A minőségi beszélgetések nyomában

A coachnak a hallgatás is munkaeszköze, a Morning Coaching sorozat legutóbbi előadójának, Levendel Áronnak pedig a kíváncsiság a hobbija. Szerencsés találkozás, nem igaz?
A coachnak a hallgatás is munkaeszköze, a Morning Coaching sorozat legutóbbi előadójának, Levendel Áronnak pedig a kíváncsiság a hobbija. Szerencsés találkozás, nem igaz?
Áronnak esze ágában sincs száraz elmélettel kezdeni, azonnal egy történetet mesél, hogy rámutasson, milyen fontos jól figyelni és jól hallgatni, majd rögtön bevonja a közönséget is, arra kérve minket, hogy meséljünk el a székszomszédunknak egy történetet, amikor segítőként jó formában éreztük magunkat. A következő instrukció szerint pedig a terem másik szegletében kell majd valakivel megosztanunk, milyen fantasztikus képesség birtokában is van az iménti beszélgetőtársunk. Itt muszáj megemlítenem, hogy van annak valami varázsa, amikor egy vadidegen odapattan melléd, és egy harmadik személy erényeit kezdi taglalni.
Ez már a brief coaching varázsdoboz része, Áron négy éve csatlakozott a Solutionsurfers 19 országban elérhető társulásához, amely a megoldásközpontú módszertant terjeszti szerte a világban.
Mikor jó valakivel beszélgetni?
„Korábban mindig figyeltem a mestercoachokat, egyszerűen jó volt velük lenni. Valahogy jobb formában éreztem magam mellettük” – meséli a szervezetfejlesztőként és trénerként is tevékenykedő előadónk, aki nem utolsósorban a rendezvénysorozatnak is helyet adó KAPTÁR közösségi iroda egyik alapítója és vezetője.
Áron hangsúlyozza, érdemes megfigyelni, mi történik a jó beszélgetések során. Aztán ismét egy páros gyakorlat következik, és egy tipikus coaching kérdés: Mi a te legjobb reményed a ma reggellel kapcsolatban? Sokféle válasz születik: „Elvinni egy gondolatot.” „Hallgatóságként segíteni.” „Hasonló gondolkodásúakkal találkozni.” „Megtanulni, amit meg lehet.”
És ha már tanulás, muszáj megint az előadónkat idéznem: „Untatnak az olyan beszélgetéseket, amiből nem tanulok.” És hogy sok év trénerkedés után miért kezdett el foglalkozni a brief coachinggal is? „Rájöttem, hogy a coaching beszélgetésekből sokkal többet lehet tanulni.” Fel is hívja a figyelmünket a következő gyakorlat előtt, hogy az, aki a coach szerepét vállalja majd magára, inkább tanulni, mint segíteni akarjon ebben a helyzetben.
Cselekvő energiák
A megoldásokról való beszélgetés megoldásokat hoz – ez a brief módszer egyik alapköve. De vajon Áront mi ragadta meg, amikor megismerkedett ezzel a módszertannal? „Évekkel ezelőtt meghívtak, hogy vegyek részt egy konferencia szervezésében, az ehhez kapcsolódó workshopot Hankovszky Kati és Szabó Péter tartották. Ezután elmentem egy brief coaching betekintőre is, amely után az tűnt fel, hogy egy tízperces beszélgetés hatására mennyit haladtam előre a saját személyes ügyemben. Pedig a srác, akivel párba kerültem, nem csinált mást, mint felolvasta a kapott kérdéseket. Még csak azt sem éreztem, hogy nagyon figyelne. Akkor megéreztem, hogy a brief coaching működik. Cselekvő energiákat ébresztett bennem.”
Tartalom és hatás
A coach persze a hétköznapokban is máshogy figyel. Ahogy Áron fogalmaz, ő máshogy is hallgat. Nem szereti a felszínes csevegéseket. Példaképként Szabó Pétert említi konstruktív, előremutató hallgatásban és visszacsatolásban, de már ő is sokat fejlődött e téren: „Észre veszem magamon és másokon is, amikor olyan dolog történik, ami nem hasznos. Nálunk itt a KAPTÁRban például úgy néz ki egy team megbeszélés, hogy mindenki elmeséli, milyen kedvenc pillanatai voltak az elmúlt héten. Fontos, hogy legyen tartalom egy beszélgetésben, amire lehet emlékezni, aminek van valami hatása. Minden small talk-ba igyekszem valamit belecsempészni, amitől jelentősége lesz. Nagyon foglalkoztat, hogy hogyan tudok olyat kérdezni egy kétperces beszélgetésben, amitől érdekes lesz. Múltkor valakinek nekiszegeztem a kérdést: mesélj már valamit, amire mostanában büszke vagy! Először nagyon meglepődött, de aztán úgy éreztem, neki is jó érzés volt, hogy elmesélhette a sikerét. ”
Az elismerésre könnyű ráhangolódni
Amit én elvittem erről a reggelről magammal, az leginkább annak az eszköztára, hogyan miként emelhetjük meg gyorsan beszélgetőpartnerünk energiaszintjét a minőségi hallgatás és a minőségi beszélgetés erejével – akár a leghétköznapibb helyzetekben is.
Erre futott ki a nagyon is gyakorlatorientált workshop is. „Amint létrehozzuk azt a klímát, ahol az elismerés keretein belül vagyunk, rájövünk, milyen könnyű ebbe belefolyni – mondja Áron. - Sok helyen tartottam már brief coachingot a világban, így megtapasztalhattam, hogy az elismerésre mindenhol rá tudnak hangolódni az emberek.”
Ritkán nyitjuk meg a másikban az eredmények és büszkeségek csapját, de ez a workshop is bebizonyította, hogy megéri megnyitni...
Bakos Zsuzsi