Digitális detox - Ki mersz kapcsolni?
A britek 49, az amerikaiak 64 százaléka a vakációja alatt is naponta megnézi munkahelyi emailjeit. Ez derül ki egy idei brit életstílus felmérésből. A teljes kikapcsolás már a múlté lenne?
A Sunshine.co.uk felméréséből szinté
A britek 49, az amerikaiak 64 százaléka a vakációja alatt is naponta megnézi munkahelyi emailjeit. Ez derül ki egy idei brit életstílus felmérésből. A teljes kikapcsolás már a múlté lenne?
A Sunshine.co.uk felméréséből szintén kiderül, hogy az átlag brit 5 (!) digitális eszközt visz magával a külföldi nyaralására és 86 százalékuk ellenőrzi a wi-fi elérhetőséget a szállodában a foglalás előtt. És, kik a legveszélyeztetettebbek a kutatás szerint: a PR, marketing, értékesítési, média és jogi osztályok dolgozói. Sokan messiásként várják éves szabadságukat, és amikor végre ott vannak, akkor egyre kevésbé képesek az élményeket mélyen átélni és mások társaságát élvezni.
Miért lenne fontos ezt újra megtanulnunk? Egyfelől ezért. Másfelől azért, amiről Nicholas Carr a The Shallows: What the Internet is Doing to Our Brains című új könyvében ír, azaz, hogy a folyamatos online életmód közvetlenül összefüggésbe hozható a figyelmi időnk rövidülésével, a gyengébb koncentrációval, a felszínesebb gondolkodással, a csökkent kreativitással és a magasabb stressz szinttel. Egyszerűbben: a jelenlét hiányával.
Digitális detox
Kell-e ekkora árat fizetnünk azért, hogy állandóan elérhetőek vagyunk, és elérünk mindenkit, és lehet-e ez ellen tennünk? Rengetegen szeretnének teljesen kikapcsolni időszakosan, és az igény kielégítésére több cég is elindult érdekes új szolgáltatásaival. • Januárban a Selfridge’s nagyáruház elindította a Csend szobát (Silence Room), ahol cipő és telefon nélkül tudunk elvonulni egy kényelmes helyiségbe az Oxfrod Street zajától. • Amsterdam közepén a Kit Kat szponzorálásával ‘No Wi-Fi’ padokat létesítettek, amelyek 5 méteres körzetükben blokkolják a wifi jeleket. Jelszó: ”Take a break”. • Az Eva Restaurant Los Angelesben 5 százalék engedményt ad azoknak, akik a recepción hagyják mobil eszközeiket.
A digitális detox vakációkon a vendégektől elkérik a mobil eszközeiket a beszállásnál, és még egy life-coach segítségét is igénybe vehetik, hogy segítsen kitalálni miként tölthetik el kreatívan és tartalmasan szabadidejüket kedvenc eszközeik nélkül. Még drasztikusabb az a verzió, amikor a digitális bennszülöttek például a mongóliai Three Camel Lodge táborban nyaralnak a Góbi Sivatag közepén, ahol a legközelebbi televíziós adás vagy wi-fi elérési pont lehetősége 300 mérföldnyire van.
Te ki tudsz-e kapcsolni legalább 2 percre? Teszteld le itt: Do nothing for 2 minutes. Sikerült a képet nézni, a zenét hallgatni és kikapcsolni minden mást? Ha képes vagy rá, akkor élvezni fogod a digitális detox vakációt, ha nem, akkor pedig valószínűleg nagy szükséged lenne rá.
Kapcsolj ki
Szóval miként biztosítsuk magunk számára a kikapcsolást, és ezzel a teljesebb kikapcsolódást és újratöltődést?
Íme 7 tipp a digitális exithez:
1. Tegyünk egy elhatározást! Magától nem fog menni. Bocs. Beivódott rutinjaink és szükségleteink nem tűnnek el maguktól, hacsak nem helyettesítjük őket más rutinokkal erre az időre.
2. Az utolsó 2-3 napot a hosszabb nyaralás előtt tudatosan töltsük azoknak az ügyeknek a nyugvópontra helyezésével, amelyeket a legnehezebb elengednünk. Készítsünk hard copy-t vagy tegyük elérhetővé az email fiókunkat, mappáinkat ha ez lehetséges a csapatunk számára.
3. Értesítsünk mindenkit, akit érint arról, hogy mi most kikapcsolunk és nem leszünk elérhetőek. Ez még a személyes márkánkat is építheti mások szemében: “Jé, ez az ember még abban is profi, hogy miként kell kikapcsolni, nem hiába oly sikeres."
4. Mint minden addikciónál, kérjük a velünk együtt nyaralók támogatását, hogy sikerüljön elhatározásunk. Segít, ha társaink nem kapkodják elő percenként előttünk a kütyüjeiket.
5. Készüljünk fel programokkal, fizikai vagy más jellegű aktív, társas tevékenységekkel a digitális tevékenységek hiánya hagyta űr pótlására. Ez lehet sport, olvasás, társas játék, beszélgetés, alkotás, séta és ezer másféle jelenleg háttérbe szorított dolog.
6. Vigyünk magunkkal tollat és jegyzetfüzetet, mert az agyunk nem fog megállni, kreatív ötletek sora fog előtörni belőlünk a detox ideje alatt, és jó lesz, ha van nálunk valami, amire leírhatjuk őket old school módon.
7. A digitális detox után, vegyük sorra annak az élménynek a hozadékait, előnyeit, meséljük el azokat kollégáinknak is, és tervezzük meg a következő ilyen alkalmat.