Nyolc!

X Mentor, 2023, a HBLF programja női vezetők számára
Kétezerhúsz emlékezetes nyarán elkezdtem telefonon beszélgetni valakivel, akit előtte sosem láttam személyesen. Minden alkalommal hosszú időt töltöttünk együtt a vonal két végén, volt úgy, hogy másfél vagy akár két órát is, általában havonta egyszer, de néha gyakrabban. Fátyolos, érzékeny, finom női hang volt, próbáltam elképzelni, milyen lehet a tulajdonosa. Ő már tudhatta, hogy én milyen vagyok, mert egy bemutatkozó videó alapján választott ki magának. A bemutatkozó írása alapján nekem is ő volt a jelöltem, drukkoltam, hogy ő is engem válasszon. Boldoggá tett, hogy jól ráéreztem.
Különösen mély, személyes kapcsolatba kerültünk szinte már az első alkalommal.
Pedig különbözőbbek nem is lehetnénk: mást láttunk a világból, más a sorsunk és mások a nehézségeink és az erősségeink is. Az én dolgom ebben a sajátos helyzetben az volt, hogy megtaláljuk az erősségeket az ő oldalán.
Bár sok hasonló szerepben voltam már, hiszen ez a „felbiztatás” része a foglalkozásomnak, pontosabban: a foglalkozásaimnak. Vezetőkkel dolgozva vagy akár tehetségprogramban résztvevőket segítve, de még egyetemi tanárként is gyakran ilyesmi a feladatom.
De akkor, azzal a beszélgetéssel hivatalosan is Mentor lettem.
Meg is voltam illetődve, hiszen a mentoráltam sok tekintetben az enyémnél komolyabb karriert tudhat maga mögött. Évtizedes vállalati múltja van, megalapozott és kiérlelt szakmai tapasztalata, specialista, aki globális környezetben dolgozik jó ideje. Sok olyasmi is, ami nekem kimaradt az életemből, mert másfelé vettem az irányt, szabadúszó, portfolio-pályát futok három évtizede.
A mentorálás első nehézsége, hogy kialakítsuk azt az önképet a kapcsolatban, amit pontosan teszi a helyére a szerepünket. A karakterünkből se túl sok, se túl kevés ne legyen, kísérni is kell, de ki is kell tenni az asztalra néha azt is, ami kudarcos volt. Hiszen ma a másiknak lehet fontos tanulság az, ami nekünk valaha keserű csalódás volt.
Közel egy éven át tartott ez a telefonos kapcsolat. A program záróeseményére páros felkérést kaptunk a tapasztalataink megosztására is. Valójában csak akkor láttuk először egymást, és még akkor is csak képernyőn. A felkészülés az amúgy efféle „szerepléshez” nem szokott mentoráltamnak különösen nagy izgalmat okozott. Jó érzés volt, hogy erre már közösen készültünk, biztonságot adva egymásnak, még ha tényleg csak képletesen is, hiszen ez az esemény is online zajlott még akkor.
Az X Mentor programot, amelyben mentoráltammal két éve egymásra találtunk, a diverzitást és a női esélyegyenlőséget hitelesen képviselő, a vállalati résztvevőket nagyon aktívan, minden befolyását latba vetve képviselő HBLF szervezi. Roppant fontos ez, hiszen a legnagyobb, gazdaságilag legerősebb szervezetek, a nagyvállalatok lehetnek a legnagyobb hatással arra, amit társadalmi felelősségnek nevezünk.
Szemléletük és szemléletformáló szerepük nemcsak azok életét határozza meg, akik közvetlen érintettjeik, hanem végső soron azt, hogy milyen világban élhetünk mindannyian.
Megtiszteltetés számomra, hogy ismét felkérést kaptam a programba, és X Mentorként is képviselhetem ezt a szemléletet.
A program már számos szakmai díjat nyert. Az egyik pályázathoz tőlem is kértek egy összefoglalót a tapasztalataimról. Ebből idézek egy részletet most.
„A vezetői mentoring: olyan tartós elköteleződés, amely nem ér véget az utolsó találkozón. Amelyben feloldódnak az életkor, pozíció, szakterület megrajzolta látszólagos különbségek. Mert a vezetői mentoring, lényegét tekintve, a vezetői identitás megfogalmazásáról és megszilárdításáról szól.
Simon Sinekkel szólva ebben a mentoring kapcsolatban a "miért? kérdésre keressük a választ. Míg más fejlesztő kapcsolatokban (például a coaching vagy a tréning eszközeivel) a "mit?" és a "hogyan?" megértése a feladat, a mentorált ebben a folyamatban megmerítkezhet mentora legszemélyesebb tapasztalataiban, de mindenekelőtt a csak neki szóló, maradéktalan figyelmében. De alámerítkezik a mentor is: ráláthat egykori önmagára, megerősödhet a felismert tanulságok kimondása által, reflektálva örök vezetői dilemmákat egy más személyiség, más élethelyzet, más környezet kontextusában.”
A mentoringról és a mentorálásról a szakmai támogató OD Partner hét részes podcast-sorozatában beszélgetnek a program korábbi mentoraival. Mindegyik nézőpont más egy kicsit, mindegyik személyiség máshogyan értelmezi a szerepet. Talán ez a legizgalmasabb a mentoringban. Az egyik adásba én is meghívást kaptam.
Az idei programba pedig még lehet jelentkezni mentoráltnak az X Mentor oldalán.
És hogy mi a nyolc?
Nos, a szám utalhatna arra, hogy a magyar nők átlagosan nyolc évvel tovább élnek, mint a férfiak.
De erről már írtam régebben egy posztot, és most nem erre gondoltam. Március nyolcadikán van nőnap, de ez sem talált.
A válasz kiderül a támogató vezetők tavaly készült közös videóklipjéből.
A szerzőről többet itt: Mihalik Judit