logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Archívum
mobile logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
publikálva: 2014.12.14 - 11 éve
Horváth Gábor PCC

Miért olyan boldogtalanok a középvezetők?

Van egy téma, amelyik folyamatosan napirenden van a vállalatoknál, gyakran már-már az unalomig ismételgetve. Felsővezetők panaszkodnak róla a meetingeken, dolgozók frusztrálják miatta önmagukat a cigarettaszünetekben.

Nem, nem a fizetés, hanem az elkötelezettség. Vajon kik azok, akik a szervezetekben a legelégedetlenebbek, és miért? Intuitíve azt gondolnánk, hogy ezek a dolgozók a rosszul teljesítő, az alacsony keresetű vagy a szakképzetlen rétegek, akiknek nem jók a kilátásaik a cégekben.
Meglepőnek tűnt első látásra a Zenger Folkman kutatásának az eredménye, de amikor végigpörgettem az utóbbi évek jó néhány vezetőfejlesztési projektjét, akkor egyre inkább egyetértettem az eredményeikkel. 320,000 munkavállalót kérdeztek arról, hogy miként érzik magukat a vállalatuknál. Ebből megnézték a legelégedetlenebb, alsó 5 százalékot, és érdekes felfedezésre bukkantak.

Ezek a munkavállalók jellemzően
• főiskolai végzettséggel rendelkeznek
• 10 éves munkatapasztalatuk van a pozíciójukban
• jó (de nem kiváló és nem alacsony) értékeléseket kapnak a teljesítményükre és
• középvezetőként dolgoznak

Nézzük meg a középvezetők panaszlistáját is, fentről lefelé haladva:

8. A különlegességüket, sokféleségüket nem értékelik a szervezetben. Többet beszélnek a cégek a sokszínűségről, mint amennyit tesznek érte.
7. Alacsony hatékonyságúnak és rosszul szervezettnek látják a cég működését. Rossz döntések, az erőforrások pazarlása és az innováció hiánya olyan tényezők, amelyek ezt okozzák bennük.
6. Túl sokat dolgoznak. A falakon és a brosúráikban a cégek biztatják a dolgozóikat a kikapcsolásra és a munka-magánélet egyensúlyára, ám vezetői csoportjainknál folyamatosan látjuk mi is külső tanácsadóként, hogy a középvezetők mindennapi munkaterhelése ezt gyakorlatilag lehetetlenné teszi legtöbbjüknél. Ez pedig igen frusztráló.
5. (Már) nem bíznak abban, hogy, ha felemelik a hangjukat egy ügyben, akkor annak lesz foganatja. Egy gyártó cég középvezetőjétől hallottam pár hete, hogy 1 éve itt van, és egyetlen felsővezető sem kérte ki eddig a véleményét a cég rendszereivel, folyamataival kapcsolatban, annak ellenére, hogy egy konkurens cégnél szerzett előtte jelentős tapasztalatot.
4. Igazságtalannak érzik kompenzációjukat. Úgy érzik, hogy sokan mások a szervezetben jobb fizetést és lehetőségeket kapnak, mint ők, míg ők viszik a munka dandárját.
3. Munkájukból hiányzik a cél és értelem. Azt élik meg, hogy nem képesek hatást kifejteni a szervezet döntéseire, irányvonalára, és így munkájuk gyakran kiüresedik.
2. Nem látják a karrier vagy előrelépési lehetőségeket. Mókuskeréken tekernek, ahelyett hogy látnák, hova juthatnak előre néhány éven belül.

Azonban, mindenekfelett:
1. Nem megfelelőnek találják a felsővezetőiket. A gyenge minőségű vezetés a felsővezetők részéről elégedetlen és elkötelezetlen középvezetőket eredményez.

