logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Archívum
mobile logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
publikálva: 2013.12.03 - 12 éve
menekuljelore

Neked negatív véleményed van vagy más?

Írta: Tóth Róbert A visszajelzés témakörét jól körüljártuk a múlt héten. Mai cikkemben arra szeretnék rávilágítani, hogy mi a különbség a negatív és a „más” vélemény között. Az ötleteknek, gondolatoknak, változtatás

Írta: Tóth Róbert

A visszajelzés témakörét jól körüljártuk a múlt héten. Mai cikkemben arra szeretnék rávilágítani, hogy mi a különbség a negatív és a „más” vélemény között. Az ötleteknek, gondolatoknak, változtatási szándékoknak, véleményeknek ugyanis van egy közös vonása: gyakorlatilag mindig van, akinek nem tetszik. Mivel gyakorlatilag kizárt, hogy -  akár egy blogon -, vagy más formában közölt gondolat minden előzményét, mozgatórugóját ismerje minden hallgató/olvasó - és még akkor sem biztos, hogy egyetértene a szerző következtetéseivel -, így mindig lesznek olyanok, akiknek a gondolat, javaslat nem tetszik, mert vagy nem értik, vagy más véleményük van róla.  Ez eddig rendben is van, hiszen az akció-reakció törvény nem csak a fizikában érvényesül.  Nézzük, mi nincs rendben.

Az nincs rendben, ha nem teszünk különbséget a NEGATÍV, azaz visszahúzó, esetleg kekeckedő, kicsinyeskedő, komolytalan vélemények és a MÁS vélemények között. Ez utóbbi kategóriát nem igazán tudjuk vagy szeretjük megkülönböztetni az előzőtől.  És valljuk be, a vélemény-formálók sem igazán tesznek meg mindent annak érdekében, hogy kitűnjön; melyik csoportba tartoznak.

 A NEGATÍV vélemény nem sokat segít.  Általában a nemtetszés kifejezésén, vagy az „úgysem fog működni”, esetleg a „hol élsz te?” szinten nem jut túl. Ezzel sok mindent nem lehet kezdeni, mert ugyan mindenkinek joga van a véleményéhez, de megfogadni vagy elgondolkodni rajta csak akkor lehet, ha érvek, konkrétumok, használható fogódzók vannak benne.

A MÁS vélemény pont ebben különbözik, pont ennyivel több. A MÁS véleményt azért fontos komolyan venni, mert túl azon, hogy a véleményt adó gondolkodott a javaslatodon, olyan meglátása vagy megoldási javaslata van, ami a tiédtől eltér. Ez pedig roppant értékes lehet számodra! Érdemes tehát meghallgatni, mögénézni, megérteni és megfontolni, hátha az ő megoldása új elemet hozhat a te gondolkodásodba is.   Ha tehát valaki komolyan veszi a véleményed, de nem ért egyet veled és azt megfelelő módon el is mondja, akkor tulajdonképpen neked segít, neked tesz szívességet. Miért ne hallgatnád meg, miért ne fogadnád el ezt a segítséget? Miért ne tanulnál belőle, tőle?

Ha ezzel egyetértesz, akkor a kérdés: Miért van az a gyakori eset, hogy inkább a NEGATÍV véleményekkel foglalkozunk, megpróbáljuk meggyőzni a másikat a magunk igazáról, míg a MÁS véleménnyel néha nem, vagy csak méltatlan, ledorongoló módon foglalkozunk?

Én három lehetséges okot látok.

  1. Gyarlók vagyunk, nem látunk különbséget a két fajta vélemény között.
  2. Gyarlók vagyunk és összekeverjük a két fajta véleményt.
  3. Gyarlók vagyunk és a véleményünket nem úgy mondjuk el, hogy az jól érthető legyen.

Ez pedig a feedback kulturánk gyengeségének a jele.  A gondolatainkat "nem támogató" vélemények tehát nem egyformák és nem egyformán kell őket kezelni. Ahhoz, hogy komolyan vegyék a véleményed – ha komolynak szánod persze -, akkor azt érdemes úgy elmondani, hogy MÁS legyen, hogy foglalkozzanak vele, hogy alapvetően pozitív hatása legyen. Ha nem szakszerűen mondod el a véleményed, ne csodálkozz, ha nem értik. Tehát érdemes tanulni és gyakorolni az érvelést és a feedback-et. Például ide kattintva

Mi igyekszünk ennek megfelelően működni. És ti?

Címkék:
menekuljelore

A szerző összes bejegyzése
Bejegyzések, amik még érdekelhetnek
2025-06-26 11:21:13
Haladékot kapnak a cégek az ESG követelések teljesítésére
2025-06-24 11:27:01
Kreatív életbiztosítás – erről hallottál már?
2025-06-17 08:00:00
Melyek a teljesítménybér legfontosabb tudnivalói?
Menekülj Előre!

...egy blog a HR Blogon...

A blog összes bejegyzése
Hirdetés
A szerkesztő ajánlja
  • 2024-04-02 16:03:10 | Kaló István

    Informatikusok Magyarországon: Alkalmazott vagy Vállalkozó? - Fókuszban az IT Contracting

Cimkefelhő
hr coaching álláskeresés karrier e-learning vezetés motiváció munkavállaló állásinterjú vezető munkáltató toborzas állás elearning Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda önéletrajz Scotwork tárgyalás Munka Törvénykönyve tárgyalástechnika stressz munka coach Linkedin Dr. Kocsis Ildikó felmondás képzés scotwork kiválasztás szervezetfejlesztés vezetőfejlesztés változás érthető jog tippek online tanulás tanulás profitárgyaló szabadság önismeret siker tárgyalásikészség-fejlesztás
Widget Image

Főszerkesztő: Karácsony Zoltán

E-mail : zoltan.karacsony kukac hrportal.hu

Felelős kiadó: Markovics András

A HR Blog.hu kiadója a HR Portal.hu

A szerkesztőség címe: 1135 Budapest, Petneházy u. 55. I./7.

Telefon: +36 (1) 781 75 96

Gépház

Blogger bejelentkezés

Blogger regisztráció

Adatvédelem

Kiadónk további kiadványai

hrportal.hu

munkaugyi.hu

hrclub.hu

allasportal.hu

edenkert.hu

haziallat.hu