A coach szerszámosládája - eszközök, módszertan, személyiség

Coachként sokat elmond rólunk eszköztárunk. Hogy miért? Mert kifejezi, jártasságunkat, gondolkodásmódunkat, és elmond valamit arról is, hogy kik vagyunk.
"Ha egyetlen szerszámod a kalapács, akkor hajlandó vagy minden problémát szögnek látni."
Abraham Lincoln
Ismerős ugye? Coachként sokat elmond rólunk eszköztárunk. Hogy miért? Mert kifejezi, jártasságunkat, gondolkodásmódunkat, és elmond valamit arról is, hogy kik vagyunk. Erről beszélgettünk a szeptember 2-án a Morning Coaching első őszi találkozóján.
Lincoln idézete két dolog miatt is nagyon találó. Sokszor megesik, hogy nem teljesen vagyunk tisztában, hogy milyen eszköz (szerszám) van a kezünkben. Megtanultuk használni valamihez, de nem biztos, hogy tudjuk, mi is ez valójában. Sokan használnak például személyiségteszteket ügyfelük személyiségének feltérképezésére, vagy véleményük kialakítására, de azt kevesen tudják, hogy egy teszt önmagában nem mond semmit, az egyetlen dolog (amire kitalálták), amit tud, hogy erősítsen vagy cáfoljon egy szubjektíven kialakult véleményt vagy képet. Önmagában nem diagnosztikai eszköz. Különösen abból az aspektusból, hogy általában egy nagyobb tömeg eredményeit veszi alapul és ahhoz képest mér „jobbra vagy balra”, nem az egyéniséget, pontosabban az egyediséget vizsgálja.
Másrészt sokan gondolják, hogy módszerük minden problémára megoldást kíván, bevethető. Ez hiba, mivel a coachingban sincsenek csodaszerek (hacsak a csodakérdést nem tekintik néhányan annak :-)) csak bizonyos esetekben működő nagyon hatékony és célravezető módszerek.
Hogy jobban megértsük a coaching eszközeit tegyünk egy kis rendet fogalmakban.
A coaching vezérfonala: Gondolkodásmód, nézőpont, elmélet
A coaching talán egyik legmegkülönböztetőbb jellegzetessége a megoldás orientált gondolkodásmód. Nem érdekli, hogy mi volt, csak az, hogy milyen legyen. Választhatunk több elméleti modell közül - inner game, grow, brief, stb. – de mindegyik központi eleme a megoldás felé való orientáció és a személyes hatékonyság növelése. (többek között ez is az egyik jellegzetes különbség a pszichológiával szemben). Tehát először ki kell választanunk azt a modellt, amiben gondolkodni fogunk, hogy munkához láthassunk.
Módszertan
Módszertan alatt általában azt értjük, ahogyan részt veszünk, beavatkozunk, vagy jelen vagyunk egy folyamatban. A módszertan adja meg a keretét, struktúráját a munkának. A gestalt alapú coachingban ilyen elem a tudatos jelenlét fokozása és megélése, brief coachingban a problémaorientáció kikapcsolása és a megoldás orientáció aktiválása, erőteljes jövőképek mellett stb.
Eszköztár
Eszköztár alatt általában azokat a konkrét eljárásokat értjük, amelyek segítségével próbáljuk elérni az elméletben megfogalmazott, módszertanunk által strukturált változásokat, célokat, érzelmi, viselkedéses és kognitív szinten.
Eszközeink lehetnek vizsgáló eljárások – különféle tesztek, gyakorlatok, próbák - kommunikációs módszerek – kérdések, szókratészi módszerek, metakommunikáció, aktív figyelem, stb. – valamint sokszor előkerülnek az általában a klinikai gyakorlatból származó pszichoterápiás módszerek “light” verzióinak – TA, Nlp, Analízis, stb. –felhasználása.
Felhasználás, egyéniség
A coaching előnye egyben a nehézsége is. Óriási szabadságot biztosít felhasználójának a coach-nak. Az a coach aki élni tud ezzel a szabadsággal, és felelősséggel képes ezt kezelni önmaga és mások irányában, óriási lehetőséget kap, hogy mások “segítőjévé” váljon üzleti vagy magánéleti céljaik megvalósításában.
Élni tudni a szabadsággal azt jelenti, hogy nap, mint nap dönteni kell, hogy mit kíván egy coaching helyzet, mi a legjobb az ügyfelének. Ha kell újat tanulni vagy újra ismételni, amit már százszor megcsináltunk. Ez néha jó, néha nem, valljuk be.
Felelősséggel kezelni önmagunk és mások irányába pedig annyit tesz, hogy a növekvő tudás és tapasztalat mellett nyitottnak maradni az egyszerűségre, és a tanulásra, élni a mindennapokban a lehetőséggel, hogy tudásunk révén másokat segíthetünk céljaik elérésében, de sohasem visszaélni a tudásunk adta lehetőségekkel. Ehhez viszont gyakorlás, tanulni akarás, néha egy korty bor, vagy egy kis őrültség kell, egyszóval jelen kell lenni minél több szituációban az életünkben. És ne feledjétek a jó coach olyan, mint a jó bor, idővel csak nemesedik. Nemesedjetek hát ti is.