logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Archívum
mobile logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
publikálva: 2021.01.03 - 2 éve
Mihalik Judit

Hogyan bírjuk ki tavaszig?

A nyugati tudósok a félelemről és a keleti bölcsek az elfogadásról.

Valószínűleg sosem volt még olyan év, aminek a végét ennyire vártuk volna. Valószínűleg sosem sóvárogtuk még ennyire a téli napfordulót, amikor a növekvő sötétség átfordul a világosság erősödésébe és sosem akartuk ennyire erősen és ennyire sokan azt gondolni, hogy most már túl vagyunk a nehezén.

Belefásultunk a félelembe. Nem csoda.

A járvány idején átélt bizonytalanságunk fő oka nem csupán az ismeretlentől való irracionális és körvonalak nélküli félelem, hanem a konkrét, egzisztenciális, egészségünket és biztonságunkat jelentő fenyegetés is. A viselkedéstudományok megfigyelései szerint a félelem és fenyegetés az egyéni tapasztalatban a negatív stressz-élményekkel kapcsolódik össze. Az olyan negatív vagy akár fenyegető események, amelyek ismert vagy előre bejósolható kimenetelűek, könnyebben elviselhetőek, mint azok, amelyeknek kimenetelére nincs semmilyen befolyásunk. A pandémia keltette félelem és szorongás sajátossága, hogy a konkrét tárgy nehezen azonosítható és hiányzik a kontroll lehetősége, ezért sokan tehetetlenséget és dühöt is éreznek, és az így keletkező frusztráció akár agresszivitást is kiválthat.

A többség azonban előbb-utóbb belefáradt a helyzetbe. A bezártság, a szabad cselekvés hosszú ideig tartó korlátozása, vagyis a befolyásolhatatlannak érzékelt események elszenvedése elvezethetnek a tanult tehetetlenség állapotához is. Seligman híres kísérletében a kutyák gyorsan megtanulták, hogyan meneküljenek el a ketrec biztonságos részébe, ha enyhe áramütés érte őket a padlóból, de azok az állatok, amelyek előtte olyan ketrecben éltek, ahol nem volt menekvés, meg sem próbáltak menekülni, beletörődtek sorsukba.

A szociológusok a félelmet társadalmi jelenségként szemlélik és azt állítják, tudatosan vagyunk a félelemhez szoktatva.

Glassner az amerikai társadalmat a félelem társadalmának nevezi: a politika, a média és a kereskedelmi marketing egyaránt épít a félelem vezérelte ösztön-cselekvésre, akár vásárlásról, akár szavazatszerzésről van szó.

A pandémia okozta biztonságérzet-krízis, azaz az a helyzet, amikor kész kategóriáink és mintázataink nem működnek, úgy is szemlélhető, mint a változásra való felkészületlenség, azaz a tudatos jelenlét, a mindfulness hiánya. 

Karl Weick vizsgálataiban úgy találta, hogy a nyugati ember felfogása túlságosan ragaszkodik a rend és kiszámíthatóság képzetéhez.

Ezzel szemben, Weick szerint, ha a keleti beállítódásnak inkább megfelelően képesek vagyunk elfogadni a tőlünk függetlenül zajló, szüntelen változást, és tisztában vagyunk azzal, hogy a megéléseinknek valójában a változáshoz kapcsolódó érzelmi viszonyunk a kulcsa, akkor kevesebb veszteséget, bizonytalanságot és félelmet is élünk majd meg.

 

Tanulmányom a bizonytalanságról és a pandémiáról teljes terjedelmében elolvasható itt.

Mihalik Judit

Fotó: Fortepan, Vass Dániel. Köszönettel.
Címkék:
pandémia mindfulness
Mihalik Judit

Kérdezni lehet a tudatlanok bátorságával vagy a bölcsek nyugalmával is. Az idő múlásával törekszem az utóbbi felé. Konzultáns és coach vagyok, egyetemi oktató. És kutató, minden értelemben. Gyerekeket és felnőtteket nevelek: magamon gyakoroltam. www.mihalikjudit.net

A szerző összes bejegyzése
Bejegyzések, amik még érdekelhetnek
2022-08-10 23:06:54
[VNTV 2] Mi az éberség intelligencia (AQ)?
2022-08-10 09:58:01
Béremelési nyomás, katások, romló kilátások - forró hónapok előtt az álláspiac
2022-08-09 08:01:30
Mit jelent a készenléti jellegű munkakör?
Mihalik Judit

Mestereimnek és tanítványaimnak. Eddigi és leendő ügyfeleimnek, azaz partnereimnek. Vezetésről, kapcsolatokról, a történetek hatalmáról. Arról, ami változik és arról, ami nem. Több: www. mihalikjudit.net

A blog összes bejegyzése
Hirdetés
A szerkesztő ajánlja
  • 2022-05-19 10:39:48 | E-learning

    Gamifikáció előnyök és hátrányok

Cimkefelhő
hr álláskeresés coaching karrier e-learning motiváció vezetés állásinterjú munkavállaló vezető toborzas önéletrajz állás munkáltató elearning Linkedin Dr. Kocsis Ildikó stressz képzés munka kiválasztás Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda online tanulás tippek szervezetfejlesztés változás Scotwork tárgyalás önismeret Munka Törvénykönyve coach felmondás tanulás érthető jog tipp szabadság tárgyalástechnika siker Y generáció kommunikáció vezetőfejlesztés
Facebook
HR Portal
Widget Image

Főszerkesztő: Karácsony Zoltán

E-mail : zoltan.karacsony kukac hrportal.hu

Felelős kiadó: Markovics András

A HR Blog.hu kiadója a HR Portal.hu

A szerkesztőség címe: 1135 Budapest, Petneházy u. 55. I./7.

Telefon: +36 (1) 781 75 96

Gépház

Blogger bejelentkezés

Blogger regisztráció

Adatvédelem

Kiadónk további kiadványai

hrportal.hu

munkaugyi.hu

hrclub.hu

allasportal.hu

edenkert.hu

haziallat.hu