Saját vezetőfejlesztési tapasztalatomból ehhez az elgondolkodtató listához azt adom hozzá, hogy a felsővezetés gyakran „ledelegálja” a fejlődés szükségességét a közép- és csoportvezetői szintre, mintha onnan kellene kiindulnia a pozitív változásnak, nem pedig felülről. Egy ügyfelünk cégében a felsővezető egy középvezetőt delegált egy felsővezetői meetingre. A középvezető olyannyira negatív, toxikus kommunikációt tapasztalt a meetingen, hogy teljesen elment a kedve a jövőben az ilyen megbeszélésektől, és kérte vezetőjét, hogyha lehet, ő nem szeretne ilyen meetingeken részt venni többet. Pár napra rá a HR-től kaptuk a kérést, hogy a középvezetők fejlesztési programjában fókuszáljunk többet a visszajelzések, konfliktushelyzetek kezelésére, ahelyett, hogy a felsővezetői meeting kultúrát fejlesszük.

És, hogy miért kellene, hogy mindez minket különösebben érdekeljen? A legtöbb cégben ténylegesen a középvezetők hordják a hátukon a céget, biztosítják a folyamatos magas szintű működést és teljesítéseket, valamint görgetik le a felsővezetés stratégiai irányvonalait a dolgozók felé. Sok van rajtuk, érdemes jobban vigyázni rájuk.

Horváth Gábor

https://www.linkedin.com/in/gaborhorvath1/

Címkék:
coaching vezetés vállalatikultúra
Horváth Gábor PCC

Közel 20 éves tapasztalat a vezetőfejlesztés, a coaching és a pszichológia területén multinacionális környezetben. Sportolok, gyereket nevelek, podcastolok, ápolom a kapcsolataimat, meditálok és közben kicsit mindennap hozzáadok valami pozitívat a környezetemhez.

A szerző összes bejegyzése
Bejegyzések, amik még érdekelhetnek
2025-06-26 11:21:13
Haladékot kapnak a cégek az ESG követelések teljesítésére
2025-06-24 11:27:01
Kreatív életbiztosítás – erről hallottál már?
2025-06-17 08:00:00
Melyek a teljesítménybér legfontosabb tudnivalói?
Horváth Gábor

Ez a blog azoknak szól, akik hisznek a fejlődés erejében – legyen szó vezetői képességek csiszolásáról, csapatok inspirálásáról vagy szervezeti kultúra átalakításáról. Célom, hogy friss, gyakorlatias és provokatív gondolatokkal támogassalak abban, hogy a maximumot hozd ki magadból és a szervezetedből. Ne a sablonok uralkodjanak, hanem az egyéni megoldások! Merülj el a témákban, és tedd a változást a mindennapjaid részévé!

A blog összes bejegyzése
Hirdetés
A szerkesztő ajánlja
  • 2024-04-02 16:03:10 | Kaló István

    Informatikusok Magyarországon: Alkalmazott vagy Vállalkozó? - Fókuszban az IT Contracting

Cimkefelhő
hr coaching álláskeresés karrier e-learning vezetés motiváció munkavállaló állásinterjú vezető munkáltató toborzas állás elearning Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda önéletrajz Scotwork tárgyalás Munka Törvénykönyve tárgyalástechnika stressz munka coach Linkedin Dr. Kocsis Ildikó felmondás képzés kiválasztás scotwork szervezetfejlesztés vezetőfejlesztés változás érthető jog tippek online tanulás tanulás profitárgyaló szabadság siker tárgyalásikészség-fejlesztás önismeret
Widget Image

Főszerkesztő: Karácsony Zoltán

E-mail : zoltan.karacsony kukac hrportal.hu

Felelős kiadó: Markovics András

A HR Blog.hu kiadója a HR Portal.hu

A szerkesztőség címe: 1135 Budapest, Petneházy u. 55. I./7.

Telefon: +36 (1) 781 75 96

Gépház

Blogger bejelentkezés

Blogger regisztráció

Adatvédelem

Kiadónk további kiadványai

hrportal.hu

munkaugyi.hu

hrclub.hu

allasportal.hu

edenkert.hu

haziallat.hu