logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Archívum
mobile logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
publikálva: 0000.00.00 - 2027 éve
Horváth Gábor PCC

A virtuális teamek sérülékenysége

Ha dolgoztál már virtuális csapatban, biztosan tudod annak nehézségeit, buktatóit. Miként lehet csökkenteni a virtuális távolságot, és ezzel a csapat sérülékenységét?

Ha virtuális csapatban dolgozol, biztosan tudod annak nehézségeit, buktatóit. Miként lehet csökkenteni a virtuális távolságot, és ezzel a csapat sérülékenységét? Sokak kérdése ez, és éppen erre ad használható értelmezési modellt Karen Sobel-Lojeski kutatása, amelyet a Stony Brook University-n végzett. A kutató a virtuális távolságot, azaz a sérülékenységet 3 féle távolság összegeként határozza meg.

1. Fizikai távolság: a tagok földrajzi elválasztottsága, beleértve az időzónákat is, és azt, hogy pl. egy cégnél dolgoznak-e.
2. Operatív távolság: a kommunikáció típusa (csupán virtuális, vagy a csapat tud találkozni face-to-face is a projekt létfontosságú mérföldköveinél), az online kollaborációs eszközök elérhetősége és ismerete, a külső követelmények (pl. más projekten való dolgozás) ereje.
3. Kapcsolati távolság: a kulturális különbségek, a kommunikációs különbségek, a hierarchikus különbségek, a korábbi ismeretségek és a kölcsönös egymásra utaltság mértéke (közös múlt vagy közös jövő).

Például, egy közepes méretű cégben dolgozó pénzügyesek között, akik az ország különböző irodáiban végzik munkájukat közös projektben egy virtuális csapatban, alacsony lehet a fizikai és az operatív távolság. Ha ebben az esetben magas a kapcsolati távolság, az működési problémákat vetíthet előre, míg ellenkező esetben, egy magas fizikai távolsággal és alacsony operatív és kapcsolati távolsággal rendelkező csapatban valószínűbb a gördülékeny együttműködés.
A 3 tényező összege egy előrejelzés a csapat sérülékenységéről, éppen úgy, mint amit orvosaink tesznek a vizsgálatok alapján arról, hogy például mennyire vagyunk kitéve szívbetegségnek.
Tehát: virtuális távolság (sérülékenység) = fizikai távolság + operatív távolság + kapcsolati távolság.

És mi az ára az ilyen sérülékenységnek? Sobel-Lojeski és csapata azt találta, hogy azokban a csapatokban, ahol magas a virtuális távolság, akár 90%-kal csökkenhet az innováció hatékonysága, 80%-kal eshet a bizalom foka és 60%-kal a projektek határidőn és budgeten belüli befejezettségének az esélye. Ezek elég erős statisztikák.
Hogy ezeket elkerüljük, álljon itt néhány tipp:

1. Ne becsüljük túl a fizikai távolság hatását. Egymáshoz közel dolgozókból álló csapatok jóval magasabb virtuális távolsággal rendelkezhetnek, mint a jóval szétszórtabbak. Melyik tényezőnek van a legnagyobb hatása a virtuális távolságra? Sobel-Lojeski azt találta, hogy messze a kapcsolati összetevőnek van a legerősebb hatása az innovációra, bizalomra és az eredményekre.

2. Ha ezreket spórolunk, milliókat veszthetünk. Sok cég durván megvágta az utazási költségeket, az online kommunikációs szoftverek pedig virágzanak. Igen, lehet, hogy százezreket spóroltunk, de tízmilliókat vesztettünk azon, hogy a projekt nem időre és nem olyan minőségben zárult, ahogy az ügyfelünk kívánta. Melyek azok a kritikus pillanatok, amelyeknél igenis utazni kell, mert személyesen kell ott lennünk az ügyféllel.

