiségben) az boldogabb agyi kémiát teremthet. Ezt szem előtt tartva fontold meg a meleg fényű led izzók használatát az áram költségek megtakarítása érdekében!
3. Lássunk valami sárgát! Vegyél fel egy sárga inget vagy blúzt. Vásárolj sárga virágokat.. "A sárga javíthatja a hangulatot és az önbecsülést" - mondja Angela Wright színpszichológus. Bizony, a színeknek is hatalma van, próbáld csak ki!
4. Sétálj a zöldben!. A zöldülő tavaszi, nyári vagy őszi természettel körülvéve jót tesz a lelkünknek és testünknek a napi séta. Menj el egy túrára (próbáld ki az Országos Kéktúrát) – vagy sétálj a helyi parkban. Ebédszünet után (ha van) még a kis kerted is megteszi. Próbáld ki a lépcsőt a lift helyett, tégy rövid sétákat az irodában, a teraszon, vagy biciklizz autó helyett. Az megfelelő testmozgás alapvető fontosságú, a nap folyamán történő mozgás megőrzi az energiát, valamint jót tesz az elmének és a testnek, különösen, ha ülőmunkát végzel.A lépésszámláló figyelése segít abban, hogy megtudd, mennyit mozgtál ténylegesen a nap folyamán, és arra is ösztönözhet, hogy kihívást jelentsen egy bizonyos lépésszám elérése minden nap. Még ha nincs is okosórád, a telefonodon biztosan van lépésszámláló.Tűzz ki napi célt!
5. Hallgasd a madarakat. Ha te is korán kelő típus vagy, a reggeli rutinod kezdődhet azzal is, hogy az ablakból vagy a teraszról bámulod és hallgatod a madárcsicsergést. (forgalmas és zajos helyen élő megrögzött városlakóknak szintén van rá