Karrierváltáson gondolkodsz? Önkénteskedj!
Hogyan segíti az önkéntes munka a karrierépítésed, pályamódosításod?
Aki már eléggé biztos benne, hogy a jelenlegi munkáját nem szeretné sokáig csinálni, és van is elképzelése, hogy milyen irányba menne tovább, még mindig számtalan akadállyal találhatja magát szembe: hogyan adja el magát az állásinterjún? Honnan tudja, hogy képes lesz az új munkakört betölteni? És ha érzi is, hogy menne neki, mivel tudja alátámasztani, releváns tapasztalatok hiányában?
A karrierváltás súlyos döntés, és elengedhetetlen hozzá, hogy tisztában legyünk azzal, milyen célok, feladatok motiválnak, mik a számunkra legfontosabb értékek, mik az erősségeink, melyekre építhetünk.
Az önismeret fejlesztésének egyik legnagyszerűbb módja az önkénteskedés.
Milyen hatással van a rendszeres önkéntes munka a karrieredre, különösen, ha karrierváltást tervezel?
- Kitaláltad, hogy otthagyod a könyvelést, és elmész pandagondozónak? Ha szeretnél megbizonyosodni róla, hogy neked való a vágyott állás, először nem árthat, ha önkéntesként belepillantasz, milyen is az adott közegben dolgozni, és mondjuk elmész az állatkertbe önkéntesnek hétvégente. Így megtapasztalhatod, hogy tényleg olyan-e az álommunka, ahogy azt képzelted, és a biztos egzisztenciád megtartása mellett tudsz kísérletezni.
- Olyan képességeket fedezhetsz fel magadban, amiről eddig nem is tudtál. Ha például egész nap a számítógép előtt ülsz és excel táblázatokat gyártasz, kevés az esély rá, hogy megtapasztald, hogyan tudsz megszervezni egy rendezvényt, tucatnyi embert koordinálva. Önkéntesként viszont bekapcsolódhatsz mondjuk egy hátrányos helyzetű gyerekeknek szóló program megszervezésébe, és ezáltal rájöhetsz, hogy még ez is megy neked!
- Biztosan vannak olyan területek, amelyek nehezebben mennek, és a jelenlegi munkakörödben nem is tudod fejleszteni ezeket. Önkéntesként viszont kipróbálhatod magad olyan feladatokban is, amelyek ezeket a képességeidet teszik próbára, sőt, fejlesztik. Ha rászoruló emberekkel foglalkozol, javulni fog az empátiád, a kommunikációd, a stressztűrő-képességed. A különféle programok kitalálásával, megszervezésével, lebonyolításával fejlődhet a kreativitásod, az együttműködési készséged, a szervezési készségeid, vagy a prezentációs képességed is.
- Ha a vágyott állás megpályázását követően behívnak interjúra, nem csak a munkahelyi-, de az önkéntes munkában szerzett tapasztalataid is elmondhatod, alátámasztásul, miért is te vagy a legjobb választás az adott munkakörre. Az interjúztató azt is joggal feltételezheti majd rólad, hogy szívesen teszel a közösségért, lehet rád számítani, jól dolgozol együtt másokkal, vagyis értékes tagja lehetsz egy munkaközösségnek.
- Nem mindegy, hogy az állásinterjúra lehangolt, kiábrándult lelkiállapotban érkezel (hiszen nap mint nap olyan munkát végzel, amit nem szeretsz és ahonnan menekülnél), vagy a körülményekhez képest nyugodtan, optimistán. Az önkéntes munka megadhatja neked azt a sikerélményt és jó érzést, ami jelentősen javítja a hangulatodat, és ezáltal jobb benyomást is fogsz kelteni az interjúztatóban.
- És végül, akár olyan ismeretségekre is szert tehetsz az önkéntesekből álló új közösségben, ami segíteni fogja az elhelyezkedésed: lehet, hogy valamelyikük pont olyan területen dolgozik, ahová te szeretnél bekerülni, és örömmel fog beajánlani.
Nincs más dolgod, mint keresni egy szimpatikus alapítványt vagy egyesületet, és felvenni velük a kapcsolatot, hogy milyen módon tudnál becsatlakozni a náluk folyó munkába! Kormos Lilla, coach