3. Mozdítsd meg a legnagyobb követ! Mint láttuk, a kapcsolati távolság csökkentésének lesz a legnagyobb hatása, hasonlóképpen ezt is lesz a legnehezebb befolyásolni. Módszerek, amelyeket kipróbálhatunk:
1. a “Take 5” módszer: 5 perces bejelentkező kör, ahol fél percben ki-ki elmondja, hogy van ma itt a meeting elején 
2. párosítsuk össze a lehető leginkább eltérő csapatagokat, és adjunk nekik apró közös feladatokat,
3. egyszerű történetmesélés: a tagok a meeting során történetek mesélnek a céges vagy privát mindennapjaikról
4. biztassuk a kollégákat, hogy használják a “rich” kommunikációs eszközöket, ahol képet is láthatunk másokról, így a nonverbális jelzések vétele is segíti a kommunikációt.

4. Az operatív távolság csökkentése. Felszabadíthatjuk a kollégákat időlegesen más versengő projektekből, vagy gyorstalpaló képzéseket szervezhetünk az online eszközök hatékony használatáról. Hogy ez mennyire nem könnyű? Emlékszem, amikor saját cégünk holland IT vezetője szervezett online meetingről szóló oktatást évekkel ezelőtt az új belépőknek, és csak harmadszori nekifutásra tudott időpontot egyeztetni.

„Ahogy egyre több csatornán kapcsolódunk, gyakran egyre elszigeteltebbnek kezdjük érezni magunkat, olyannyira, mint még soha azelőtt." Tegyünk egy lépést még ma ez ellen, és legyünk mi azok, akik ennek a mondatnak a kínzó igazságára rácáfolnak.

Horváth Gábor

https://www.linkedin.com/in/gaborhorvath1/

Címkék:
Horváth Gábor PCC

Közel 20 éves tapasztalat a vezetőfejlesztés, a coaching és a pszichológia területén multinacionális környezetben. Sportolok, gyereket nevelek, podcastolok, ápolom a kapcsolataimat, meditálok és közben kicsit mindennap hozzáadok valami pozitívat a környezetemhez.

A szerző összes bejegyzése
Bejegyzések, amik még érdekelhetnek
2025-07-02 14:15:43
Grade rendszer – A csapatok építésének alapja
2025-07-01 09:23:39
Termékeny zűrzavar
2025-06-30 07:46:15
KvantHumanisztika Kurzus 2
Horváth Gábor

Ez a blog azoknak szól, akik hisznek a fejlődés erejében – legyen szó vezetői képességek csiszolásáról, csapatok inspirálásáról vagy szervezeti kultúra átalakításáról. Célom, hogy friss, gyakorlatias és provokatív gondolatokkal támogassalak abban, hogy a maximumot hozd ki magadból és a szervezetedből. Ne a sablonok uralkodjanak, hanem az egyéni megoldások! Merülj el a témákban, és tedd a változást a mindennapjaid részévé!

A blog összes bejegyzése
Hirdetés
A szerkesztő ajánlja
  • 2024-04-02 16:03:10 | Kaló István

    Informatikusok Magyarországon: Alkalmazott vagy Vállalkozó? - Fókuszban az IT Contracting

Cimkefelhő
hr coaching álláskeresés karrier e-learning vezetés motiváció munkavállaló állásinterjú vezető munkáltató toborzas állás elearning Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda önéletrajz Scotwork tárgyalás Munka Törvénykönyve tárgyalástechnika stressz munka coach Linkedin Dr. Kocsis Ildikó felmondás képzés scotwork kiválasztás szervezetfejlesztés vezetőfejlesztés változás tippek érthető jog online tanulás profitárgyaló szabadság tanulás siker tárgyalásikészség-fejlesztás önismeret
Widget Image

Főszerkesztő: Karácsony Zoltán

E-mail : zoltan.karacsony kukac hrportal.hu

Felelős kiadó: Markovics András

A HR Blog.hu kiadója a HR Portal.hu

A szerkesztőség címe: 1135 Budapest, Petneházy u. 55. I./7.

Telefon: +36 (1) 781 75 96

Gépház

Blogger bejelentkezés

Blogger regisztráció

Adatvédelem

Kiadónk további kiadványai

hrportal.hu

munkaugyi.hu

hrclub.hu

allasportal.hu

edenkert.hu

haziallat.hu