Előléptettek! Munkatársból lettem a csapat vezetője! Hogyan tudom ezt sikeresen véghezvinni?
Számtalan szervezetben előfordul az, ami most Önnel is, hogy munkatársi pozícióból az adott csapat vezetőjévé nevezik ki. A tervekkel teli lelkesedés mellett sok esetben felmerülnek a kétségekkel teli gondolatok is:
Hogyan fognak e
Számtalan szervezetben előfordul az, ami most Önnel is, hogy munkatársi pozícióból az adott csapat vezetőjévé nevezik ki. A tervekkel teli lelkesedés mellett sok esetben felmerülnek a kétségekkel teli gondolatok is:
- Hogyan fognak elfogadni engem ebben a pozícióban?
- Egy-két kollégám sokkal tapasztaltabb nálam!
- Eddig barátok voltunk, most hogyan viselkedjem velük?
De a legfontosabb kérdés általában mégis csak az, hogy lehetek-e sikeres vezető a csapatban ahol tegnap még én is munkatárs voltam?
A válasz egyszerű: IGEN!
De az a kérdés, hogy hogyan, na ez már sokkal komplikáltabb, de korántsem lehetetlen.
Mit tegyünk, ha a célunk, hogy a lehető legjobban csináljuk az új feladatunk is?
- Legyél alázatos, visszafogott és becsüld a múlt értékeit
Az, hogy vezetővé neveztek ki, annyit jelent, hogy a rád bízott csapatért te felelsz, te támogatod őket abban, hogy sikeresek legyetek a jövő feladataiban. Ezért fontos, hogy fordíts figyelmet arra, hogy a csapatod a múltban miben és hogyan volt sikeres. Figyelj arra, hogy ez hogyan értétek el. Hiszen mindenki hozzájárult valahogyan a sikerhez, amiért kijár neki a tisztelet. Emiatt az elején csak kisebb változtatásokat tegyél, ne ronts ajtóstul a házba, amíg nem tájékozódtál teljeskörűen és nem gyűjtöttél elég információit a kollégáidtól.
- Építsd ki a bizalmat a csapatodon belül
Ehhez úgy kell dolgoznod, hogy minta, vagy másnéven ikon legyél a társak előtt. Tedd azt, amit elvársz majd tőlük. Kommunikációddal, fellépéseddel, a helyzetek kezelésével építs bizalmi légkört. Ismerd meg a kollégáid személyes céljait, s igyekezz megtalálni, hogy hogyan tudod őket ezekben támogatni. Figyelj arra, hogy ne kivételezz senkivel. S ne akard azt mutatni, hogy már az előléptetésed első napján minden felmerült kérdésre és régóta fennálló nehézségre tudod a választ (hiszen nagy valószínűséggel nincs is így, s ha így van, akkor sem az első napokban kell ezt bebizonyítanod)
- Kezdeményezz négyszemközti megbeszéléseket a csapatod tagjaival
Jelezd vissza számukra, hogy milyen értékeket ismertél meg eddig bennük. Erősítsd meg őket, abban, hogy számodra fontos, hogy a szervezet céljai mellett az ő egyéni céljaikat is megismerd és lehetőség szerint támogasd. Alakíts ki egy beszélgetést, ahol megismerd a személyes preferenciáikat, kérdéseiket, félelmeiket és javaslataikat. Végül kommunikáld feléjük, hogy mik számodra az alapvető értékek, amiket követni szeretnél. S kérd ebben visszajelzésüket, támogatásukat.
- Tarts mihamarabb egy csapatmegbeszélést
Eddig csapattagként voltál jelen a hétköznapokban, most vezetőként kell ránézned a feladatokra és helyzetekre. Adj lehetőséget a csapatnak, hogy nyíltan beszéljetek a célokról, feladatokról, felelősségekről és kérdésekről. Erősítsd bennük az érzést, hogy rajtuk is múlik, hogy hogyan mennek tovább a dolgok.
- Gondold újra a kapcsolatrendszered a kollégákkal
Ha akarod, ha nem, megváltoznak a személyes kapcsolataid a csapatodon belül, még a jó barátaiddal is (vagy leginkább velük J). Továbbra is legyél barátságos, de ne a barátjuk akarj lenni a jövőben. Ne vegyél részt a pletykálásban, s csökkents „csacsogással” töltött időt a társakkal. De mindenek előtt beszélj nyíltan arról, hogy a kapcsolatok változni fognak annak ellenére, hogy a társak iránti nyitottságod, bizalmad nem változik. Emellett figyelj arra, hogy akiket eddig nem ismertél, vagy akikkel nem voltál jóba, azokat is tudatosan ismerd meg, szánj erre elegendő időt.
- Adj kihívást jelentő feladatot, felelősségi kört, felelősséget a munkatársaidnak
Akinek van inspiráló feladata és hozzá felelőssége, az úgy érzi hathat a körülötte lévő világra. Sok esetben az az egyik legfontosabb belső motiváció a kollégák számára, hogy változtassanak, fejlesszenek a folyamataikon. Mindenki legyen tisztába azzal, hogy mi a feladata, mi a felelőssége és mit vársz tőle Te, mint a csapat vezetője. Figyelj arra is, hogy kaphassanak tőled elegendő visszajelzést ahhoz, hogy tudják hogyan dolgoznak, jó irányba tartanak-e. Ennek kialakítására szükség lehet arra, hogy 3-4 hétig tudatosan figyeld a kollégák munkáját.
- Folyamatosan fejleszd a vezetői képességeid
Senki sem születik vezetőnek, sajnos sokat soha nem is válnak azzá. Szánj időt arra, hogy vezetői képességeidet fejleszd. Ennek több útja is van. Válassz magadnak egy tapasztalt vezető kollégát mentornak (szervezeten belül, vagy kívül) akivel megbeszélheted a kérdéses vezetői helyzeteidet. Használj külső erőforrásokat, mint tréning, coaching, szakirodalom, konferenciák. Lehetőség szerint kérj visszajelzést munkádról felettesedtől, törekedj arra, hogy minél részletesebb információhoz juthass.
Mint látod a feladatok listája nem rövid. De pár konkrét szempont figyelembevételével és a hozzájuk tartozó feladatok elvégzésével a legjobb esélyt adod magadnak, hogy vezetőként kiválóan dolgozz. Másokat vezetni együtt jár azzal is, hogy kiemelte figyelsz rájuk, miközben a szemed előtt mindig ott lebegnek az objektív szervezeti célok is.
De nem szabad elfeledni, hogy amit vezetőként te közvetítesz munkatásaid felé, ahogy bánsz velük, az értékké válik a szervezetben, a kultúrátokban és ők is így fognak viszonyulni hozzád (főleg kritikus helyzetekben).
Sok sikert!
www.icons.hu