Elmetorna coachoknak

Hogyan segíthet a tudatosság, miként hat az üzleti tervezésre, az eredményességre, és a fókusz megtartására a coaching ülések és a tréningek előtt, alatt? Ridira-Bócsi Rita, a Morning Coaching programok társszervezője és operatív
Hogyan segíthet a tudatosság, miként hat az üzleti tervezésre, az eredményességre, és a fókusz megtartására a coaching ülések és a tréningek előtt, alatt? Ridira-Bócsi Rita, a Morning Coaching programok társszervezője és operatív vezetője ezúttal előadóként tárta elénk, hogyan javíthatunk a hatékonyságunkon a mindfulness segítségével.
Nem mindig könnyű kiszakadva a világ pörgéséből lecsendesülni, és gyorsan coachingkész állapotba hozni magunkat egy ülés előtt. Pedig az ügyfelekkel való munka némi átmenetet, áthangolódást - vagy, ahogy egy kedves tanárom mondta mindig - átzsilipelést igényel.
A mindfulness segíti ezt az áthangolást, az ülés alatt pedig a fókusz megtartását, hiszen éber, tudatos jelenlétet jelent.
A programot is egy rövid lecsendesítő gyakorlattal kezdtük, hogy mindenkinek sikerüljön megérkeznie, mondhatni workshop-kész állapotba hoznia magát a reggeli sietség után. Ezután tudatosítottuk, milyen céllal érkeztünk, amiben a Rita által összeállított feladatlap volt a segítségünkre.
Az elme kalandozó természete
„A mindennapokban is gyakoriak azok a helyzetek, amikor testben ott vagyunk egy helyzetben, lélekben, fejben viszont nem. Tele vagyunk „mi lesz ha…?” típusú gondolatokkal, vagy éppen a múlton rágódunk” – sorolja Rita.
A múlttal kapcsolatban a szomorúság a gyakori alapérzelem, a jövővel kapcsolatban pedig a félelem a domináns érzés. Ha ezekbe süppedünk, nehéz a jelenben maradnunk. Ma már az is egy szorongásforrás lett, hogy elfelejtjük megélni a pillanatot.
Rita ezután az elménk működésének titkaiba avat be minket. „Cselekvő-üzemmód negatív hatásaként kialakulhat bennünk egyfajta csőlátás, ilyenkor robotpilóta-üzemmódban működünk. De ha tudatosan cselekszünk, akkor tervezünk, problémát oldunk meg. A másik a lenni-üzemmód, amikor tudatosan kapcsolódunk, megfigyelünk, érzékelünk”.”
Dobd ki a szemetet!
Megnéztünk egy részletet A békés harcos útja című filmből, ahol a bölcs főhős bedobja a fiatal fiút a vízbe, hogy ki tudja üríteni az agyát, és végre át tudja adni magát a jelen élményeinek. Számomra a filmrészlet konklúziója leginkább az, hogy ha megtelik az agyunk, nem tudunk figyelni. Akkor derül ki, mire vagyunk képesek, ha ki tudjuk üríteni az elménket.
„Dobd ki a szemetet, a szemét az egyetlen dolog, ami elválaszt a jelentől.”
Nem maradhatott el a mindfulness jól ismert mazsolás alapgyakorlata sem. minden érzékszervünkkel megvizsgáltunk egy szem mazsolát, és úgy kellett átadnunk magunkat az érzékelésnek, hogy közben nem jut az eszünkbe, mi lesz egy óra múlva. Amit teszünk, arra figyelünk. Most csak a mazsola van, semmi más.
„Ahogy az izmainkat is tréningezzük, az agyunknak is adhatunk feladatokat, például azt, hogy csak egy dologra fókuszáljon – mondja Rita, aki szót ejt arról is, mi nem a mindfulness. Nem vallási irányzat, nem csak és kizárólag meditáció, nem veszélyes és még csak nem is jó mindenkinek.
Út a személyes fejlődéshez
Egyébként pedig nem kell nagy hókuszpókuszra gondolni, egyszerű technikákkal is megélhetjük a pillanatot. Például a légzésünk figyelésével, amit ki is próbálunk, és amit akár a mindennapi rutinok közben is bevethetünk. Rita közbeveti, hogy még a fájdalmainkkal is tudunk dolgozni mindfulness-technikákkal, megfigyelni és ítélkezés mentesen elfogadni azokat, ezáltal enyhítve az esetleges ráfeszüléseket. Ő például a derékfájása enyhítésére is használta.
Coachként fontos tudatosítani azokat a lépéseket, amelyekkel a coach identitásunkat erősíthetjük. Személyes fejlődésünkhöz is kell a tudatosság, hiszen ha például egy előadásra készülünk, fontos, hogy az legyen az elsődleges, és ne terelje el más a figyelmünket. „Gyakori, hogy a nyakunkba hullik egy csomó feladat, és azt is elfelejtjük, min kezdtünk el dolgozni. Az ügyfelekkel való munkában is fontos annak tudatosítása, mit miért csinálunk, hová haladunk, miért éppen azokat az intervenciókat alkalmazzuk” – sorolja előadónk.
Visszaterelni a fókuszt
A coaching üléseken a tudatos jelenlét segíthet visszahozni a fókuszt a célra, ha el-elkalandozna a figyelmünk, vagy az ügyféllel való munka saját élményeket hívna elő, amitől a figyelem szintén meggyengül. A tudatos jelenlétet segítő technikák hasznosak lehetnek az üzleti tervezésnél, vagy az ülésekre való készülésnél, az ügyfelek közti váltáskor, az új ügyfélre való ráhangolódáskor is.
„Az ülés alatt a teljes jelenlét segíti az összpontosítást és a figyelem megtartását az ügyfélen és témáján. Pár perc légzésfigyelésre szánt idő segítheti az ügyfelet, hogy lélekben is megérkezzen az ülésre, ne csak fizikai valójában. A hangok vagy a testérzeteinek tudatosítása visszahozhatja a jelenbe, hogy ismét a beszélgetésre és a közös munkára figyeljen. A tudatosítás a mindfulness lényege” – zárja szavait Ridira-Bócsi Rita.
Bakos Zsuzsi